Ukrajinské volby: Proč Češi nezískali status pozorovatelů?

Dvěma Čechům, kteří o víkendu nebyli vpuštěni na první kolo volby ukrajinského prezidenta, Kyjev podle českého ministerstva zahraničí žádost o status pozorovatele před měsícem zamítl. ČTK to dnes sdělil Michal Bucháček z tiskového odboru ministerstva.

Ministerstvo podle něj nezaznamenalo žádnou stížnost ani z řad českých novinářů, ani zájemců o pozici pozorovatele, kteří chtěli pokrývat první kolo prezidentských voleb na Ukrajině.

Bucháček to uvedl v reakci na tvrzení Romana Blaška z Haló novin a vydavatele Richarda Knota, kteří oznámili, že se měli účastnit v rámci "mezinárodní pozorovací novinářské mise" prvního kola prezidentských voleb, "ale nebyli vpuštěni na území Ukrajiny a následně byli proti své vůli navráceni zpět do ČR".

Oba jmenování podle Bucháčka prostřednictvím velvyslanectví ČR v Kyjevě požádali ukrajinskou ústřední volební komisi o registraci mezinárodních pozorovatelů. Komise ale tuto žádost zamítla, o čemž byli oba počátkem března 2019 informováni. Rozhodnutí o udělení nebo neudělení statusu pozorovatele je v tomto případě zcela v kompetenci ukrajinských úřadů, dodal Bucháček.

Předseda Nezávislé iniciativy (NEI) Knot i kandidát KSČM na europoslance Blaško z Komunistické strany Československa se zúčastnili pozorovatelské mise OBSE při ukrajinských parlamentních volbách v roce 2014. Knot se dostal do místních médií v souvislosti s obhajobou předsedy volební komise, který byl usvědčen z machinací s hlasovacími lístky v jednom z okrsků v Dněpropetrovské oblasti.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina novináři volby na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy