Jak teroristé získávají peníze? Únosy, drogy, prodej falešných pasů či online hazard

Teroristé potřebují pro své akce mnohé finanční prostředky. Vzhledem jejich ilegálnímu působení je pro ně přirozené je získávat z kriminální činnosti rozmanitého druhu. Zároveň v kriminálnících teroristé nacházejí jedny ze svých nejvěrnějších přívrženců.

Podle Lorenza Vidinama, ředitele Program on Extremism na George Washington University, více jak polovina (57%) všech pachatelů teroristických činů v Evropě a USA během června 2014 až června 2017 měla zkušenosti s kriminální aktivitou před jejich příklonem k extremismu. Islámský stát opakovaně hledal tyto jedince, co uskuteční jeho cíle, v kriminálním podsvětí s tím, že tímto vykoupí své hříchy, uvádí magazín Forbes.

Islámský stát sám jako mnohé jiné teroristické organizace je zapojen v řadě aktivit zločineckého rázu. Podle jeho ideologie to je naprosto ospravedlnitelné, protože se to odehrává na „území války“ a slouží to k „správnému“ náboženskému účelu.

Za jednu z nejvíce profitabilních takovýchto aktivit je obchod s drogami. Během let 2014 a 2015 IS navázal kontakty s italskou mafií, jejichž prostřednictvím distribuoval z Maroka přes Libyi do Evropy hašiš. Tento drogový obchod podle odhadů měl hodnotu 36 miliard dolarů.

Teroristické skupiny taktéž rády získávají peníze prostřednictvím výkupného za unesené osoby. V roce 2014 únosy zahraničních novinářů či humanitárních pracovníků a získání následného vyjednaného výkupného vydělalo IS 20 až 45 miliónů dolarů. V západní Africe Al-Káida měla získat v letech 2003-2012 za každého uneseného západního pracovníka 1 až 4 milióny dolarů.

IS vzbudil údiv svou sofistikovanou prací s webem. Teroristé jako jiní kriminálníci si uvědomují jeho velkou hodnotu pro jejich obchodní aktivity a jsou velmi aktivní na tzv. temném webu (darknet), zvláštní sekci webu velmi těžko přístupného lidem bez dostatečných znalostí a vybavení, kde se odehrávají ty nejhorší online záležitosti, od rekrutování násilníků, dětského porna, drogových obchodů či prodávání lidských orgánů či samotných lidí.

Teroristé nyní využívají darknet k prodeji a rozdělování falešných účtů a identifikačních karet. FBI ve spolupráci s dalšími bezpečnostními službami v červenci 2017 shodila jednu z největších nelegálních komerčních stránek na darknetu, „černý trh“ AlphaBay, který nabízel více než 100 000 položek ukradených a podvodných dokladů identity a dalšího padělaného zboží a na kterém působilo asi 40 000 prodejců a 200 000 nakupujících.

Předběžné vyhledávání na jiném online černém trhu na darknetu, DreamMarketu, z ledna 2018 odhalilo, že padělané pasy, řidičské průkazy a falešná bankovní konta jsou stále oblíbeným zbožím. 373 výsledků nabízelo falešné britské pasy.

Moneyval (Výbor expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu), klíčový monitorující orgán Rady Evropy ohledně praní špinavých peněz a financování terorismu, ve svých zprávách upozorňuje na rozmanité způsoby, jakými teroristé perou své peníze, např. přes online hazardní weby, jejichž provozovatelé lze těžko dohledat díky jejich působení v offshorových rájích nebo kvůli jejich falešných identitám. Teroristé jako jiní kyberzločinci peroucí své peníze preferují namísto reálných peněz velmi snadno rozdělitelné a těžko pozorovatelné peněžní data.  

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus organizovaný zločin kyberterorismus hazard Hackeři

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 43 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy