Deset mocných zbraní, které má NATO proti Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin se rád chlubí ruskými zbraněmi a vojenských vybavením. Naopak státy NATO o svém vojenském arzenálu spíše mlčí. Díky této nerovnoměrnosti se pak může snadno zdát, že Rusko je vojenský hegemon vůči kterému nemůže NATO obstát. Server Business Insider však přináší seznam deseti zbraní, kterými může NATO Rusko silně potrápit.

F-35 Joint Strike Fighter

Americká stíhačka je považována za vůbec nejlepší bojový letoun světa. Díky svým pokročilým senzorům a schopnosti rychle vyhodnocovat zpravodajské informace dokáže nezávisle analyzovat vývoj situace na bojišti a vést nejsložitější operace. Vzhledem k jeho značné ceně nicméně řada evropských zemí stále spoléhá na starší model F-16 nebo hledá evropské varianty.  

Eurofighter Typhoons

Multifunkční letoun vyráběný a používaný Velkou Británií, Německem, Itálií a Španělskem dle odborníků dokáže držet krok s ruským stíhacím letounem Su-35. Jeho výhodou je značná hbitost díky které se může lehce dostat do zad svého ruského protivníka.

Bombardéry

USA opakovaně posílají do Evropy své bombardéry na rutinní rotace od roku 2014, kdy Rusko provedlo anexi Krymu. V tu dobu Spojené státy poslaly dva B-2 Spirit a B-52 bombardéry. Kromě nich posílají i bombardéry typu B-1B Lancers.

Boeing P-8 Poseidon

Rusko se holedbá svými ponorkami, které mají dle ruského propagandistického časopisu severu Sputnik „děsit USA“. Spojené státy skutečně hrozbu nepodceňují a mají na ni řešení – výzvědné námořní letadlo Boeing P-8 Poseidon, schopné odhalit ponorky skrývající se ve vodách. Letadlo mají k dispozici i další spojenci USA v NATO, kteří se obávají ruského úderu, jako je Norsko či Velká Británie.

Fregaty

K tomuto účelu též slouží fregaty. Francie, Itálie, Španělsko, Norsko či Dánsko mají fregaty s velmi účinným monitorovacím systémem. Podle Bryana Clarka z Center for Strategic and Budgetary Assessments dokáží najít nepřátelské ponorky, zvláště ty na dieselový pohon, velmi snadno. Tyto fregaty mohou být použity proti ruským ponorkám ve východním Středomoří a v Černém moři.

Ponorky třídy Virginia

Americké ponorky jsou užitečné nejen proti lodím a ponorkám protivníka, které mohou potopit svými torpédy. Jsou též účinné proti nepřátelským pobřežním a pozemním základnám, které mohou zasáhnout prostředním raket typu Tomahawk. Američané je tedy mohou použít proti ruských vzdušným obranným systémům, ke kterým by se letectvo těžko dostávalo.  

Hughes AH-64 Apache

Americký bojový vrtulník si vydobyl zásluhy už během studené války na Blízkém východě proti povstalcům, může být ale použit i proti konvečním armádním silám. Nese šestnáct raket typu Hellfire najednou, z niž každá dokáže proniknout brněním nepřátelské jednotky. Americká armáda navíc plánuje jejich nahrazení ještě účinnějšími střelami.

Leopard 2

Německý tank je považován za jeden z nejlepších na světě a díky tomu je jádrem protitankové obrany NATO. Ačkoliv nedávno utrpěl jisté šrámy na své pověsti kvůli své nedostatečné performanci v Sýrii, podle odborníků stále dokáže v součinnosti s dalšími tanky, které má NATO k dispozici (americký M1 Abrahams, britský Challenger 2), poměrně snadno zničit své ruské protějšky díky delšímu dostřelu.

Letadlové lodě třídy Nimitz

USS Harry S. Truman, letadlová loď třídy Nimitz, byla na poslední chvíli poslána, aby se zúčastnila operace Trident Juncture, masivního vojenského cvičení NATO v Norsku minulý rok. Loď měla na palubě 6 000 lidí a značný počet stíhacích bombardérů typu F/A-18E/F Super Hornet. Bylo to připomínkou Rusku, že USA mohou poslat své letadlové třídy do této oblasti a odtud pokračovat do Baltského moře bez větších problémů.

MIM-104 Patriot

Taktický mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch může být v případě potřeby přesunut kamkoliv a odstranit přilétající střely. K dispozici jej má několik evropských zemí jako je Nizozemsko, Španělsko, Řecko či Německo. Státy NATO se též přesouvají k aplikaci pozemního obranného systému Aegis Ashore Missile Defense System.  

Související

letectví

Problém za bilion dolarů: Stíhačky F-35 se podle expertů mění v noční můru

Stíhačka Lockheed Martin F-35 Lightning II je často označována za jeden z nejpokročilejších bojových letounů, jaké byly kdy vyrobeny. Tento víceúčelový stealth letoun páté generace byl dodán ve více než tisíci exemplářích uživatelům po celém světě a doposud se pyšní tím, že žádný z nich nebyl sestřelen. Navzdory tomu čelí program F-35 dlouhodobé kritice kvůli své ceně i problémům s provozuschopností a spolehlivostí.

Více souvisejících

F-35 Joint Strike Fighter Eurofighter Typhoon NATO Rusko Leopold II.

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy