V ukrajinském hraničním městě se zastavil život. Místní z toho viní Kyjev a jeho vojenská opatření namířená proti Rusku

Ukrajinské město Milove usazené na hraničním přechodu v Luhanské oblasti zažívá krušné časy. Zatímco dříve mezi ním a Čertkovem v nynější ruské Rostovské oblasti existoval čilý obchod, po postavení hraničního plotu zcela vymizel. Obyvatelé městečka z toho viní ukrajinskou vládu s jejími vojenskými opatřeními, dokumentuje Rádio Svobodná Evropa.

Odtržení ruských separatistů v Luhanské a Donbanské oblasti vedlo v roce 2014 ke krutým bojům, které si vyžádali více než 10 300 obětí. Milova se nicméně boje v podstatě nedotkly. Jedinou, zato ale výraznou upomínkou ukrajinské krize se stalo postavení ostnatého drátu.

Od té doby malý byznys ve městě začal mít problémy, tvrdí obyvatelé. Rusové přinášeli zeleninu a ovoce, které prý bylo lepší. Nyní však už nechodí. Na rozdíl od Ukrajinců, kteří mohou do Ruska vstoupit s místními povoleními k pobytu, Ukrajina vyžaduje od Rusů, aby ukázali své pasy.

Místní si stěžují, že Kyjev tímto způsobem zamezil ruským návštěvám města. Zvláště pak kritizují rozhodnutí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka zamezit vstup na Ukrajině Rusům ve věku, kdy mohou bojovat.

Porošenko tak učinil v reakci na listopadový incident v Kerčském průlivu, kdy Rusko mělo střílet na ukrajinské lodě. Tři lodě byli Ruskem zajaty, dva ukrajinští námořníci přitom byli zajati. Podle Ruska Ukrajina porušila jeho výsostné vody a označila celý incident za provokaci Ukrajiny.

Podle obyvatel Milova rozhodnutí Krymu na ně velmi těžce dopadla. Např. Artak, majitel kavárny, si stěžuje, že zatímco před opatřením a vůbec krizí mu do ní chodilo mnoho ruských pracovníků a dalších lidí, nyní zeje prázdnotou. A když někdo přijde, stejně nemá jak jej pohostit, protože mu chybí kafe i čaj.

Zpřísněná byrokratická pravidla vedoucí k výraznému omezení vzájemného obchodu dle místních vedla k vytvoření živého černého trhu. U Rusů jsou oblíbené vodka a klobásy, naopak Ukrajinci touží po ruském benzínu, který je levnější než ten ukrajinský.

Místní vzpomínají na období před krizí a vztyčení plotu, kdy hojně navštěvovali Čertkov a obyvatelé Čertkova zase navštěvovali je. Naznačují, že nynější napětí mezi Ukrajinou a ruskými separatistickými republikami neohrozilo jen obchod, ale i mezilidské vztahy.

Ukrajinu tento rok čekají dvoje důležité volby – prezidentské i parlamentní. Podle Kyjeva bude Moskva nepochybně usilovat o jejich ovlivnění. Podle analytiků se nedá očekávat, že by v prezidentských volbách zvítězil kandidát, který by jí vyhovoval.

Parlamentní volby mohou pro Rusko alespoň částečně dopadnout příznivě, kdy nelze vyloučit, že jím podporované strany získají nějaká místa v parlamentu. Nicméně, jak upozorňuje think-tank Atlantic Council, odtržením těch částí Ukrajiny, kde bylo převážně ruské obyvatelstvo, došlo k výraznému propadu možností Ruska legálními způsoby, prostřednictvím hlasů obyvatel, zvolit strany, které by byly vyloženě proruské.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Rusko Ukrajinská krize Luhanská lidová republika hranice

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy