Deset mocných zbraní, které má NATO proti Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin se rád chlubí ruskými zbraněmi a vojenských vybavením. Naopak státy NATO o svém vojenském arzenálu spíše mlčí. Díky této nerovnoměrnosti se pak může snadno zdát, že Rusko je vojenský hegemon vůči kterému nemůže NATO obstát. Server Business Insider však přináší seznam deseti zbraní, kterými může NATO Rusko silně potrápit.

F-35 Joint Strike Fighter

Americká stíhačka je považována za vůbec nejlepší bojový letoun světa. Díky svým pokročilým senzorům a schopnosti rychle vyhodnocovat zpravodajské informace dokáže nezávisle analyzovat vývoj situace na bojišti a vést nejsložitější operace. Vzhledem k jeho značné ceně nicméně řada evropských zemí stále spoléhá na starší model F-16 nebo hledá evropské varianty.  

Eurofighter Typhoons

Multifunkční letoun vyráběný a používaný Velkou Británií, Německem, Itálií a Španělskem dle odborníků dokáže držet krok s ruským stíhacím letounem Su-35. Jeho výhodou je značná hbitost díky které se může lehce dostat do zad svého ruského protivníka.

Bombardéry

USA opakovaně posílají do Evropy své bombardéry na rutinní rotace od roku 2014, kdy Rusko provedlo anexi Krymu. V tu dobu Spojené státy poslaly dva B-2 Spirit a B-52 bombardéry. Kromě nich posílají i bombardéry typu B-1B Lancers.

Boeing P-8 Poseidon

Rusko se holedbá svými ponorkami, které mají dle ruského propagandistického časopisu severu Sputnik „děsit USA“. Spojené státy skutečně hrozbu nepodceňují a mají na ni řešení – výzvědné námořní letadlo Boeing P-8 Poseidon, schopné odhalit ponorky skrývající se ve vodách. Letadlo mají k dispozici i další spojenci USA v NATO, kteří se obávají ruského úderu, jako je Norsko či Velká Británie.

Fregaty

K tomuto účelu též slouží fregaty. Francie, Itálie, Španělsko, Norsko či Dánsko mají fregaty s velmi účinným monitorovacím systémem. Podle Bryana Clarka z Center for Strategic and Budgetary Assessments dokáží najít nepřátelské ponorky, zvláště ty na dieselový pohon, velmi snadno. Tyto fregaty mohou být použity proti ruským ponorkám ve východním Středomoří a v Černém moři.

Ponorky třídy Virginia

Americké ponorky jsou užitečné nejen proti lodím a ponorkám protivníka, které mohou potopit svými torpédy. Jsou též účinné proti nepřátelským pobřežním a pozemním základnám, které mohou zasáhnout prostředním raket typu Tomahawk. Američané je tedy mohou použít proti ruských vzdušným obranným systémům, ke kterým by se letectvo těžko dostávalo.  

Hughes AH-64 Apache

Americký bojový vrtulník si vydobyl zásluhy už během studené války na Blízkém východě proti povstalcům, může být ale použit i proti konvečním armádním silám. Nese šestnáct raket typu Hellfire najednou, z niž každá dokáže proniknout brněním nepřátelské jednotky. Americká armáda navíc plánuje jejich nahrazení ještě účinnějšími střelami.

Leopard 2

Německý tank je považován za jeden z nejlepších na světě a díky tomu je jádrem protitankové obrany NATO. Ačkoliv nedávno utrpěl jisté šrámy na své pověsti kvůli své nedostatečné performanci v Sýrii, podle odborníků stále dokáže v součinnosti s dalšími tanky, které má NATO k dispozici (americký M1 Abrahams, britský Challenger 2), poměrně snadno zničit své ruské protějšky díky delšímu dostřelu.

Letadlové lodě třídy Nimitz

USS Harry S. Truman, letadlová loď třídy Nimitz, byla na poslední chvíli poslána, aby se zúčastnila operace Trident Juncture, masivního vojenského cvičení NATO v Norsku minulý rok. Loď měla na palubě 6 000 lidí a značný počet stíhacích bombardérů typu F/A-18E/F Super Hornet. Bylo to připomínkou Rusku, že USA mohou poslat své letadlové třídy do této oblasti a odtud pokračovat do Baltského moře bez větších problémů.

MIM-104 Patriot

Taktický mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch může být v případě potřeby přesunut kamkoliv a odstranit přilétající střely. K dispozici jej má několik evropských zemí jako je Nizozemsko, Španělsko, Řecko či Německo. Státy NATO se též přesouvají k aplikaci pozemního obranného systému Aegis Ashore Missile Defense System.  

Související

F-35 Joint Strike Fighter

Portugalsko ruší kvůli Trumpovi nákup stíhaček F-35

Portugalská vláda se rozhodla nepořídit americké stíhačky F-35, přestože tamní letectvo jejich nákup doporučilo. Důvodem je nejistota spojená s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně signalizoval změny v postavení Spojených států v rámci NATO.
letectví

Trump může definitivně pohřbít stíhačky F-35

Rostoucí nejistota kolem spolehlivosti Spojených států jako spojence by mohla mít dlouhodobé důsledky pro prodej stíhaček F-35. Podle odborníků a bývalých obranných činitelů by se tento program, založený na mezinárodní spolupráci a důvěře, mohl stát obětí rétoriky bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který v minulosti opakovaně hrozil oslabením nebo dokonce opuštěním NATO.

Více souvisejících

F-35 Joint Strike Fighter Eurofighter Typhoon NATO Rusko Leopold II.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy