Putin jako vzor humanitární pomoci? Rusko přijímá ženy a děti islamistů více než Západ, tvrdí Bloomberg

Ruský prezident Vladimír Putin se rád profiluje jako „tvrďák“, co se týče postoje k terorismu. Přesto Rusko je vůči ženám a dětem džihádistů bojujících za IS mnohem shovívavější než Západ, všímá si agentura Bloomberg.

Do dnešního dne se do Ruska vrátilo 21 žen a 105 dětí, tvrdí Kheda Saratová, čečenská aktivistka za lidská práva. Celkově 11 letadel přivezlo ženy džihádistů s dětmi od srpna 2017 do února loňského roku. Nicméně, po listopadu 2017 už Rusko přijímalo jen děti na základě varování ruských zpravodajských služeb, které se obávaly rizika terorismu ze strany dospělých žen. Rusko se stala výrazným cílem teroristů poté, co vstoupilo do Sýrie a bojuje na straně radikálními islamisty nenáviděného syrského prezidenta Bašára al-Asáda.

Iniciativa byla obnovena po 10 měsíční pauze, kdy letadlo z Iráku přivezlo 30 dětí ve věku od tří do 15 let. Rusko plánuje v ní pokračovat. V únoru by mělo převézt z Iráku asi 40 nezletilých. Podle příbuzných je v na územích v Sýrii a Iráku dříve patřícímu IS nejméně 1 779 ruských žen a děti, které se chtějí vrátit do Ruska, uvádí Saratová v dopise poslaným ruskému ministerstvu zahraničí.

Ačkoliv ženy jsou považovány za okamžitý teroristický problém, v dlouhodobém horizontu se jím mohou stát i děti. IS je cíleně trénoval k tomu, aby přijali jeho ideologii a v budoucnu se stali jeho bojovníky. Z těchto důvodů se evropské i mimoevropské státy zdráhají je brát zpátky.

Podnět k přijímání dětí bojovníků IS dal čečenský prezident Ramzan Kadyrov, paradoxně známý především pro svou brutální vládu. Podle Gregoreje Shedova z zpravodajské stránky Caucasian Knot (Kavkazský uzel) zaměřující se na dění na Kavkaze, je cílem Kadyrova zdůraznit svou vůdčí pozici mezi muslimy v Rusku.

Podobné strategické důvody nepochybně hrají roli i v případě ruského vedení. 25 miliónů lidí se v Rusku hlásí k islámu, který je zde druhým nejrozšířenějším náboženstvím. Putin podporou Kadyrova „ušlechtilého“ úsilí o záchranu dětí se snaží poslat ruským muslimům, že vláda je respektuje. Podle Alexeje Malashenka, analytika z výzkumné skupiny Dialog civilizací, založené dlouholetým Putinovým spojencem, je to nicméně nyní Rusko, nikoliv Kadyrov, kdo bere za děti hlavní odpovědnost.

Rusko se tímto způsobem pokouší snížit riziko možného teroristického útoku ze strany ruské muslimské komunity. Přijaté ženy islamistů jsou ze strany ruských úřadů vyzývány k tomu, aby mluvily proti islámskému radikalismu.

Ruská muslimská komunita sestává převážně z obyvatel rusky mluvících území ze Střední Asie, kteří do země přišli jako ekonomičtí migranti za prací. Ačkoliv ruské obyvatelstvo se na ně dívá s podobnou mírou skepse, s jakou se země Visegrádu dívají na muslimské migranty, ruské vedení tento typ migrace podporuje, protože se mu to ekonomicky vyplatí.

Zároveň si ale ruští představitelé uvědomují, že jejich přítomnost může být z bezpečnostního hlediska velmi problematická. Muslimští radikálové z rusky mluvících oblastí ze Střední Asie jsou známi jako jedni z vůbec nejbezpečnějších na světě. Někteří z nich stáli za jedněmi z nejhrozivějších teroristických útoků v nedávné minulosti – např. silvestrovský masakr v nočním klubu v Istanbulu či newyorský útok nákladním autem byli spácháni teroristy uzbekistánského původu.

Odhaduje se, že 9000 lidí z rusky mluvících území bývalého Sovětského svazu – 4 000 z Ruska a 5000 z post-sovětských republik ve Střední Asii - odešlo bojovat za IS do Sýrie a Iráku. Rusko jako hlavní důvod, proč vstoupilo do Sýrie, uvádělo boj s těmito lidmi jakožto bezpečností hrozbou pro jeho občany.

Související

Více souvisejících

Rusko Islámský stát (IS) Vladimír Putin Ramzan Kadyrov Irák

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 6 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy