Češi platí za mobilní data nehorázné částky? Podívejte se na srovnání s Evropou

Agentura Point Topic publikovala analýzu klíčových trendů 4G LTE tarifů za 3. čtvrtletí minulého roku. V té byly sledovány země dosavadní EU-28 spolu s mimo unijním Švýcarskem a Norskem, ve kterých byly porovnávány průměrné měsíční sazby a rychlosti stahování, které nabízeli poskytovatelé mobilních služeb v Evropě.

Ve třetím čtvrtletí roku 2018 se průměrné měsíční ceny služeb 4G LTE pohybovaly v rozmezí $19.60-$56.40, přičemž nejvyšší ceny za poskytované služby byly zjištěny na Kypru. Sledované produkty poskytované kyperskými mobilního operátory jsou od počátku roku 2017 nejdražší v Evropě. Dražší datové služby byly dále vypozorovány v Řecku, Holandsku nebo Norsku, naopak nejlevnější služby na konci loňského roku byly poskytovány v Itálii a v Rumunsku. Česká republika byla v pozorovaném období 11. zemí s nejdražšími měsíčními datovými službami, průměrná měsíční cena ve sledovaném období činila téměř $40.

Mezi státy, které svým zákazníkům poskytovaly nejvýhodnější služby v poměru cena-hodnota/kvalita, patřily dle provedené analýzy Rakousko, Švýcarsko, Litva, Lotyšsko a Dánsko. Tyto země poskytovaly vysoké datové pokrytí za relativně nízké měsíční sazby. V tom samém žebříčku představovala Česká republika zemi s nejvyšší průměrnou cenou za GB dat, pohybující se kolem $6,5. Zároveň bylo Česko po Španělsku a Belgii třetí zemí s nejnižším datovým pokrytím.

Česku také patří první příčka v nelichotivém žebříčku nejvyšší průměrné ceny za 1 GB dat. 

Litva dále vyčnívala coby země nabízející nejlepší ceny vzhledem k průměrné rychlosti stahování sahající k 350 megabitům za sekundu (Mbps) a celkovému datovému pokrytí. Další země, jako například Norsko, Španělsko nebo Portugalsko, obecně investovaly do vyšší kvality, rychlosti stahování a rozvinutějších 4G sítí. Pro srovnání, průměrná rychlost stahování na 4G LTE službách v ČR představovala něco málo přes 200 Mbps.

Pro obecnější a spíše regionální porovnání byly porovnávány trhy západní Evropy a trhy Evropy východní. Západní Evropa skončila v tomto srovnání lépe – a to s průměrnou měsíční výší dat 134 GB, zatímco průměr ve východní Evropě činil 87 GB. V porovnání s předchozím kvartálem došlo v obou částech Evropy k růstu objemu měsíčně využívaných dat, a to z hodnot 110 GB v západní Evropě a 73 GB v její východní části. Zároveň platí, že ve východní Evropě zákazníci služby 4G LTE využívali za celkově nižší cenové sazby, které se v průměru pohybovaly okolo $32.54, než na západě, přesto byl rozdíl mezi nimi marginální.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

evropa Česká republika mobilní data internet Mobilní operátoři

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy