V ukrajinském hraničním městě se zastavil život. Místní z toho viní Kyjev a jeho vojenská opatření namířená proti Rusku

Ukrajinské město Milove usazené na hraničním přechodu v Luhanské oblasti zažívá krušné časy. Zatímco dříve mezi ním a Čertkovem v nynější ruské Rostovské oblasti existoval čilý obchod, po postavení hraničního plotu zcela vymizel. Obyvatelé městečka z toho viní ukrajinskou vládu s jejími vojenskými opatřeními, dokumentuje Rádio Svobodná Evropa.

Odtržení ruských separatistů v Luhanské a Donbanské oblasti vedlo v roce 2014 ke krutým bojům, které si vyžádali více než 10 300 obětí. Milova se nicméně boje v podstatě nedotkly. Jedinou, zato ale výraznou upomínkou ukrajinské krize se stalo postavení ostnatého drátu.

Od té doby malý byznys ve městě začal mít problémy, tvrdí obyvatelé. Rusové přinášeli zeleninu a ovoce, které prý bylo lepší. Nyní však už nechodí. Na rozdíl od Ukrajinců, kteří mohou do Ruska vstoupit s místními povoleními k pobytu, Ukrajina vyžaduje od Rusů, aby ukázali své pasy.

Místní si stěžují, že Kyjev tímto způsobem zamezil ruským návštěvám města. Zvláště pak kritizují rozhodnutí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka zamezit vstup na Ukrajině Rusům ve věku, kdy mohou bojovat.

Porošenko tak učinil v reakci na listopadový incident v Kerčském průlivu, kdy Rusko mělo střílet na ukrajinské lodě. Tři lodě byli Ruskem zajaty, dva ukrajinští námořníci přitom byli zajati. Podle Ruska Ukrajina porušila jeho výsostné vody a označila celý incident za provokaci Ukrajiny.

Podle obyvatel Milova rozhodnutí Krymu na ně velmi těžce dopadla. Např. Artak, majitel kavárny, si stěžuje, že zatímco před opatřením a vůbec krizí mu do ní chodilo mnoho ruských pracovníků a dalších lidí, nyní zeje prázdnotou. A když někdo přijde, stejně nemá jak jej pohostit, protože mu chybí kafe i čaj.

Zpřísněná byrokratická pravidla vedoucí k výraznému omezení vzájemného obchodu dle místních vedla k vytvoření živého černého trhu. U Rusů jsou oblíbené vodka a klobásy, naopak Ukrajinci touží po ruském benzínu, který je levnější než ten ukrajinský.

Místní vzpomínají na období před krizí a vztyčení plotu, kdy hojně navštěvovali Čertkov a obyvatelé Čertkova zase navštěvovali je. Naznačují, že nynější napětí mezi Ukrajinou a ruskými separatistickými republikami neohrozilo jen obchod, ale i mezilidské vztahy.

Ukrajinu tento rok čekají dvoje důležité volby – prezidentské i parlamentní. Podle Kyjeva bude Moskva nepochybně usilovat o jejich ovlivnění. Podle analytiků se nedá očekávat, že by v prezidentských volbách zvítězil kandidát, který by jí vyhovoval.

Parlamentní volby mohou pro Rusko alespoň částečně dopadnout příznivě, kdy nelze vyloučit, že jím podporované strany získají nějaká místa v parlamentu. Nicméně, jak upozorňuje think-tank Atlantic Council, odtržením těch částí Ukrajiny, kde bylo převážně ruské obyvatelstvo, došlo k výraznému propadu možností Ruska legálními způsoby, prostřednictvím hlasů obyvatel, zvolit strany, které by byly vyloženě proruské.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Rusko Ukrajinská krize Luhanská lidová republika hranice

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy