Rozhodnutí britských poslanců nepodpořit návrh brexitové dohody britské premiérky Theresy Mayové opětovně vyvolává otázku, jakým způsobem nejlépe vyřešit otázku odchodu Velké Británie z EU. Průzkumy veřejného mínění odhalují, že britská veřejnost by dala přednost „norskému typu dohody“. Politici EU a Norska ale vyjadřují skepticismus, zda-li by to byla pro Spojené království nejlepší cesta.
Průzkum ESRC Party Members Project mezi britskou veřejností zjistil, že by většina z oslovených britských občanů nebyla proti tomu, kdyby Británie fungovala ve vztahu s EU na stejné bázi jako Norsko. Podobný výzkum Rand Corporation EU též došel k závěru, že preferovaná podoba brexitu by bylo fungování v Evropském hospodářském prostoru (EHP), který by zajistil volný pohyb osob, zboží a kapitálu mezi EU a Velkou Británii bez nutnosti platit členské příspěvky do rozpočtu EU a větší suverenitu co se týče legislativy.
Norští politici se ale staví vůči takovému plánu velmi rezervovaně. Erna Solbergová, norská premiérka, v rozhovoru pro magazín Politico poukázala na to, že členové EHP sice mají naprostou suverenitu v řadě záležitostí, stále ale podléhají řadě nařízením EU, jejichž legislativní podobu nemohou nikterak ovlivnit.
Musí též musí respektovat svobodný pohyb osob, což bylo jedno z klíčových témat debaty o vystoupení z EU, kdy zastánci odchodu z bloku to považovali za absolutní ohrožení britské suverenity. „ Pak se musím zeptat proč…byste opouštěli EU, když toto akceptujete?“ položila Solbergová řečnickou otázku.
Britský deník The Guardian připomíná, že Norsko v poměru na obyvatele platí do EU rozpočtu více než Británie, což vyvolává v pochybnost slibované „podstatné snížení“ příspěvků Británie.
Heidi Nordby Lundeová z vládní Konzervativní strany premiérky Solbergové tvrdí, že přistoupení Británie do EHP není v zájmu Norska. Poukazuje na to, že Norsko spolu s dalšími dvěma členskými státy EHP, Lichtenštejnskem a Islandem mají právo veta ohledně všech regulací přicházejících z EU. Pokud by tedy Británii začala vetovat tyto regulace, mohlo by to ohrozit zmíněné státy, které by tyto regulace chtěly.
„Část úspěchu, kterou jsme měli s touto dohodou o EHP za posledních 25 let, je to, že přijímáme pravidla a předpisy, které vycházejí z EU, především proto, že je to v našem zájmu“, sdělila Lundeová deníku The Guardian. Pokud Británie není schopna akceptovat regulace od EU, těžko bude schopné akceptovat veto od Lichtenštejnska, tvrdí Lundeová.
Podle norské premiérky mezi členy EHP vládne rozumná rovnováha díky podobné velikosti jejich ekonomik. Příchod Británie s její masivní ekonomikou by to změnil v jejich neprospěch. „ EHP je jediná organizace, v které je Norsko supervelmoc….pak Británie se stane supervelmocí v této organizaci“.
Norské obavy, že Británie se po vstupu do EHP stane příliš velkou konkurencí, zaznívají i z EU. Zdroje Guardianu z vrchních příček EU diplomacie si prý stojí za tím, že Velká Británie bude muset v plné míře sledovat příslušné části pravidel EU a nebude moci odkládat přijetí zákonů, jak to činí často země EHP. Odůvodňují to tím, že vzhledem k velikosti a blízkosti britské ekonomiky je riziko konkurence příliš velké pro členské státy EU.
V Norsku proběhly dvě referenda o vstupu země do EU v roce 1972 a 1994. V obou případech 51% řeklo ne, 49% bylo pro, což ukazuje na velké rozdělení země v této otázce. Sama Solbergová by byla pro to, aby se země připojila k EU. Podle ní Británie vystoupením podstatně sníží své vyjednávací schopnosti.
Podle Lundové jediní norští politici, kteří chtějí aby se Spojené království přidalo k EHP pochází z řad euroskeptických stran, které chtějí zničit vztah Norska a EU. „Norsko je nejhorší ze všech výsledků pro Spojené království, protože je to Brexit jen podle jména, " cituje Guardian jeden svůj vysoce postavený zdroj z EU.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , norsko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
před 1 hodinou
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
před 1 hodinou
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
před 2 hodinami
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
před 3 hodinami
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
před 3 hodinami
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
před 4 hodinami
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
před 5 hodinami
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
před 5 hodinami
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
před 6 hodinami
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
před 7 hodinami
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
před 7 hodinami
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
před 8 hodinami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 9 hodinami
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 9 hodinami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 10 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 10 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 10 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 11 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 11 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák