Šefčovič se poprvé pořádně opřel do Čaputové, důvodem byla slova o milosti pro Kisku

Bez větších názorových střetů se dnes obešla debata hlavních favoritů na zvolení příštím slovenským prezidentem, první od uplynulého víkendu, kdy v zemi začalo platit dvoutýdenní moratorium na zveřejňování výsledků veřejného mínění. Jak právnička Zuzana Čaputová, tak místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič se vyslovili proti stupňování napětí ve společnosti, byť Čaputová neshody mezi hlavou státu a vládou připustila. Několika hodin po debatě se Šefčovič ale pustil do Čaputové za její výroky o prezidentských milostech.

Čaputová během dopolední diskuse pořádané listem Hospodárske noviny řekla, že jiskření mezi stávající hlavou státu Andrejem Kiskou a vládou je přípustné, pokud se netýká osobních sporů.

Kiska, který se o znovuzvolení neuchází, dlouhodobě upozorňuje na pomalé řešení palčivých problémů ve společnosti, například v oblasti školství či zdravotnictví. Dlouhodobě napjaté vztahy má stávající prezident zejména s expremiérem a šéfem nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robertem Ficem, který před pěti lety v rozhodujícím kole voleb hlavy státu prohrál právě s Kiskou.

"Základním poselstvím mé kampaně je celospolečenský smír, nikoliv bojovat proti někomu. Byl bych připraven spolupracovat s jakýmkoliv premiérem, který by v příštím roce vzešel z voleb. Pojďme dopřát více klidu lidem této země," řekl Šefčovič v diskusi, které se zúčastnili ještě dva další kandidáti s nízkou podporu voličů.

Čaputová v posledních sondážích popularity prezidentských kandidátů vedla s výrazným náskokem před druhým Šefčovičem. Oba zmínění favorité voleb se v debatě vyslovili pro ponechání suverenity členských států EU v oblasti daní a rodinné či sociální politiky.

Odpoledne se Šefčovič před novináři zaujal kritické stanovisko vůči Čaputové za její výroky o případném udělení milosti Kiskovi, pokud by byl nynější prezident po skončení v úřadu odsouzen v daňové kauze jeho firmy. Šlo o první otevřenou kritiku Šefčoviče vůči hlavní soupeřce. Kiska před nadcházejícími prezidentskými volbami Čaputovou podpořil a Šefčovič si položil otázku, zda nejde o politickou dohodu výměnou za případnou milost. Šefčovič zároveň odmítl, že by jako prezident udělil milost politikovi.

Čaputová v reakci označila Šefčovičův výpad za součást antikampaně, jež je projevem obavy z množství lidí, kteří se spojují proti nespravedlnosti a aroganci mocných.

Právnička Čaputová během zmíněné debaty řekla, že by k případné žádosti o milost Kisky přistupovala jako k žádosti kteréhokoliv jiného občana. "To, že by byl (Kiska) v té době bývalým politikem, by nebylo diskvalifikující ani preferující kritérium," uvedla Čaputová.

V daňové kauze Kisky byl již obviněn jeden z jednatelů prezidentovy rodinné firmy. Kiska v únoru řekl, že po skončení funkčního období v prezidentském úřadu v polovině června bude v případu patrně obviněn i on sám.

Dlouholetého diplomata Šefčoviče podporuje v prezidentské kandidatuře Ficova strana Směr-SD, jejímž členem Šefčovič ale není. Místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se vůči Směru-SD dříve opakovaně postavila kriticky a v kampani zdůrazňuje význam spravedlnosti. Kvůli liberálním názorům ohledně možnosti adopce dětí páry stejného pohlaví a nedostatku zkušeností v politice Čaputovou už kritizovali čelní představitelé Směru-SD.

První kolo přímé volby prezidenta se uskuteční 16. března. Po dřívějším odstoupení dvou kandidátů pokračuje v kampani 13 zájemců o funkci hlavy státu. Očekává se, že nový prezident vzejde až z rozhodujícího druhého kola hlasování, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. V prezidentských volbách Slovensko neumožňuje hlasovat ze zahraničí korespondenčně, ani na svých ambasádách. Desítky tisíc Slováků, kteří žijí, pracují nebo studují v cizině a kteří budou chtít hlasovat o příštím prezidentovi, tak budou muset přijet na volby do vlasti.

V roce 2014 se kandidáti na prezidenta začali vzájemně kritizovat už před prvním kolem přímé volby. Fico tehdy například podnikateli a filantropovi Kiskovi vytýkal, že nemá dostatečné zkušenosti s politikou. Před rozhodujícím kolem voleb prezidenta pak Fico pokračoval v slovních výpadech vůči Kiskovi, kterého nařkl z údajně blízkého vztahu k scientologům a s ohledem na Kiskovy dřívější podnikatelské aktivity kromě jiného v oblasti splátkového prodeje ho nazval lichvářem.

Související

Maroš Šefčovič

EU nepracuje přímo na dalších sankcích, ale na dotažení detailů, uvedl Šefčovič

Evropská komise (EK) a členské státy EU nyní nepracují přímo na dalším, sedmém evropském sankčním balíku proti Rusku. EK dnes představí opatření, jež se týkají dotažení některých detailů z předcházejících balíků s cílem zabránit neplnění sankcí. Zároveň chce EU dostat sankce do souladu se závěry zemí G7. Na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Praze to řekl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
Maroš Šefčovič

Evropští lídři vyjadřují výhrady k vládě Tálibánu, Peking reaguje pozitivněji

Prozatímní afghánská vláda jmenovaná v úterý radikálním hnutím Tálibán podle Evropské unie není "inkluzivní" a neodráží etnickou a náboženskou různorodost afghánské populace. Výhrady k novému kabinetu, který je tvořen pouze muži včetně lídrů Tálibánu z 90. let, dnes odděleně vyjádřili i představitelé vlád Německa, Francie a Británie.

Více souvisejících

Maroš Šefčovič Zuzana Čaputová Slovensko Andrej Kiska

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy