Bude se opakovat vánoční teror? Německo je plné hrozeb, odhalují údaje agentů

Před dvěma roky se v Berlíně odehrál teroristický útok kamionem na vánočních trzích, který šokoval Německo. Nedávný útok ve Štrasburku ukázal, že hrozba terorismu i po pádu Islámského státu na Blízkém východě není u konce a může se opětovně opakovat. Rozhlasová stanice Deutsche Welle upozorňuje na poměrně početnou německou salafistickou scénu, z které se rekrutují islamističtí teroristé. Podle protiteroristického koordinátora EU velký bezpečností problém představují věznice i druhá a třetí generace migrantů.

V porovnání s Francií je v Německu těžší být zařazen do seznamu osob, představujících vysoké bezpečnostní riziko pro stát. Takové osoby nemůžou být zavřeny do vězení, dokud nejsou usvědčeny ze spáchání trestného činu. Být potencionální hrozbou není trestným činem, být členem teroristické organizace či připravovat či pomáhat uskutečnit vážný zločin proti státu už je.

Podle zprávy německého Federálního kriminálního policejního úřadu policie a zpravodajské služby považují 774 radikálních islamistů za potenciální teroristy (v porovnání s rokem 2010 to bylo jen 127 osob). Z toho 450 je v Německu, zbytek opustil zemi.

Kromě islámského terorismu rozeznává německá policie i další hrozby. Federální kriminální policie uvedla, že měla v hledáčku 26 krajně pravicových a dvě krajně levicové osoby, považované za vážnou hrozbu německému státu.

Zpravodajské služby rozeznávají tři odlišné skupiny islámských teroristů. První jsou velmi těžce detekovaní „osamělí vlci“ a malé skupiny radikalizovaných útočníků. Útočník z Berlína byl právě takovýmto osamělým vlkem.

Druhými jsou osoby, které odešli do radikálními islamisty kontrolovaných území a kteří se buď vrátili nebo vrátí do Německa. Od roku 2013 odešlo z Německa do Islámským státem kontrolovaných území více než 960 radikalizovaných jedinců. Okolo 300 jich se už vrátilo do Německa. Zpravodajské služby jsou jimi zvláště znepokojen\, protože se jim v cizině dostalo vojenského výcviku a získali válečné zkušenosti, které mohou aplikovat v Německu.

Třetí skupinou jsou vysoce organizované týmy speciálně vycvičených zabijáckých komand, provádějících pečlivě naplánované vražedné akce. Série smrtících útoků v Paříži v roce 2015 byla uskutečněna právě takovýmto komandem, koordinované útoky prováděné teroristickou buňkou zasáhly o dva roky později i Španělsko. Tento typ terorismu se vyznačuje vysokou mírou počtu obětí, je však velmi těžké jej naplánovat tak, aby se o něm zpravodajské služby nedozvěděly.

Gilles de Kerchove, protiteroristický koordinátor EU, v rozhovoru pro EURACTIV.com upozorňuje ještě na jedno nebezpečí, s kterým se potýkají všechny evropské země stižené islámských terorismem, tj. i Německo. Jedná se problém radikalizovaných vězňů navracejících se do normálního života. Věznice jsou inkubátorem radikalizace, kdy např. ve francouzských věznicích 400 „obyčejných“ kriminálníků přijalo násilné myšlenky islamistů. Jejich každodenní monitorování je velmi obtížné, protože vyžaduje příliš mnoho času a zdrojů, uvádí Kerchove. Mnozí z pachatelů teroristických útoků, včetně útočníka z Štrasburku, byli usvědčení kriminálníci, sledovaní tajnými službami.   

Německým problémem je poměrně rozsáhlá islamistická scéna. Podle zprávy německých domácích zpravodajských služeb z roku 2017 je v Německu okolo 25 810 potencionálních islamistických osob. Z těch okolo 10 800 patřilo k salafistickým organizacím. Ty hrají klíčovou roli v získávání rekrutů bojujících v zahraničí. Takřka všichni, kdo odešli z Německa do zahraničí měli napojení na salafistickou scénu.

Co se týče migrantů přišlých do Německa, zpravodajské služby reportovaly, že se IS snaží mezi nimi do Evropy propašovat i možné útočníky. Zároveň se pokoušel radikalizovat ty migranty, kteří už v Německu jsou. Do dnešního dne  mohou uchazeči o azyl za čtyři útoky v Německu – v Berlíně, Hamburgu, Ansbachu a ve Würzburgu.

Migranti představují problém i v dlouhodobějším horizontu. Jako poukazuje Kerchove, jedněmi ze tří hlavních faktorů ovlivňujících radikalizaci jedince je jeho příslušnost k druhé či třetí generaci migrantů potýkající se s pocitem vyloučení a nenávisti ze strany většinové společnosti a neschopností získat slušnou práci. Islamistická ideologie je tím druhým faktorem. Třetí faktorem, respektive faktory, jsou to, co Kerchove nazývá „usnadňujícími faktory“, např. vězení či internet, jejichž prostřednictvím se jedinec radikalizuje.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Německo islám teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy