Úspěch Theresy Mayové? Konzervativci se nakonec na její stranu možná přikloní

Ačkoli Therese Mayové podle britského tisku poslanci v Dolní sněmovně v pondělí připravili další ponížení, když si vynutili možnost předkládat vlastní návrhy o brexitu, dnes se premiérka dočkala i mírně povzbudivých zpráv. Několik konzervativců, kteří dosud navrhovanou "rozvodovou" dohodu s Evropskou unií rezolutně odmítali, naznačilo, že při třetím pokusu už by dokumentu mohli dát zelenou. Dolní komora britského parlamentu se zároveň připravuje na středeční hlasování o preferované podobě odchodu z unie.

Britské listy po další hlasovací porážce vlády psaly, že poslanci převzali kontrolu nad brexitem a zanechali premiérku Mayovou bezmocnou, když jí uštědřili těžší porážku, než se očekávalo. Deník The Times mluvil o ponížení ministerské předsedkyně a tisk pokračoval ve spekulacích o jejím brzkém odchodu z funkce.

První pozitivní signál pro premiérku přišel dnes v podobě pravidelného příspěvku vlivného konzervativního euroskeptika a dosavadního kritika vládního brexitového plánu Jacoba Reese-Mogga na serveru conservativehome.com. Poslanec uvedl, že volba je nyní zjevně mezi stávající "rozvodovou" dohodou a zrušením brexitu. "Je tato dohoda horší než setrvání (v unii)? Rozhodně ne," míní Rees-Mogg, který stojí v čele skupiny euroskeptických poslanců European Research Group (ERG).

Během dne následovala další podobná vyjádření dřívějších kritiků dojednaných podmínek brexitu. Podle reportéra webu BuzzFeed UK Alexe Wickhama do večera klesl počet odpůrců dohody v řadách konzervativních poslanců na 66, což je o devět méně, než kolik jich proti dokumentu hlasovalo před dvěma týdny. Třetí pokus o schválení dohody Mayové s Bruselem by podle některých komentátorů mohl přijít v pátek, přičemž exministr pro brexit David Davis dává premiérce "slušné šance" na úspěch.

Změnu postoje ukázal dokonce i další exministr Boris Johnson, který na akci pořádané deníkem The Daily Telegraph varoval před "rostoucím rizikem, že vůbec neodejdeme", pokud bude brexitová dohoda znovu odmítnuta. Nicméně zatím ji prý stále není připraven podpořit a chtěl by jasný signál, že vztahy Británie s EU budou po brexitu založeny na dohodě o volném obchodu po vzoru té mezi unií a Kanadou.

Britští novináři už v pondělí avizovali, že snaha Dolní sněmovny převzít iniciativu v brexitovém procesu by paradoxně Mayové mohla pomoci. Výsledkem hledání většinové podpory pro určitou poslaneckou představu odchodu z EU totiž podle nich může být jedině "měkčí" brexit, kterým premiérka může odpůrcům vládní brexitové dohody vyhrožovat.

Proces "indikativních" hlasování začne ve sněmovně ve středu večer, kdy budou poslanci moci vyjádřit podporu hned několika variantám, které by pro ně byly přijatelné. Ve hře přitom jistě bude jak brexit bez dohody, tak setrvání Británie v bezcelní zóně EU nebo i zachování členství v unii. To však má být pouze první kolo a mezi možnostmi s největší podporou by se pak dále vybíralo příští pondělí. Kolem procesu však vyvstává i řada nejasností a není vyloučeno, že většinovou podporu nezíská žádný návrh.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Velká Británie Parlament Velké Británie

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 1 hodinou

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 8 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem

Německý zdravotnický sektor čelí největšímu nedostatku kvalifikovaných pracovníků, což má zásadní dopad na efektivitu a dostupnost zdravotní péče. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy