Macron na roztrhání? Jede za ním Porošenko, cestu do Paříže chystá i Zelenskyj

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek sejde s hlavou ukrajinského státu Petrem Porošenkem a týž den přijme i Porošenkova hlavního soupeře v prezidentských volbách, herce Volodymyra Zelenského. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na Elysejský palác. Podle něj se Macron nejprve sejde se Zelenským a o tři hodiny později s Porošenkem.

Macron má s ukrajinským prezidentem podle Elysejského paláce posoudit bilaterální projekty, jakož i perspektivy urovnání konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. Zelenskyj bude přijat jako "kandidát, který postoupil do druhého kola voleb".

Komik a politický nováček Zelenskyj vyhrál první kolo voleb na konci března s více než 30 procenty hlasů, zatímco Porošenko získal asi 16 procent hlasů. Hlavu státu si Ukrajinci zvolí 21. dubna.

O Porošenkově cestě do Paříže nejprve novináře informoval mluvčí Porošenkova volebního štábu Oleh Medveděv. "Víme, že i Zelenskyj pojede za Macronem, Francouzi návštěvu dojednávali přes diplomatické kanály," řekl novinářům. Medveděv řekl, že Porošenko v pátek zamíří i do Berlína, kde má jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou.

O Zelenského setkání s Macronem, ovšem bez uvedení data, hovořili s ukrajinským webem Liga poradci Zelenského Ruslan Stefančuk a Danylo Hetmancev. Zelenskyj podle nich plánuje i jednání s Merkelovou a prezidentem USA Donaldem Trumpem. Hodlá rovněž za účasti "mezinárodních partnerů" navázat dialog s Ruskem, s donbaskými povstalci ale přímé rozhovory vést nechce.

Pokud Zelenskyj volby vyhraje, chce do jednání o řešení konfliktu v Donbasu přizvat Spojené státy a Británii, uvedl server Liga. Oba státy by se měly připojit k takzvané normandské skupině, která sdružuje Rusko, Ukrajinu, Francii a Německo. O rozšíření skupiny Kyjev hovoří už delší dobu, Moskva se k plánům staví rezervovaně.

Zelenskyj v případě zvolení nehodlá využívat služeb kontroverzního ukrajinského politika Viktora Medvedčuka, který dosud působil jako prostředník mezi Kyjevem a Moskvou. Bývalý šéf kanceláře exprezidenta Leonida Kučmy a místopředseda ukrajinského parlamentu je považován za osobního přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. Medvedčuk v prvním kole prezidentských voleb podporoval proruského kandidáta Jurije Bojka, který skončil na čtvrtém místě.

Do konce příštího týdne hodlá Zelenskyj předložit své kandidáty na posty ministra zahraničí, generálního prokurátora a šéfa tajné služby SBU, jejichž navrhování je na Ukrajině v kompetenci hlavy státu. O jménech se poradci nezmiňují, podle spekulací kyjevského tisku by se budoucím šéfem ukrajinské diplomacie mohl stát bývalý ministr financí Oleksandr Danyljuk, generální prokurátorkou americká právnička s ukrajinskými kořeny Marta Borščová (Martha Boerschová) a ředitelem SBU bývalý šéf této kontrarozvědky Ihor Smeško.

Zelenskyj chce po zvolení podle Stefančuka a Hetmanceva vytvořit expertní tým s mezinárodní účastí, který by během tří až čtyř měsíců provedl "státní audit". Z něj by měl nový prezident získat informace o stavu země a o práci vykonané jeho předchůdcem, napsal server Liga.

Související

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) volby na Ukrajině Ukrajina Rusko Donald Trump Emmanuel Macron Angela Merkelová Petr Porošenko

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy