Německo propustilo spolupachatele berlínského útočníka. Trvaly na tom tajné služby, tvrdí uniklý e-mail

Německo deportovalo klíčového podezřelého v případu teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně, aniž by jej vyslechlo a i když sám se měl něm podílet. Vyplívá to z uniklých vládních dokumentů. Podezřelý Bilel Ben Ammar měl být informátor marockých zpravodajských služeb.

Ammar byl dle dokumentů spolupracovník pachatele berlínského prosincového útoku, Anise Amriho. Sám se hlásil k radikálnímu islámu a měl plánovat separátní útok v Berlíně. S Amrim se měl setkat den před útokem. Dvě hodiny po útoku měl Ammar si fotit místo činu a fotky poslat na neznámé číslo.

Amri spáchal útok kamiónem na náměstí Breitscheidplatz u Pamětního kostela císaře Viléma ve čtvrti Charlottenburg. Z místa činu uprchl. Dopomoci mu k tomu měl zřejmě i Ammar. Záznamy z kamer ukazují muže podobného vzhledu, který udeřil do hlavy kouskem dřeva muže, aby uvolnil cestu prchajícímu útočníkovi. Podle magazínu Focus je muž stále v kómatu.

Podle zprávy devět dní poté přišlo rozhodnutí, že Ammar, zřejmě informátor marockých zpravodajských služeb, musí odejít ze země. Anmar byl vzat z ze své cely v Berlíně a odeslán do Tuniska prvního února 2017. Podle e-mailu poslaného federální policii, který reportéři Focusu viděli, „ze strany bezpečnostních orgánů a federálního ministerstva vnitra existuje značný zájem na tom, aby deportace byla úspěšná.

Německá rozhlasová stanice Deutche Welle (DW) poukazuje na to, že se jedná o zcela nové informace pro německý parlamentní výbor pověřený vyšetřováním celé události. Benjamin Strasser, člen výboru ze Svobodné demokratické strany (FDP) či Konstantin von Notz ze strany Zelených, nazvaly vládní jednání „vysoce pochybným“. Podle Strassera vláda a bezpečnostní služby posílají jen redukované dokumenty a nechtějí poslat důležité svědky jakou jsou např. kontaktní osoby pro informátory v berlínské islamistické scéně.

Ředitel berlínské státní police v té době, o kterém se DW hovoří jako jen jako o Axelovi B, měl před čtvrtečním parlamentním výborem dosvědčit, že Ammar byl podezřelý z toho, že chce spáchat teroristický útok, už v listopadu 2015. Berlínskou policii o tom informovalo německé centrální protiteroristické středisko GTAZ. Nicméně, masivní zátah zahrnující asi 200 německých policistů nedokázal přinést důkazy. Axel B. si neví, proč byl Ammar propuštěn, je si však jistý, že Amri nepracoval sám.

Mluvčí ministerstva vnitra Eleonore Petermannová uvedla, že ona ani její oddělení neví nic o informacích získaných reportéry magazínu. Podle ní zde jistě musí být „dobré důvody“ pro deportaci. Uvedla, že ministr vnitra Horst Seehofer už přikázal zahájit vyšetřování informací poskytnutých zprávou magazínu Focus.

Podle Martiny Rennerové, členky výboru ze strany Levice (Die Linke), zprávu magazínu potvrzují zprávy marockých zpravodajských služeb těsně před útokem, podle kterých Amri plánoval útok. „ Oni řekli, s kterými džihádisty byl v kontaktu a jsou zde i fota. To by zcela jistě potvrzovalo teorii, že zdroj, který shromáždil všechny tyto informace, byl z Amriho kruhu, a mohl být v kontaktu s ním v Berlíně“, sdělila DW.

Výbor trvá na tom, že Ammar musí být německými službami opětovně vyzpovídán. Neví se však, kde je, ačkoliv dle Strassera existují pověsti, že je ve vězení. Podle něj je na německé vládě, aby jej objevila, protože právě ona je odpovědná za to, že „opustil zemi tak rychle“.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

"Chceme domů, ale jen se podívat." Syrští uprchlíci čelí zásadní výzvě

Syrští uprchlíci žijící v Německu vyzývají vládu, aby jim umožnila krátkodobé návštěvy své rodné země bez ohrožení jejich ochranného statusu. Tato výzva přichází v době, kdy pád režimu Bašára Asada vyvolal nejistotu ohledně budoucího postavení milionů Syřanů žijících v Evropě. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

Německo Terorismus Anis Amri (terorista z Berlína) teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají

Nového amerického prezidenta Donalda Trumpa lze vnímat jako výrazného řečníka, jehož projev často osciluje mezi charismatem a extravagantním vystupováním. V soukromějším prostředí se však jeho charakter proměňuje – Trump náhle působí jako pragmatický a rozvážný politik s vyrovnaným projevem. Nejlépe se to projevilo během návštěvy reportérů v Oválné pracovně po pondělní inauguraci. 

včera

Petr Hannig

Zemřel producent a politik Petr Hannig

Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé. 

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně

Hnutí Starostové a nezávislí začalo svou kampaň k podzimním parlamentním volbám už minulý týden. Kandidáti se pravidelně setkávají s občany, aby sbírali podpisy, které ovlivní jejich umístění na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se nedávno setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde si vyměnil názory a diskutoval o jejich očekáváních.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Trump napravuje domnělé křivdy. Útočníci na Kapitol míří zpátky na svobodu

Americký prezident Donald Trump hned první den svého nového mandátu omilostnil přibližně 1600 osob, které se 6. ledna 2021 účastnily nepokojů a násilného útoku na budovu Kapitolu ve Washingtonu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy