Německo propustilo spolupachatele berlínského útočníka. Trvaly na tom tajné služby, tvrdí uniklý e-mail

Německo deportovalo klíčového podezřelého v případu teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně, aniž by jej vyslechlo a i když sám se měl něm podílet. Vyplívá to z uniklých vládních dokumentů. Podezřelý Bilel Ben Ammar měl být informátor marockých zpravodajských služeb.

Ammar byl dle dokumentů spolupracovník pachatele berlínského prosincového útoku, Anise Amriho. Sám se hlásil k radikálnímu islámu a měl plánovat separátní útok v Berlíně. S Amrim se měl setkat den před útokem. Dvě hodiny po útoku měl Ammar si fotit místo činu a fotky poslat na neznámé číslo.

Amri spáchal útok kamiónem na náměstí Breitscheidplatz u Pamětního kostela císaře Viléma ve čtvrti Charlottenburg. Z místa činu uprchl. Dopomoci mu k tomu měl zřejmě i Ammar. Záznamy z kamer ukazují muže podobného vzhledu, který udeřil do hlavy kouskem dřeva muže, aby uvolnil cestu prchajícímu útočníkovi. Podle magazínu Focus je muž stále v kómatu.

Podle zprávy devět dní poté přišlo rozhodnutí, že Ammar, zřejmě informátor marockých zpravodajských služeb, musí odejít ze země. Anmar byl vzat z ze své cely v Berlíně a odeslán do Tuniska prvního února 2017. Podle e-mailu poslaného federální policii, který reportéři Focusu viděli, „ze strany bezpečnostních orgánů a federálního ministerstva vnitra existuje značný zájem na tom, aby deportace byla úspěšná.

Německá rozhlasová stanice Deutche Welle (DW) poukazuje na to, že se jedná o zcela nové informace pro německý parlamentní výbor pověřený vyšetřováním celé události. Benjamin Strasser, člen výboru ze Svobodné demokratické strany (FDP) či Konstantin von Notz ze strany Zelených, nazvaly vládní jednání „vysoce pochybným“. Podle Strassera vláda a bezpečnostní služby posílají jen redukované dokumenty a nechtějí poslat důležité svědky jakou jsou např. kontaktní osoby pro informátory v berlínské islamistické scéně.

Ředitel berlínské státní police v té době, o kterém se DW hovoří jako jen jako o Axelovi B, měl před čtvrtečním parlamentním výborem dosvědčit, že Ammar byl podezřelý z toho, že chce spáchat teroristický útok, už v listopadu 2015. Berlínskou policii o tom informovalo německé centrální protiteroristické středisko GTAZ. Nicméně, masivní zátah zahrnující asi 200 německých policistů nedokázal přinést důkazy. Axel B. si neví, proč byl Ammar propuštěn, je si však jistý, že Amri nepracoval sám.

Mluvčí ministerstva vnitra Eleonore Petermannová uvedla, že ona ani její oddělení neví nic o informacích získaných reportéry magazínu. Podle ní zde jistě musí být „dobré důvody“ pro deportaci. Uvedla, že ministr vnitra Horst Seehofer už přikázal zahájit vyšetřování informací poskytnutých zprávou magazínu Focus.

Podle Martiny Rennerové, členky výboru ze strany Levice (Die Linke), zprávu magazínu potvrzují zprávy marockých zpravodajských služeb těsně před útokem, podle kterých Amri plánoval útok. „ Oni řekli, s kterými džihádisty byl v kontaktu a jsou zde i fota. To by zcela jistě potvrzovalo teorii, že zdroj, který shromáždil všechny tyto informace, byl z Amriho kruhu, a mohl být v kontaktu s ním v Berlíně“, sdělila DW.

Výbor trvá na tom, že Ammar musí být německými službami opětovně vyzpovídán. Neví se však, kde je, ačkoliv dle Strassera existují pověsti, že je ve vězení. Podle něj je na německé vládě, aby jej objevila, protože právě ona je odpovědná za to, že „opustil zemi tak rychle“.

Související

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

Více souvisejících

Německo Terorismus Anis Amri (terorista z Berlína) teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016)

Aktuálně se děje

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb

Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy