Češi platí za mobilní data nehorázné částky? Podívejte se na srovnání s Evropou

Agentura Point Topic publikovala analýzu klíčových trendů 4G LTE tarifů za 3. čtvrtletí minulého roku. V té byly sledovány země dosavadní EU-28 spolu s mimo unijním Švýcarskem a Norskem, ve kterých byly porovnávány průměrné měsíční sazby a rychlosti stahování, které nabízeli poskytovatelé mobilních služeb v Evropě.

Ve třetím čtvrtletí roku 2018 se průměrné měsíční ceny služeb 4G LTE pohybovaly v rozmezí $19.60-$56.40, přičemž nejvyšší ceny za poskytované služby byly zjištěny na Kypru. Sledované produkty poskytované kyperskými mobilního operátory jsou od počátku roku 2017 nejdražší v Evropě. Dražší datové služby byly dále vypozorovány v Řecku, Holandsku nebo Norsku, naopak nejlevnější služby na konci loňského roku byly poskytovány v Itálii a v Rumunsku. Česká republika byla v pozorovaném období 11. zemí s nejdražšími měsíčními datovými službami, průměrná měsíční cena ve sledovaném období činila téměř $40.

Mezi státy, které svým zákazníkům poskytovaly nejvýhodnější služby v poměru cena-hodnota/kvalita, patřily dle provedené analýzy Rakousko, Švýcarsko, Litva, Lotyšsko a Dánsko. Tyto země poskytovaly vysoké datové pokrytí za relativně nízké měsíční sazby. V tom samém žebříčku představovala Česká republika zemi s nejvyšší průměrnou cenou za GB dat, pohybující se kolem $6,5. Zároveň bylo Česko po Španělsku a Belgii třetí zemí s nejnižším datovým pokrytím.

Česku také patří první příčka v nelichotivém žebříčku nejvyšší průměrné ceny za 1 GB dat. 

Litva dále vyčnívala coby země nabízející nejlepší ceny vzhledem k průměrné rychlosti stahování sahající k 350 megabitům za sekundu (Mbps) a celkovému datovému pokrytí. Další země, jako například Norsko, Španělsko nebo Portugalsko, obecně investovaly do vyšší kvality, rychlosti stahování a rozvinutějších 4G sítí. Pro srovnání, průměrná rychlost stahování na 4G LTE službách v ČR představovala něco málo přes 200 Mbps.

Pro obecnější a spíše regionální porovnání byly porovnávány trhy západní Evropy a trhy Evropy východní. Západní Evropa skončila v tomto srovnání lépe – a to s průměrnou měsíční výší dat 134 GB, zatímco průměr ve východní Evropě činil 87 GB. V porovnání s předchozím kvartálem došlo v obou částech Evropy k růstu objemu měsíčně využívaných dat, a to z hodnot 110 GB v západní Evropě a 73 GB v její východní části. Zároveň platí, že ve východní Evropě zákazníci služby 4G LTE využívali za celkově nižší cenové sazby, které se v průměru pohybovaly okolo $32.54, než na západě, přesto byl rozdíl mezi nimi marginální.

Související

Evropa

Evropa zažila masivní propad: Nejlépe ho zvládají Španělé se Švýcary, nejhůře jsou na tom Maďaři a Turci

Evropa už rok čelí bezprecedentní krizi způsobené především ruskou agresí na Ukrajině. Nejde pouze o krizi energetickou a ekonomickou, svůj díl odnášejí i státy jako takové. Nejhůře je na tom samozřejmě Ukrajina, která je v otevřené válce s Ruskem od 24. února loňského roku. V rámci Evropské unie měli zřejmě největší problémy Maďaři po nezvládnutém managementu cen pohonných hmot. Země jako Malta a Řecko pravděpodobně nedodržují sankce uvalené EU proti Rusku. Dalším problémem je inflace.

Více souvisejících

evropa Česká republika mobilní data internet Mobilní operátoři

Aktuálně se děje

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Zemětřesení, ilustrační foto

EU a další země přislíbily sedm miliard eur na obnovu Turecka a Sýrie

Sedm miliard eur (168 miliard korun) na obnovu po ničivém zemětřesení, které minulý měsíc zasáhlo Turecko a Sýrii, přislíbili účastníci dnešní dárcovské konference pořádané Evropskou unií v Bruselu. Oznámil to švédský premiér Ulf Kristerson, jehož země nyní Radě EU předsedá. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že unijní exekutiva poskytne Turecku z rozpočtu EU miliardu eur.

Aktualizováno včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francouzské opozici se v parlamentu nepodařilo svrhnout Macronovu vládu

Francouzská opozice dnes neuspěla v parlamentu s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě Emmanuela Macrona. Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 278 poslanců, potřeba jich ale bylo 287, uvedla dnes agentura Reuters. Návrh podal centristický klub Liot poté, co vláda minulý týden použila článek ústavy, který ji umožnil schválení sporné důchodové reformy i bez hlasování poslanců.

Aktualizováno včera

Rusko, Kreml

Rusko kvůli zatykači na Putina zahájilo stíhání soudců ICC v Haagu

Ruské úřady zahájily trestní stíhání soudců Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC), kteří minulý týden vydali zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor, který plní roli kriminální ústředny, o tom informovala agentura Interfax.

včera

Aktualizováno včera

Země, pohled z Měsíce

Světu dochází čas. Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí, varuje OSN

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), která dnes byla zveřejněna. Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Aktualizováno včera

Volkswagen

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi

Ruský soud zmrazil všechna aktiva německé automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters. Volkswagen je jednou z mnoha zahraničních automobilek, které v Rusku pozastavily výrobu, když západní státy zavedly proti Moskvě rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. S okamžitou platností byl zastaven i dovoz aut do Ruska.

včera

Antony Blinken

Čína nehodlá kvůli Ukrajině tlačit na Kreml, míní Blinken

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě naznačuje, že Peking necítí odpovědnost tlačit na Kreml v souvislosti se zvěrstvy páchanými na Ukrajině, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připomenul, že lídři Číny a Ruska se setkávají jen tři dny poté, co na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC). 

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel se obrátí na 23 institucí kvůli kandidátům na ústavní soudce

Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové ústavní soudce. Návrhy bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Pavel to dnes řekl na tiskové konferenci. Ústavní soudce jmenuje ve chvíli, kdy bude panovat shoda mezi Senátem a prezidentovým konzultačním panelem.

včera

Petr Fiala

Fiala je pro zachování určité míry automatických úprav platů ústavních činitelů

Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS) být zachována, aby o svých platech politici opakovaně nerozhodovali. Premiér to dnes řekl novinářům po skončení svého programu v Brně. Vláda podle něj povede v následujících dnech debatu o mechanismu stanovování a zvyšování platů ústavních činitelů. 

včera

Česká pošta

Pošta by mohla propustit až 4000 lidí, odhadují odbory

Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí. Většinou půjde o zaměstnance z 300 rušených poboček, ale i další profese. Uvedl to předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty Evžen Dvorský. 

Aktualizováno včera

Covid bude možné vyřadit ze seznamu nakažlivých nemocí dříve

S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát nakonec nebude čekat až do července. Ministerstvo spravedlnosti vyhovělo připomínce ministerstva zdravotnictví a v návrhu změny příslušného nařízení vlády upravilo účinnost na den následující po dni vyhlášení návrhu. ČTK to zjistila v informačním systému úřadu vlády. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy