Členské země a europarlament se tento týden nedokázaly shodnout na společné podobě textu pravidel, která mají pro případ britského odchodu z EU bez dohody na konci března zajistit pro příští měsíce bezvízové cestování. Blok, způsobený existencí poznámky pod čarou, která po španělském tlaku k nelibosti Londýna označuje Gibraltar za britskou kolonii, je dokladem rostoucí složitosti situace před blížícím se 29. březnem, kdy by měla Británie z EU odejít.
Původní návrh příslušného nařízení, který předložila Evropské komise, je přitom prostý. EK jím před několika týdny reagovala na možnost, že britská strana neschválí dlouhé měsíce dojednávanou dohodu o vystoupení a brexit se tak odehraje bez ní.
Aby Britové náhle víza nezačali potřebovat, komise navrhla schválit pro ně u cest do EU kratších než 90 dní bezvízové cestování za předpokladu, že britská strana bude obdobným způsobem vstřícná k občanům zemí unie. Plán je jedním z 19 legislativních návrhů, kterými komise na úrovni EU připravuje možnost brexitu bez dohody, sedm už bylo odsouhlaseno.
Při projednávání v Radě EU, tedy mezi členskými zeměmi, však Španělsko dokázalo do jednoho nařízení prosadit poznámku pod čarou, v níž označuje Gibraltar za britskou kolonii. Londýn to ihned razantně odmítl s tím, že enkláva na jihu Pyrenejského poloostrova je "součástí rodiny Spojeného království" a všichni by měli respektovat demokratické přání tamních obyvatel být britskými občany. V jiných právních textech "krizové přípravy" EU - třeba v nedávno domluveném materiálu o letecké dopravě - Gibraltar podobným způsobem popisován není.
Otázka Gibraltaru už loni v prosinci zdramatizovala dokončování smlouvy o vystoupení Británie z EU. Výhrady Madridu se odstranit podařilo. Věc je ale nyní z jiných důvodů problematická v britském parlamentu a dlouhé měsíce dojednávaná smlouva tak vůbec nemusí začít platit.
Příslušný výbor europarlamentu analogickou změnu původního textu komise nepřijal a zástupci EP tento týden už poněkolikáté vyjednávali s rumunským předsednictvím o finální podobě kompromisu přijatelného pro všechny.
Stínovým zpravodajem liberální frakce v EP k materiálu je v europarlamentu český poslanec Petr Ježek. Věcí se ale více zabývá i proto, že věc má ve výboru pro občanské svobody EP na starosti britský europoslanec Claude Moraes, který má vzhledem ke svému občanství nyní zúžený vyjednávací prostor.
Členské státy podle Ježka svůj postoj k textu měnit nechtějí. "Pokud se to nepřijme, budou mít občané Spojeného království víza. A předpokládám, že asi i oni recipročně zavedou víza pro EU, aby měli do budoucna nějakou negociační páku," poznamenal europoslanec. Pro Brity by to kromě jiného znamenalo nutnost platit při žádosti poplatek 60 eur (asi 1500 Kč).
Ježek je přesvědčen, že shoda se nakonec najde, času na ni ale ubývá. "Členské země se musí sebrat a svým španělským přátelům říci, že brexit je sám o sobě nešťastný a snažit se to ještě využít pro posílení nějaké vlastní pozice u Gibraltaru není nic dobrého," myslí si.
Související

Covid uzavřel Čínu před světem. Peking se teď snaží oživit turismus, několik zemí má výhodu

Fialova vláda jednala o pomoci zemědělcům a řešila strategii veřejných nákupů
víza , Gibraltar , Brexit , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
před 27 minutami

Trump oznámil znovuotevření Alcatrazu. Navzdory už tak temné historii amerického vězeňství
před 42 minutami

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost
před 1 hodinou

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému
před 2 hodinami

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků
před 2 hodinami

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky
před 3 hodinami

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...
před 5 hodinami

Letní počasí se tento týden nevrátí. Místo toho teploty klesnou až k nule
včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion
včera

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktualizováno včera

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
včera

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
včera

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
včera

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
včera

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno včera

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
včera

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
včera

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
včera

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
včera
Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
Česko si v příštím týdnu zopakuje známý scénář z tohoto týdne, ale jedna věc bude jiná. Počasí během čtvrtečního státního svátku a následujících dní nebude tak teplé. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě