Zvrat na Balkáně? Srbsko je ochotné uznat Kosovo, má to ale háček

Srbský prezident Aleksandar Vučić nevylučuje možnost uznání nezávislosti Kosova, pokud by za to Bělehrad získal něco na oplátku. Řekl to v pondělí večer v rozhovoru s italskou agenturou ANSA. V případě, že Srbsko s Kosovem nedosáhnou kompromisní dohody, bude to podle Vučiče katastrofa.

"Především musíme dosáhnout kompromisu. Nemůžeme uznat Kosovo a od druhé strany nedostat nic," řekl Vučić. "Je mou povinností vysvětlit Srbům význam kompromisu (s Prištinou), který nepředstavuje porážku, nýbrž vítězství. Vítězství pro budoucnost Srbska."

Svůj postoj dal Vučić do kontrastu s přístupem Kosova, které svými údajně "maximalistickými" a "provokativními" požadavky ohrožuje mír v regionu. Srbové a Albánci jsou podle Vučiče největšími národy na Balkáně a je proto nanejvýš důležité, aby se domluvili a zajistili regionální stabilitu.

"Jestliže nebude dosaženo kompromisní dohody o Kosovu, bude to katastrofa. Ačkoli všechno vypadá složitě a někdy nemožně, jsme rozhodnuti kompromisu dosáhnout. Jsem si jist, že můžeme dojít k řešení za pomoci našich evropských přátel a s podporou Ruska, Ameriky, Číny a dalších zemí," řekla hlava srbského státu.

Vučić zároveň zopakoval, že Bělehrad nebude pokračovat v rozhovorech s Prištinou o normalizaci vztahů, dokud kosovská vláda nezruší stoprocentní celní přirážku na dovoz srbského zboží. To ale v pondělí znovu odmítl kosovský premiér Ramush Haradinaj, který se vyslovil pro pokračování dialogu bez jakýchkoliv podmínek.

Kosovo v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, které tento krok neuznává a bojuje proti němu diplomatickou cestou. Vláda v Prištině loni v listopadu zavedla stoprocentní clo na zboží dovážené ze Srbska a z Bosny a Hercegoviny, které hlasovaly proti přijetí Kosova do mezinárodní policejní organizace Interpol. Šlo ale také o odvetu za poměrně úspěšné úsilí srbské zahraniční politiky přesvědčit některé země, aby ustoupily od dřívějšího uznání nezávislosti Kosova.

Část politiků v Srbsku i Kosovu v posledních měsících hovoří o výměně území mezi oběma státy, která by mohla být součástí kompromisního východiska ze slepé uličky, v níž uvázl dialog o normalizaci vztahů zprostředkovaný Evropskou unií.

Související

Více souvisejících

Aleksandr Vučič (srbský prezident) kosovo Srbsko Ramush Haradinaj

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 51 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy