Vzpruha pro srbskou opozici? Chce využít aktuálních protestů

Doposud slabá a roztříštěná srbská opozice chce využít aktuálních občanských protestů ke svému posílení a zvýšení naděje na zbavení moci prezidenta Aleksandara Vučiče a jeho Srbské pokrokové strany (SNS). Vedoucí představitelé opozičních stran dnes dojednali společný akční plán, informují místní média.

Zmíněný program nazvaný "Dohoda s lidem" je sedmibodový. Podle opoziční aliance Svaz pro Srbsko se jedná o soubor kroků, které mají "zajistit čestné volby a návrat demokratických zásad a právního státu po vítězství nad Vučičovým režimem".

Uvedeným ujednáním se účastníci zavazují ke společnému boji za svobodná média a za čestné volby, ale zároveň i k případnému bojkotu voleb, pokud nebudou podle opozice splněny podmínky pro poctivý volební proces.

Znění akčního programu, jak o něm informovala některá média, má však až příliš ráz předvolební kampaně. Signatáři dohody podle televize B92 se například zavazují k tomu, že "se postaví proti násilí" a zaštítí všechny ohrožené občany, "na něž udeří pěst vlády kvůli jinému názoru".

Program podepsali představitelé devíti stran sdružených ve Svazu pro Srbsko a dalších pěti politických stran, včetně bývalého srbského prezidenta (2004-2012) a předsedy Sociálnědemokratické strany Borise Tadiče.

Účastníci dohody slibují, že v případě podmínek pro svobodné volby vytvoří společnou kandidátku, na níž by kromě kandidátů stran byli i zástupci odborů, odborných a občanských sdružení, studentů, profesorů, akademiků a veřejných osobností. Po takových volbách hodlají vytvořit vládu odborníků, která během jednoho roku zavede definovaná systémová opatření, týkající se především nezávislosti justice a účinnosti boje proti kriminalitě, a poté budou vypsány nové volby.

Spontánní občanské protesty, kterých se v Bělehradě a dalších srbských městech už přes dva měsíce účastní tisíce lidí, začaly po incidentu z konce listopadu, kdy byl ve městě Kruševac brutálně napaden levicový předák Borko Stefanović. Podle opozičních politiků, kteří se k demonstracím připojili, byli útočníky příznivci Vučiče, což prezidentova SNS důrazně popírá.

Přes uvedené velké protivládní akce podle posledních průzkumů SNS, která je u moci od roku 2012, a Vučiče nadále podporuje kolem 55 procent srbské veřejnosti. Druhou nejvýznamnější politickou silou v zemi je s pouhými 16 procenty Svaz pro Srbsko.

Související

Více souvisejících

Srbsko politika evropa opozice Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy