Konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová dnes v norské metropoli Oslu převzali Nobelovu cenu za mír, kterou získali za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách. Mukwege při té příležitosti vyzval k rozhodnému celosvětovému boji proti zneužívání a k odškodnění obětí. Nobelovy ceny za fyziku, chemii, lékařství a ekonomiku byly předány vpodvečer v hlavním městě Švédska Stockholmu.
"Dnes vzdáváme poctu dvěma z nejsilnějších hlasů světa," řekla dnes v Oslu předsedkyně norského Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová.
"Denis Mukwege a Nadja Muradová významně přispěli k boji proti tomuto druhu válečných zločinů tím, že obrátili pozornost na utrpění žen v Iráku, Demokratické republice Kongo a všude jinde na světě tam, kde je sexuální násilí používáno jako zbraň," řekla Reissová-Andersenová.
Ceremoniál předání Nobelových cen se každoročně koná v den výročí úmrtí zakladatele tohoto ocenění Alfreda Nobela 10. prosince. Laureáti při obřadu dostanou zlatou medaili, diplom a šek na devět milionů švédských korun (téměř 23 milionů Kč), který se v případě více vyznamenaných v jedné kategorii rovnoměrně dělí.
Vyznamenaný třiašedesátiletý gynekolog Mukwege pečuje o znásilněné ženy v nemocnici ve východokonžském městě Bukavu, kterou sám v roce 1999 založil a kterou vede. Léčil přes 40.000 žen včetně obětí hromadných znásilnění, která byla na denním pořádku zejména během občanské války, jež skončila v roce 2003 a vyžádala si kolem 3,8 milionu obětí.
Ve svém projevu často přerušovaném potleskem Mukwege kritizoval mezinárodní společenství za to, že dovolila, aby byli obyvatelé Konga více než dvě desetiletí "ponižováni, zneužíváni a masakrováni". "Vyzývám státy světa k podpoře iniciativy na vytvoření globálního fondu pro odškodnění obětí sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech," dodal lékař.
Země by podle něj rovněž měly ekonomickými i politickými sankcemi a pohnáním před soud zaujmout jasné stanovisko vůči politickým představitelům, kteří sexuální násilí tolerují nebo dokonce využívají ve prospěch svých mocenských zájmů.
Muradová, která se narodila v roce 1993, je známá jako bojovnice za lidská a ženská práva, jakož i za práva jezídů a uprchlíků. Jako jednadvacetiletou unesli Muradovou z její vesnice na severu Iráku bojovníci organizace Islámský stát (IS) a drželi ji tři měsíce jako sexuální otrokyni. Při útocích IS přišla o 18 členů rodiny, včetně matky. Ze zajetí se Muradové na několikátý pokus podařilo uprchnout a stala se mluvčí tisíců žen znásilňovaných bojovníky IS.
Watch the very moment Nadia Murad and Denis Mukwege received their #NobelPeacePrize diplomas and medals.#NobelPrize pic.twitter.com/Js9vwuaYBh
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 10. prosince 2018
"Dnes je pro mě mimořádný den," řekla Muradová. "Je to den, kdy zvítězilo dobro nad zlem, den, kdy lidskost porazila terorismus, den, kdy děti a ženy, které trpěly pronásledováním, zvítězily nad pachateli těchto zločinů," prohlásila Muradová, Zdůraznila však, že Nobelova cena není odškodněním pro její lid, který je zabíjen pouze kvůli své jezídské víře.
Ostatní Nobelovy ceny byly předány dnes po 17:00 SEČ ve Stockholmu. Cenu za chemii letos získali Američanka Frances Arnoldová, Američan George Smith a Brit Gregory Winter, kteří využili techniku zvanou řízená evoluce k vytvoření nových bílkovin, jež mají širokou škálu upotřebení - od výroby nových léků až po produkci biopaliv. Nobelovy ceny za fyziku se v letošním roce dočkali Američan Arthur Ashkin, Francouz Gérard Mourou a Kanaďanka Donna Stricklandová, u nichž Královská švédská akademie věd ocenila průlomovou práci v oboru laserových technologií. Cenu za fyziologii a lékařství obdrželi Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó za účast na vývoji speciální imunologické léčby rakoviny.
Nobelova cena za ekonomii letos putuje do Spojených států. Američan William Nordhaus byl oceněn za výzkum vztahů mezi ekonomikou a klimatickými změnami a Paul Romer za výzkum interakce mezi ekonomikou a technologickými inovacemi.
Nobelova cena za literaturu letos udělena nebyla kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, jež cenu uděluje. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl za znásilnění odsouzen k 2,5 roku vězení.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Nobelovu cenu za chemii dostali vědci z Google. Dokázali, co bylo donedávna nemožné
nobelova cena , norsko , sexuální zneužívání , Jezídové , Denis Mukwege (lékař)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě