Rozhodnutí britských poslanců nepodpořit návrh brexitové dohody britské premiérky Theresy Mayové opětovně vyvolává otázku, jakým způsobem nejlépe vyřešit otázku odchodu Velké Británie z EU. Průzkumy veřejného mínění odhalují, že britská veřejnost by dala přednost „norskému typu dohody“. Politici EU a Norska ale vyjadřují skepticismus, zda-li by to byla pro Spojené království nejlepší cesta.
Průzkum ESRC Party Members Project mezi britskou veřejností zjistil, že by většina z oslovených britských občanů nebyla proti tomu, kdyby Británie fungovala ve vztahu s EU na stejné bázi jako Norsko. Podobný výzkum Rand Corporation EU též došel k závěru, že preferovaná podoba brexitu by bylo fungování v Evropském hospodářském prostoru (EHP), který by zajistil volný pohyb osob, zboží a kapitálu mezi EU a Velkou Británii bez nutnosti platit členské příspěvky do rozpočtu EU a větší suverenitu co se týče legislativy.
Norští politici se ale staví vůči takovému plánu velmi rezervovaně. Erna Solbergová, norská premiérka, v rozhovoru pro magazín Politico poukázala na to, že členové EHP sice mají naprostou suverenitu v řadě záležitostí, stále ale podléhají řadě nařízením EU, jejichž legislativní podobu nemohou nikterak ovlivnit.
Musí též musí respektovat svobodný pohyb osob, což bylo jedno z klíčových témat debaty o vystoupení z EU, kdy zastánci odchodu z bloku to považovali za absolutní ohrožení britské suverenity. „ Pak se musím zeptat proč…byste opouštěli EU, když toto akceptujete?“ položila Solbergová řečnickou otázku.
Britský deník The Guardian připomíná, že Norsko v poměru na obyvatele platí do EU rozpočtu více než Británie, což vyvolává v pochybnost slibované „podstatné snížení“ příspěvků Británie.
Heidi Nordby Lundeová z vládní Konzervativní strany premiérky Solbergové tvrdí, že přistoupení Británie do EHP není v zájmu Norska. Poukazuje na to, že Norsko spolu s dalšími dvěma členskými státy EHP, Lichtenštejnskem a Islandem mají právo veta ohledně všech regulací přicházejících z EU. Pokud by tedy Británii začala vetovat tyto regulace, mohlo by to ohrozit zmíněné státy, které by tyto regulace chtěly.
„Část úspěchu, kterou jsme měli s touto dohodou o EHP za posledních 25 let, je to, že přijímáme pravidla a předpisy, které vycházejí z EU, především proto, že je to v našem zájmu“, sdělila Lundeová deníku The Guardian. Pokud Británie není schopna akceptovat regulace od EU, těžko bude schopné akceptovat veto od Lichtenštejnska, tvrdí Lundeová.
Podle norské premiérky mezi členy EHP vládne rozumná rovnováha díky podobné velikosti jejich ekonomik. Příchod Británie s její masivní ekonomikou by to změnil v jejich neprospěch. „ EHP je jediná organizace, v které je Norsko supervelmoc….pak Británie se stane supervelmocí v této organizaci“.
Norské obavy, že Británie se po vstupu do EHP stane příliš velkou konkurencí, zaznívají i z EU. Zdroje Guardianu z vrchních příček EU diplomacie si prý stojí za tím, že Velká Británie bude muset v plné míře sledovat příslušné části pravidel EU a nebude moci odkládat přijetí zákonů, jak to činí často země EHP. Odůvodňují to tím, že vzhledem k velikosti a blízkosti britské ekonomiky je riziko konkurence příliš velké pro členské státy EU.
V Norsku proběhly dvě referenda o vstupu země do EU v roce 1972 a 1994. V obou případech 51% řeklo ne, 49% bylo pro, což ukazuje na velké rozdělení země v této otázce. Sama Solbergová by byla pro to, aby se země připojila k EU. Podle ní Británie vystoupením podstatně sníží své vyjednávací schopnosti.
Podle Lundové jediní norští politici, kteří chtějí aby se Spojené království přidalo k EHP pochází z řad euroskeptických stran, které chtějí zničit vztah Norska a EU. „Norsko je nejhorší ze všech výsledků pro Spojené království, protože je to Brexit jen podle jména, " cituje Guardian jeden svůj vysoce postavený zdroj z EU.
Související
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Brexit , Velká Británie , norsko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Meghan a Instagram. Sdílela ho s Williamem a Kate, teď začala novou kapitolu
včera
Ve středu už za Tottenham? V Anglii mají přestup Kinského ze Slavie do Londýna za hotový
včera
Američané se začali loučit s Carterem, Trump myslí jen na sebe
včera
Pellegrini ví, kde je Fico. Nikomu na Slovensku to ale neřekne
včera
Sněhobílé počasí zavládlo i v nížinách. Meteorologové prozradili, kde napadlo nejvíce
včera
Fico v hledáčku Trumpa. Podle Zaorálka pojede na Slovensko
včera
Muž z Náchodska napadl a znásilnil babičku na vozíku. Navíc řídil opilý a způsobil nehodu
včera
Kaliňák chce obnovit četnictvo, protože policie nestíhá. V historii zanechalo krvavou stopu
včera
Putin chtěl na Ukrajině použít jaderné zbraně, naznačil Blinken. Čína zasáhla
včera
O problém méně. Meteorologové zrušili jednu výstrahu, silná ledovka hrozí nadále
včera
Voják odpálil Cybertruck, aby probudil "smrtelně nemocnou" Ameriku
Aktualizováno včera
Policie dopadla nebezpečného muže na útěku z léčebny. Pomohla tísňová SMS
včera
Veselý konec roku? Silvestrovská noc bývala v minulosti mnohdy poznamenána tragédiemi
včera
Slovensko řeší Fica. Nejde o to, co vypráví, ale odkud to říká
včera
Trump se ještě před inaugurací dozví trest za platbu Stormy Daniels
včera
Počasí chystá potenciálně velmi nebezpečnou situaci, varují meteorologové
3. ledna 2025 21:57
Lidl otevřel svůj první outlet v Česku. A nemusí být poslední
3. ledna 2025 21:04
Baník Ostrava se strachuje o svou oporu. O Brazilce Ewertona mají zájem v Egyptě
3. ledna 2025 20:11
České dálnice čeká letos velká novinka. Řidiči budou moci sešlápnout pedál
3. ledna 2025 18:49
Epizoda zimního počasí skončí i na horách, avizují meteorologové
Zimní počasí má na českých horách vládnout až do konce vánočních prázdnin, tedy do neděle. Během ní přijde obleva, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V průběhu nadcházející noci ale ještě může sněžit.
Zdroj: Jan Hrabě