Před dvěma roky se v Berlíně odehrál teroristický útok kamionem na vánočních trzích, který šokoval Německo. Nedávný útok ve Štrasburku ukázal, že hrozba terorismu i po pádu Islámského státu na Blízkém východě není u konce a může se opětovně opakovat. Rozhlasová stanice Deutsche Welle upozorňuje na poměrně početnou německou salafistickou scénu, z které se rekrutují islamističtí teroristé. Podle protiteroristického koordinátora EU velký bezpečností problém představují věznice i druhá a třetí generace migrantů.
V porovnání s Francií je v Německu těžší být zařazen do seznamu osob, představujících vysoké bezpečnostní riziko pro stát. Takové osoby nemůžou být zavřeny do vězení, dokud nejsou usvědčeny ze spáchání trestného činu. Být potencionální hrozbou není trestným činem, být členem teroristické organizace či připravovat či pomáhat uskutečnit vážný zločin proti státu už je.
Podle zprávy německého Federálního kriminálního policejního úřadu policie a zpravodajské služby považují 774 radikálních islamistů za potenciální teroristy (v porovnání s rokem 2010 to bylo jen 127 osob). Z toho 450 je v Německu, zbytek opustil zemi.
Kromě islámského terorismu rozeznává německá policie i další hrozby. Federální kriminální policie uvedla, že měla v hledáčku 26 krajně pravicových a dvě krajně levicové osoby, považované za vážnou hrozbu německému státu.
Zpravodajské služby rozeznávají tři odlišné skupiny islámských teroristů. První jsou velmi těžce detekovaní „osamělí vlci“ a malé skupiny radikalizovaných útočníků. Útočník z Berlína byl právě takovýmto osamělým vlkem.
Druhými jsou osoby, které odešli do radikálními islamisty kontrolovaných území a kteří se buď vrátili nebo vrátí do Německa. Od roku 2013 odešlo z Německa do Islámským státem kontrolovaných území více než 960 radikalizovaných jedinců. Okolo 300 jich se už vrátilo do Německa. Zpravodajské služby jsou jimi zvláště znepokojen\, protože se jim v cizině dostalo vojenského výcviku a získali válečné zkušenosti, které mohou aplikovat v Německu.
Třetí skupinou jsou vysoce organizované týmy speciálně vycvičených zabijáckých komand, provádějících pečlivě naplánované vražedné akce. Série smrtících útoků v Paříži v roce 2015 byla uskutečněna právě takovýmto komandem, koordinované útoky prováděné teroristickou buňkou zasáhly o dva roky později i Španělsko. Tento typ terorismu se vyznačuje vysokou mírou počtu obětí, je však velmi těžké jej naplánovat tak, aby se o něm zpravodajské služby nedozvěděly.
Gilles de Kerchove, protiteroristický koordinátor EU, v rozhovoru pro EURACTIV.com upozorňuje ještě na jedno nebezpečí, s kterým se potýkají všechny evropské země stižené islámských terorismem, tj. i Německo. Jedná se problém radikalizovaných vězňů navracejících se do normálního života. Věznice jsou inkubátorem radikalizace, kdy např. ve francouzských věznicích 400 „obyčejných“ kriminálníků přijalo násilné myšlenky islamistů. Jejich každodenní monitorování je velmi obtížné, protože vyžaduje příliš mnoho času a zdrojů, uvádí Kerchove. Mnozí z pachatelů teroristických útoků, včetně útočníka z Štrasburku, byli usvědčení kriminálníci, sledovaní tajnými službami.
Německým problémem je poměrně rozsáhlá islamistická scéna. Podle zprávy německých domácích zpravodajských služeb z roku 2017 je v Německu okolo 25 810 potencionálních islamistických osob. Z těch okolo 10 800 patřilo k salafistickým organizacím. Ty hrají klíčovou roli v získávání rekrutů bojujících v zahraničí. Takřka všichni, kdo odešli z Německa do zahraničí měli napojení na salafistickou scénu.
Co se týče migrantů přišlých do Německa, zpravodajské služby reportovaly, že se IS snaží mezi nimi do Evropy propašovat i možné útočníky. Zároveň se pokoušel radikalizovat ty migranty, kteří už v Německu jsou. Do dnešního dne mohou uchazeči o azyl za čtyři útoky v Německu – v Berlíně, Hamburgu, Ansbachu a ve Würzburgu.
Migranti představují problém i v dlouhodobějším horizontu. Jako poukazuje Kerchove, jedněmi ze tří hlavních faktorů ovlivňujících radikalizaci jedince je jeho příslušnost k druhé či třetí generaci migrantů potýkající se s pocitem vyloučení a nenávisti ze strany většinové společnosti a neschopností získat slušnou práci. Islamistická ideologie je tím druhým faktorem. Třetí faktorem, respektive faktory, jsou to, co Kerchove nazývá „usnadňujícími faktory“, např. vězení či internet, jejichž prostřednictvím se jedinec radikalizuje.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Terorismus , Německo , islám , teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016)
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.
Zdroj: Libor Novák