Češi platí za mobilní data nehorázné částky? Podívejte se na srovnání s Evropou

Agentura Point Topic publikovala analýzu klíčových trendů 4G LTE tarifů za 3. čtvrtletí minulého roku. V té byly sledovány země dosavadní EU-28 spolu s mimo unijním Švýcarskem a Norskem, ve kterých byly porovnávány průměrné měsíční sazby a rychlosti stahování, které nabízeli poskytovatelé mobilních služeb v Evropě.

Ve třetím čtvrtletí roku 2018 se průměrné měsíční ceny služeb 4G LTE pohybovaly v rozmezí $19.60-$56.40, přičemž nejvyšší ceny za poskytované služby byly zjištěny na Kypru. Sledované produkty poskytované kyperskými mobilního operátory jsou od počátku roku 2017 nejdražší v Evropě. Dražší datové služby byly dále vypozorovány v Řecku, Holandsku nebo Norsku, naopak nejlevnější služby na konci loňského roku byly poskytovány v Itálii a v Rumunsku. Česká republika byla v pozorovaném období 11. zemí s nejdražšími měsíčními datovými službami, průměrná měsíční cena ve sledovaném období činila téměř $40.

Mezi státy, které svým zákazníkům poskytovaly nejvýhodnější služby v poměru cena-hodnota/kvalita, patřily dle provedené analýzy Rakousko, Švýcarsko, Litva, Lotyšsko a Dánsko. Tyto země poskytovaly vysoké datové pokrytí za relativně nízké měsíční sazby. V tom samém žebříčku představovala Česká republika zemi s nejvyšší průměrnou cenou za GB dat, pohybující se kolem $6,5. Zároveň bylo Česko po Španělsku a Belgii třetí zemí s nejnižším datovým pokrytím.

Česku také patří první příčka v nelichotivém žebříčku nejvyšší průměrné ceny za 1 GB dat. 

Litva dále vyčnívala coby země nabízející nejlepší ceny vzhledem k průměrné rychlosti stahování sahající k 350 megabitům za sekundu (Mbps) a celkovému datovému pokrytí. Další země, jako například Norsko, Španělsko nebo Portugalsko, obecně investovaly do vyšší kvality, rychlosti stahování a rozvinutějších 4G sítí. Pro srovnání, průměrná rychlost stahování na 4G LTE službách v ČR představovala něco málo přes 200 Mbps.

Pro obecnější a spíše regionální porovnání byly porovnávány trhy západní Evropy a trhy Evropy východní. Západní Evropa skončila v tomto srovnání lépe – a to s průměrnou měsíční výší dat 134 GB, zatímco průměr ve východní Evropě činil 87 GB. V porovnání s předchozím kvartálem došlo v obou částech Evropy k růstu objemu měsíčně využívaných dat, a to z hodnot 110 GB v západní Evropě a 73 GB v její východní části. Zároveň platí, že ve východní Evropě zákazníci služby 4G LTE využívali za celkově nižší cenové sazby, které se v průměru pohybovaly okolo $32.54, než na západě, přesto byl rozdíl mezi nimi marginální.

Související

Stavba plynovodu Nord Stream 2. Komentář

Válka změnila uvažování Evropy. Bude si muset jasně říct, kde kupovat plyn a ropu

Zatímco se ještě na přelomu minulého a letošního roku zdálo, že by se i přes už tehdy tu vědomé, tu nevědomé přešlapy členských zemí Evropské unie a jejich lídrů v otázkách snižování ceny energií, zvláště zemního plynu a elektřiny, mohly sesunout z loňských výšin níž, přišla nečekaná pohroma. Doslova. Bezprecedentní invaze a zabíjení nevinných lidí ruským agresorem Vladimirem Putinem a jeho partičkou válečných štváčů, rozmetala všechny analýzy a úvahy o tom, že by se v roce 2022 mohly ceny energií uklidnit. Nejeden zlý jazyk sice může namítnout, že přece naděje na zklidnění situace tu pořád je, jenže i kvůli zatím nekončící válce musí Evropa přemýšlet nad tím, jak odstranit své fatální chyby při vyjednávání nejen objemů a cen za zemní plyn z Ruska, ale jak se ho zbavit, pokud možno z většiny svých transakcí za energie.

Více souvisejících

evropa Česká republika mobilní data internet Mobilní operátoři

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

Aktualizováno včera

Vladimír Putin

Putin: Po jaderném útoku vymažeme agresora ze světa. Diktátor opakuje hrozbu, kterou si namlouvá

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Na jednání euroasijské ekonomické rady podle agentury Reuters řekl, že by v takovém případě byl útočník smazán z povrchu země. Putin už tento týden řekl, že hrozba jaderného konfliktu narůstá, přestože žádná země záměr podniknout útok proti Rusku s použitím jaderných prostředků nedeklarovala a o možnosti použití jaderných zbraní hovoří v poslední době v souvislosti s válkou na Ukrajině především právě Moskva. 

včera

Aktualizováno včera

Úřad práce

Jurečka slibuje zlepšení situace na úřadech práce v prvním čtvrtletí

Situace v úřadech práce se vyřeší a zlepší v prvním čtvrtletí příštího roku. Na dnešní konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr práce a životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Úřady práce sklízejí kritiku za opožďování výplaty dávek. Někteří zástupci radnic si dnes stěžovali na to, že obyvatelé v jejich obcích a městech na příspěvek na bydlení čekají i několik měsíců.

Aktualizováno včera

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

včera

včera

Kyjev

Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla

Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla o devět procent, zatímco ve druhém čtvrtletí o 19,2 procenta klesla. Meziroční tempo jejího propadu se tak zmírnilo na 30,8 procenta ze 37,2 procenta v předchozím tříměsíčním období. Oznámili to dnes ukrajinští statistici. Příznivěji se vyvíjí také míra inflace, která se za listopad snížila o desetinu procentního bodu na 26,5 procenta.

včera

Aktualizováno včera

Nachlazení, ilustrační fotografie

V Česku přibývá akutních respiračních nemocí, šíří se RS virus i chřipka

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Vydavatelé budou silnější vůči internetovým platformám. Zeman podepsal i zrušení poplatků za hudbu v prodejnách

Vydavatelé a mediální domy získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Změnu přinese novela autorského zákona, která vychází ze směrnic EU a kterou prezident Miloš Zeman podepsal. ČTK o tom dnes informoval Hrad.

včera

Jan Lipavský

Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, řekl Lipavský

Připomínat si Mezinárodní den lidských práv je letos podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) důležitější než kdy dříve. Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, agrese ruského prezidenta Vladimira Putina vůči státu, který stojí na těchto hodnotách, dokazuje, že nemohou být brány za samozřejmé. Lipavský to řekl v projevu na setkání s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem při příležitosti jeho 85. narozenin.

Aktualizováno včera

Masivní požár zničil část nákupního centra na okraji Moskvy. Nejméně jeden mrtvý

Při rozsáhlém požáru nákupního střediska na severním okraji Moskvy dnes zahynul jeden člověk. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na záchranné složky, podle kterých se oheň rozhořel na ploše 18.000 metrů čtverečních. Požár podle záchranářů souvisel se svářečskými pracemi na střeše budovy, přesnou příčinu určí experti po dohašení plamenů, napsal list Kommersant.

Zdroj: ČTK

Další zprávy