Ruský prezident Vladimir Putin se rád chlubí ruskými zbraněmi a vojenských vybavením. Naopak státy NATO o svém vojenském arzenálu spíše mlčí. Díky této nerovnoměrnosti se pak může snadno zdát, že Rusko je vojenský hegemon vůči kterému nemůže NATO obstát. Server Business Insider však přináší seznam deseti zbraní, kterými může NATO Rusko silně potrápit.
F-35 Joint Strike Fighter
Americká stíhačka je považována za vůbec nejlepší bojový letoun světa. Díky svým pokročilým senzorům a schopnosti rychle vyhodnocovat zpravodajské informace dokáže nezávisle analyzovat vývoj situace na bojišti a vést nejsložitější operace. Vzhledem k jeho značné ceně nicméně řada evropských zemí stále spoléhá na starší model F-16 nebo hledá evropské varianty.
Eurofighter Typhoons
Multifunkční letoun vyráběný a používaný Velkou Británií, Německem, Itálií a Španělskem dle odborníků dokáže držet krok s ruským stíhacím letounem Su-35. Jeho výhodou je značná hbitost díky které se může lehce dostat do zad svého ruského protivníka.
Bombardéry
USA opakovaně posílají do Evropy své bombardéry na rutinní rotace od roku 2014, kdy Rusko provedlo anexi Krymu. V tu dobu Spojené státy poslaly dva B-2 Spirit a B-52 bombardéry. Kromě nich posílají i bombardéry typu B-1B Lancers.
Boeing P-8 Poseidon
Rusko se holedbá svými ponorkami, které mají dle ruského propagandistického časopisu severu Sputnik „děsit USA“. Spojené státy skutečně hrozbu nepodceňují a mají na ni řešení – výzvědné námořní letadlo Boeing P-8 Poseidon, schopné odhalit ponorky skrývající se ve vodách. Letadlo mají k dispozici i další spojenci USA v NATO, kteří se obávají ruského úderu, jako je Norsko či Velká Británie.
Fregaty
K tomuto účelu též slouží fregaty. Francie, Itálie, Španělsko, Norsko či Dánsko mají fregaty s velmi účinným monitorovacím systémem. Podle Bryana Clarka z Center for Strategic and Budgetary Assessments dokáží najít nepřátelské ponorky, zvláště ty na dieselový pohon, velmi snadno. Tyto fregaty mohou být použity proti ruským ponorkám ve východním Středomoří a v Černém moři.
Ponorky třídy Virginia
Americké ponorky jsou užitečné nejen proti lodím a ponorkám protivníka, které mohou potopit svými torpédy. Jsou též účinné proti nepřátelským pobřežním a pozemním základnám, které mohou zasáhnout prostředním raket typu Tomahawk. Američané je tedy mohou použít proti ruských vzdušným obranným systémům, ke kterým by se letectvo těžko dostávalo.
Hughes AH-64 Apache
Americký bojový vrtulník si vydobyl zásluhy už během studené války na Blízkém východě proti povstalcům, může být ale použit i proti konvečním armádním silám. Nese šestnáct raket typu Hellfire najednou, z niž každá dokáže proniknout brněním nepřátelské jednotky. Americká armáda navíc plánuje jejich nahrazení ještě účinnějšími střelami.
Leopard 2
Německý tank je považován za jeden z nejlepších na světě a díky tomu je jádrem protitankové obrany NATO. Ačkoliv nedávno utrpěl jisté šrámy na své pověsti kvůli své nedostatečné performanci v Sýrii, podle odborníků stále dokáže v součinnosti s dalšími tanky, které má NATO k dispozici (americký M1 Abrahams, britský Challenger 2), poměrně snadno zničit své ruské protějšky díky delšímu dostřelu.
Letadlové lodě třídy Nimitz
USS Harry S. Truman, letadlová loď třídy Nimitz, byla na poslední chvíli poslána, aby se zúčastnila operace Trident Juncture, masivního vojenského cvičení NATO v Norsku minulý rok. Loď měla na palubě 6 000 lidí a značný počet stíhacích bombardérů typu F/A-18E/F Super Hornet. Bylo to připomínkou Rusku, že USA mohou poslat své letadlové třídy do této oblasti a odtud pokračovat do Baltského moře bez větších problémů.
MIM-104 Patriot
Taktický mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch může být v případě potřeby přesunut kamkoliv a odstranit přilétající střely. K dispozici jej má několik evropských zemí jako je Nizozemsko, Španělsko, Řecko či Německo. Státy NATO se též přesouvají k aplikaci pozemního obranného systému Aegis Ashore Missile Defense System.
Aktualizováno před 1 hodinou
Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil
Související

Češi jednali v USA o možném nákupu amerických letadel F-35

Ministerstvo obrany zaslalo do USA nezávaznou žádost o nabídku na F-35
F-35 Joint Strike Fighter , Eurofighter Typhoon , NATO , Rusko , Leopold II.
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům
Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil
před 3 hodinami

Mexického prezidenta pobouřila slova, že Mexiko ztratilo kontrolu nad částí země
před 3 hodinami

Francouzi zaměstnaní ve veřejném sektoru budou mít zakázaný TikTok
před 3 hodinami

Měl blízko k Putinovi, teď je v pátrání. Rusko hledá autora projevů
Aktualizováno před 3 hodinami

Macron odsoudil násilí v ulicích, vláda ale neustoupí
Aktualizováno před 3 hodinami

Migrační situace na hranici s Českem se podle německé ministryně zlepšila
před 4 hodinami

Brazilský prezident Lula chce s Čínou vytvořit mírový klub kvůli Ukrajině
před 4 hodinami

Vláda probere nezávazný návrh žádosti o půjčku od EK ve výši min. 68,8 miliardy
před 4 hodinami

Více než třetina Ukrajinců říká, že jejich blízký byl ve válce zabit či raněn
před 4 hodinami

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn
před 4 hodinami

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny
před 6 hodinami

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce
před 6 hodinami

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie
před 6 hodinami

Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu
před 6 hodinami

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá
Aktualizováno před 6 hodinami

Jste ve střetu zájmů, upozorňuje Netanjahua prokuratura kvůli justiční reformě
před 6 hodinami

USA zavádí další sankce proti Bělorusku, míří i na Lukašenka
Aktualizováno před 6 hodinami

Na letišti u Kolína nad Rýnem najel muž do lidí. Několik lidí je zraněných
před 6 hodinami
OSN potvrdila tisíce civilních obětí války na Ukrajině. Skutečná čísla mohou být výrazně vyšší
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Ve sledovaném období od začátku srpna 2022 do konce ledna 2023 podle dnes zveřejněné zprávy zemřelo nebo bylo zraněno 5987 civilistů. Mezi oběťmi je také 21 lidí, které popravily ruské síly nebo zemřeli při útoku cíleném přímo na jejich osobu.
Zdroj: ČTK