Jak teroristé získávají peníze? Únosy, drogy, prodej falešných pasů či online hazard

Teroristé potřebují pro své akce mnohé finanční prostředky. Vzhledem jejich ilegálnímu působení je pro ně přirozené je získávat z kriminální činnosti rozmanitého druhu. Zároveň v kriminálnících teroristé nacházejí jedny ze svých nejvěrnějších přívrženců.

Podle Lorenza Vidinama, ředitele Program on Extremism na George Washington University, více jak polovina (57%) všech pachatelů teroristických činů v Evropě a USA během června 2014 až června 2017 měla zkušenosti s kriminální aktivitou před jejich příklonem k extremismu. Islámský stát opakovaně hledal tyto jedince, co uskuteční jeho cíle, v kriminálním podsvětí s tím, že tímto vykoupí své hříchy, uvádí magazín Forbes.

Islámský stát sám jako mnohé jiné teroristické organizace je zapojen v řadě aktivit zločineckého rázu. Podle jeho ideologie to je naprosto ospravedlnitelné, protože se to odehrává na „území války“ a slouží to k „správnému“ náboženskému účelu.

Za jednu z nejvíce profitabilních takovýchto aktivit je obchod s drogami. Během let 2014 a 2015 IS navázal kontakty s italskou mafií, jejichž prostřednictvím distribuoval z Maroka přes Libyi do Evropy hašiš. Tento drogový obchod podle odhadů měl hodnotu 36 miliard dolarů.

Teroristické skupiny taktéž rády získávají peníze prostřednictvím výkupného za unesené osoby. V roce 2014 únosy zahraničních novinářů či humanitárních pracovníků a získání následného vyjednaného výkupného vydělalo IS 20 až 45 miliónů dolarů. V západní Africe Al-Káida měla získat v letech 2003-2012 za každého uneseného západního pracovníka 1 až 4 milióny dolarů.

IS vzbudil údiv svou sofistikovanou prací s webem. Teroristé jako jiní kriminálníci si uvědomují jeho velkou hodnotu pro jejich obchodní aktivity a jsou velmi aktivní na tzv. temném webu (darknet), zvláštní sekci webu velmi těžko přístupného lidem bez dostatečných znalostí a vybavení, kde se odehrávají ty nejhorší online záležitosti, od rekrutování násilníků, dětského porna, drogových obchodů či prodávání lidských orgánů či samotných lidí.

Teroristé nyní využívají darknet k prodeji a rozdělování falešných účtů a identifikačních karet. FBI ve spolupráci s dalšími bezpečnostními službami v červenci 2017 shodila jednu z největších nelegálních komerčních stránek na darknetu, „černý trh“ AlphaBay, který nabízel více než 100 000 položek ukradených a podvodných dokladů identity a dalšího padělaného zboží a na kterém působilo asi 40 000 prodejců a 200 000 nakupujících.

Předběžné vyhledávání na jiném online černém trhu na darknetu, DreamMarketu, z ledna 2018 odhalilo, že padělané pasy, řidičské průkazy a falešná bankovní konta jsou stále oblíbeným zbožím. 373 výsledků nabízelo falešné britské pasy.

Moneyval (Výbor expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu), klíčový monitorující orgán Rady Evropy ohledně praní špinavých peněz a financování terorismu, ve svých zprávách upozorňuje na rozmanité způsoby, jakými teroristé perou své peníze, např. přes online hazardní weby, jejichž provozovatelé lze těžko dohledat díky jejich působení v offshorových rájích nebo kvůli jejich falešných identitám. Teroristé jako jiní kyberzločinci peroucí své peníze preferují namísto reálných peněz velmi snadno rozdělitelné a těžko pozorovatelné peněžní data.  

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus organizovaný zločin kyberterorismus hazard Hackeři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy