Stažení USA ze Sýrie? Svět tápe, Rusko a další země chtějí víc informací

Kreml neví, jaký bude příští postup Spojených států v Sýrii. Řekl to dnes kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Uvedl také, že chaotická a nepředvídatelná rozhodnutí vyvolávají neklid v mezinárodních záležitostech. Americký prezident Donald Trump ve středu překvapivě ohlásil stažení amerických sil ze Sýrie, ve čtvrtek americké sdělovací prostředku uvedly, že se chystá i významná redukce amerických sil v Afghánistánu ze 14.000 na 7000 vojáků.

Rozhodnutí o stažení ze Sýrie bude mít dopad na syrské Kurdy, které dosud Američané v Sýrii podporovali. Arabsko-syrská koalice, která bojovala proti organizaci Islámský stát (IS) za podpory USA, dnes oznámila, že pokud v důsledku rozhodnutí USA turecká armáda zahájí ofenzívu proti syrským Kurdům, bude pro ně těžké udržet pod kontrolou vězně z IS. Je mezi nimi mnoho cizinců včetně bojovníků i jejich rodin.

"Nebudeme schopni je zadržovat v dané lokalitě," uvedla Ilhám Ahmadová z politického oddělení koalice. Kurdové také požádali Francii, aby jim poskytla vojenskou i politickou podporu.

Peskov řekl, že Moskva potřebuje více informací k plánovanému americkému stažení ze Sýrie. Ministr zahraničí Sergej Lavrov podle agentury Interfax prohlásil, že stažení USA ze Sýrie je krokem správným směrem. I on ale řekl, že je třeba počkat, až se okolnosti ohlášeného kroku USA vyjasní.

USA mají na severu a východě Sýrie asi 2000 vojáků, kteří působili hlavně jako poradci arabsko-kurdské koalice v boji proti IS. Podle Trumpa byl IS už poražen. Americká a spojenecká letadla zahájila bombardování cílů IS v Sýrii v roce 2014.

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová sdělila rozhlasové stanici RTL, že Trumpovo rozhodnutí k Sýrii považuje za "velmi vážnou věc". "Nemáme žádné tajné informace, které by svědčily o zničení územního chalífátu Islámského státu. Je to (stažení) krajně závažné rozhodnutí a my se domníváme, že věc (boj proti IS) je třeba dokončit," sdělila Parlyová.

Nous avons une divergence d’analyse avec les Etats-Unis. La France a payé un lourd tribut à cause de Daech. La lutte contre le terrorisme est une priorité du gouvernement. Notre analyse : nous avons un travail à finir. #RTL pic.twitter.com/K5z0FFTGCX

— Florence Parly (@florence_parly) 21. prosince 2018

Francie už ve čtvrtek oznámila, že její armáda v Sýrii bude i nadále působit. Francie je členem mezinárodní koalice, která proti IS v Sýrii dosud bojovala pod velením USA.

V koalici je také Německo, které dnes oznámilo, že bude nadále proti IS bojovat. Mluvčí německé vlády také řekl, že by Berlín byl radši, kdyby USA své rozhodnutí konzultovaly předem. Ministryně obrany Ursula Von der Leyenová žádá, aby USA pozici vyjasnily vzhledem ke své "odpovědnosti v soustavě globální bezpečnosti". Její nizozemská kolegyně Ank Bijleveldová prohlásila, že IS není zcela poražen a stále je hrozbou.

Turecko stažení Američanů uvítalo a tvrdí, že stažení musí být koordinováno s Ankarou, která má na severu Sýrie také své vojáky.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Sergej Lavrov Sýrie Rusko USA (Spojené státy americké) Donald Trump Ruské angažmá v Sýrii Dmitrij Peskov Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy