Jak bohatý byl ve skutečnosti Brežněv? Tomuhle se nechce ani uvěřit

Sovětští vůdci se běžným občanům zdáli všemocní a žijící v luxusu. Nejpověstnější byl v tomto směru Leonid Brežněv. Nikdo ale nevěděl, kde končí fámy a kde začíná pravda, napsal ruský internetový list Gazeta.ru. O Brežněvově libůstce kolovaly anekdoty. "Jaké jsou příznaky přecpávání se kaviárem? Srostlé obočí a nesrozumitelná řeč," pravil jeden z populárních vtipů v éře, která trvala 18 let. Jízlivý vtip odrážel podráždění nad životem sovětské elity, tak odlišným od běžného života.

V současném chápání životní styl sovětského vůdce a jeho rodiny nelze považovat za nijak zvlášť přepychový. Neměli ani jachty, ani vlastní ostrovy, ani zámky v Evropě místo chaty. Nicméně zvláště ke konci života si první tajemník komunistické strany dopřával libůstky, které příliš neladily s obrazem nezištného budovatele komunismu.

"Nemoc a neomezená moc vedly k úpadku Brežněva jako politika a člověka. Přestal se hlídat, přišel o sebekritičnost, bral vážně pochlebování. Když onemocněl, projevily se nepříjemné charakterové vlastnosti jako podezíravost, ochota věřit drbům, přání být viděn v lepším světle, fantastická domýšlivost. Uspokojení čerpal z toho, co pro něj dříve nebylo důležité - z darů," napsal publicista Leonid Mlečin v knize Brežněv.

Je známo, že Brežněv miloval auta a měl jich rozsáhlou sbírku, podle různých údajů jeho osobní autopark čítal od 50 do 300 vzácných vozů. Například vůdce italských komunistů mu daroval Maserati Quattroporte, německý kancléř Mercedes 600, americký prezident Lincoln Continental. K sedmdesátinám dostal Brežněv v prosinci 1976 novou čajku GAZ-14, první z výrobního pásu. Byl i vášnivý lovec, a tak mu zahraniční vůdci darovali nejen auta, ale i velice drahé lovecké zbraně, až vznikla sbírka čítající několik desítek vzácných pušek.

"Bilo do očí, jak se dětinsky radoval z věcí. Měl zjevnou slabost pro hezké oblečení, miloval například svůj bobří kožich, a pyšně předváděl digitální hodinky, které se tehdy teprve dostávaly do módy," vzpomíná v pamětech sovětský politik Karen Brutenc.

Brežněvovo hlavní bohatství nepředstavovaly zbraně, auta či hodinky, ale všemožné řády, které zbožňoval. Ke konci života se stal držitelem takového množství medailí, že by jejich výčet vydal na zvláštní článek. Při každých narozeninách vycházel normovaný výnos o dalším vyznamenání. "Leonide Iljiči, jaký dárek by sis přál?" zeptal se jednou diplomat Leonid Zamjatin. "Dárek stranou, ale řád ať mi dají," odvětil vůdce.

Nejdražší mu byly čtyři řády Hrdiny Sovětského svazu a řád Vítězství. Šéf státu byl přesvědčen, že všechny si spravedlivě zasloužil. "Říkal jsem soudruhům, že řád Vítězství se dává jen za válečná vítězství. Přesvědčili mě, že vítězství v boji za mír je stejně cenné jako vítězství na frontě," vykládal jednou Brežněv. Takové argumenty ale zněly přesvědčivě jen Brežněvovi. V roce 1989 musela Brežněvova rodina drahocenný řád vrátit.

Mzda všech tajemníků ústředního výboru, včetně generálního, činila 800 rublů (v přepočtu na současné peníze asi 150.000 rublů, 51.000 Kč). V roce 1974 Brežněvovi přidali 500 rublů a o čtyři roky později dalších 200. Jako autor knih Malá země, Celina a Znovuzrození, pokaždé vydávaných v největším nákladu 15 milionů výtisků, dostával spisovatelský honorář 180.000 rublů.

Ale peníze jako takové v té době nikoho nezajímaly, protože se za ně nedalo nic koupit. Sovětské vedení vše dostávalo bezplatně, anebo za symbolické ceny, a to i bydlení.

Brežněv bydlel na Kutuzovově třídě, kde mu patřilo celé patro. V bytě bylo šest pokojů, dvě toalety a dvě koupelny. Kromě toho měl rozlehlou vilu poblíž Moskvy, tělesnou stráž, sloužící a další vymoženosti. Po Brežněvově smrti dostala vdova Viktorija zvláštní penzi 700 rublů s příplatkem 100 rublů. Rodině také bezplatně zůstala státní vila, byt, pět sloužících a limuzína s řidičem. Za perestrojky se museli rozloučit se vším.

Nepochybně se o takových statcích běžným smrtelníkům ani nesnilo, a proto privilegia dráždila lidi, kteří často postrádali i nejzákladnější potřeby. Brežněv se nemusel o nic starat - nestál fronty v obchodech, ani u lékaře - a to budilo závist.

Od dob, kdy sovětští vůdci odkráčeli do minulosti i s velikou zemí, kterou vedli, se mnohé změnilo. Za perestrojky se hodně hovořilo o potírání privilegií vládnoucí elity, ale realita byla jiná.

"Vše je relativní. Pokud to budeme srovnávat se současnými představami o přepychu a bohatství, pak sovětští vůdci byli asketičtí. Ale na pozadí nízké životní úrovně v Sovětském svazu jejich privilegia dráždila společnost. Vůbec se to však nedá srovnat s rozmachem korupce po perestrojce," míní ekonom Vladimir Bessonov.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR. Komentář

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

Více souvisejících

Leonid Brežněv (sovětský vůdce)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy