Německo propustilo spolupachatele berlínského útočníka. Trvaly na tom tajné služby, tvrdí uniklý e-mail

Německo deportovalo klíčového podezřelého v případu teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně, aniž by jej vyslechlo a i když sám se měl něm podílet. Vyplívá to z uniklých vládních dokumentů. Podezřelý Bilel Ben Ammar měl být informátor marockých zpravodajských služeb.

Ammar byl dle dokumentů spolupracovník pachatele berlínského prosincového útoku, Anise Amriho. Sám se hlásil k radikálnímu islámu a měl plánovat separátní útok v Berlíně. S Amrim se měl setkat den před útokem. Dvě hodiny po útoku měl Ammar si fotit místo činu a fotky poslat na neznámé číslo.

Amri spáchal útok kamiónem na náměstí Breitscheidplatz u Pamětního kostela císaře Viléma ve čtvrti Charlottenburg. Z místa činu uprchl. Dopomoci mu k tomu měl zřejmě i Ammar. Záznamy z kamer ukazují muže podobného vzhledu, který udeřil do hlavy kouskem dřeva muže, aby uvolnil cestu prchajícímu útočníkovi. Podle magazínu Focus je muž stále v kómatu.

Podle zprávy devět dní poté přišlo rozhodnutí, že Ammar, zřejmě informátor marockých zpravodajských služeb, musí odejít ze země. Anmar byl vzat z ze své cely v Berlíně a odeslán do Tuniska prvního února 2017. Podle e-mailu poslaného federální policii, který reportéři Focusu viděli, „ze strany bezpečnostních orgánů a federálního ministerstva vnitra existuje značný zájem na tom, aby deportace byla úspěšná.

Německá rozhlasová stanice Deutche Welle (DW) poukazuje na to, že se jedná o zcela nové informace pro německý parlamentní výbor pověřený vyšetřováním celé události. Benjamin Strasser, člen výboru ze Svobodné demokratické strany (FDP) či Konstantin von Notz ze strany Zelených, nazvaly vládní jednání „vysoce pochybným“. Podle Strassera vláda a bezpečnostní služby posílají jen redukované dokumenty a nechtějí poslat důležité svědky jakou jsou např. kontaktní osoby pro informátory v berlínské islamistické scéně.

Ředitel berlínské státní police v té době, o kterém se DW hovoří jako jen jako o Axelovi B, měl před čtvrtečním parlamentním výborem dosvědčit, že Ammar byl podezřelý z toho, že chce spáchat teroristický útok, už v listopadu 2015. Berlínskou policii o tom informovalo německé centrální protiteroristické středisko GTAZ. Nicméně, masivní zátah zahrnující asi 200 německých policistů nedokázal přinést důkazy. Axel B. si neví, proč byl Ammar propuštěn, je si však jistý, že Amri nepracoval sám.

Mluvčí ministerstva vnitra Eleonore Petermannová uvedla, že ona ani její oddělení neví nic o informacích získaných reportéry magazínu. Podle ní zde jistě musí být „dobré důvody“ pro deportaci. Uvedla, že ministr vnitra Horst Seehofer už přikázal zahájit vyšetřování informací poskytnutých zprávou magazínu Focus.

Podle Martiny Rennerové, členky výboru ze strany Levice (Die Linke), zprávu magazínu potvrzují zprávy marockých zpravodajských služeb těsně před útokem, podle kterých Amri plánoval útok. „ Oni řekli, s kterými džihádisty byl v kontaktu a jsou zde i fota. To by zcela jistě potvrzovalo teorii, že zdroj, který shromáždil všechny tyto informace, byl z Amriho kruhu, a mohl být v kontaktu s ním v Berlíně“, sdělila DW.

Výbor trvá na tom, že Ammar musí být německými službami opětovně vyzpovídán. Neví se však, kde je, ačkoliv dle Strassera existují pověsti, že je ve vězení. Podle něj je na německé vládě, aby jej objevila, protože právě ona je odpovědná za to, že „opustil zemi tak rychle“.

Související

Více souvisejících

Německo Terorismus Anis Amri (terorista z Berlína) teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

před 41 minutami

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje smrt ženy v centru Plzně. Nejspíš došlo k trestnému činu

Policie vyšetřuje v Plzni od úterního odpoledne úmrtí ženy, která nejspíš zemřela násilnou smrtí. Případ si převzali krajští kriminalisté. V západočeském městě dnes také museli strážci zákona evakuovat soudní budovy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy