Bezvízový styk po brexitu? Gibraltar může všechno zhatit

Členské země a europarlament se tento týden nedokázaly shodnout na společné podobě textu pravidel, která mají pro případ britského odchodu z EU bez dohody na konci března zajistit pro příští měsíce bezvízové cestování. Blok, způsobený existencí poznámky pod čarou, která po španělském tlaku k nelibosti Londýna označuje Gibraltar za britskou kolonii, je dokladem rostoucí složitosti situace před blížícím se 29. březnem, kdy by měla Británie z EU odejít.

Původní návrh příslušného nařízení, který předložila Evropské komise, je přitom prostý. EK jím před několika týdny reagovala na možnost, že britská strana neschválí dlouhé měsíce dojednávanou dohodu o vystoupení a brexit se tak odehraje bez ní.

Aby Britové náhle víza nezačali potřebovat, komise navrhla schválit pro ně u cest do EU kratších než 90 dní bezvízové cestování za předpokladu, že britská strana bude obdobným způsobem vstřícná k občanům zemí unie. Plán je jedním z 19 legislativních návrhů, kterými komise na úrovni EU připravuje možnost brexitu bez dohody, sedm už bylo odsouhlaseno.

Při projednávání v Radě EU, tedy mezi členskými zeměmi, však Španělsko dokázalo do jednoho nařízení prosadit poznámku pod čarou, v níž označuje Gibraltar za britskou kolonii. Londýn to ihned razantně odmítl s tím, že enkláva na jihu Pyrenejského poloostrova je "součástí rodiny Spojeného království" a všichni by měli respektovat demokratické přání tamních obyvatel být britskými občany. V jiných právních textech "krizové přípravy" EU - třeba v nedávno domluveném materiálu o letecké dopravě - Gibraltar podobným způsobem popisován není.

Otázka Gibraltaru už loni v prosinci zdramatizovala dokončování smlouvy o vystoupení Británie z EU. Výhrady Madridu se odstranit podařilo. Věc je ale nyní z jiných důvodů problematická v britském parlamentu a dlouhé měsíce dojednávaná smlouva tak vůbec nemusí začít platit.

Příslušný výbor europarlamentu analogickou změnu původního textu komise nepřijal a zástupci EP tento týden už poněkolikáté vyjednávali s rumunským předsednictvím o finální podobě kompromisu přijatelného pro všechny.

Stínovým zpravodajem liberální frakce v EP k materiálu je v europarlamentu český poslanec Petr Ježek. Věcí se ale více zabývá i proto, že věc má ve výboru pro občanské svobody EP na starosti britský europoslanec Claude Moraes, který má vzhledem ke svému občanství nyní zúžený vyjednávací prostor.

Členské státy podle Ježka svůj postoj k textu měnit nechtějí. "Pokud se to nepřijme, budou mít občané Spojeného království víza. A předpokládám, že asi i oni recipročně zavedou víza pro EU, aby měli do budoucna nějakou negociační páku," poznamenal europoslanec. Pro Brity by to kromě jiného znamenalo nutnost platit při žádosti poplatek 60 eur (asi 1500 Kč).

Ježek je přesvědčen, že shoda se nakonec najde, času na ni ale ubývá. "Členské země se musí sebrat a svým španělským přátelům říci, že brexit je sám o sobě nešťastný a snažit se to ještě využít pro posílení nějaké vlastní pozice u Gibraltaru není nic dobrého," myslí si.

Související

Více souvisejících

víza Gibraltar Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

včera

včera

Zemědělství, ilustrační fotografie

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

včera

včera

Svět čeká na Trumpovo oznámení cel. Bílý dům oznámil, v kolik hodin k němu dojde

Prezident Spojených států Donald Trump dnes večer oznámí rozsáhlá cla v prohlášení z Růžové zahrady Bílého domu. Očekává se, že vystoupí přibližně v 16:00 EST (22:00 SEČ) a odhalí detaily nové obchodní politiky, která může mít dalekosáhlé důsledky pro globální trhy. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy