Vznik bosenské vlády komplikuje spor o vstupu do NATO

Vůdci tří hlavních bosenských politických stran se šest měsíců po volbách dohodli na rozdělení ministerstev, vytvoření vlády je ale stále v nedohlednu. V cestě tomu podle médií stojí spory kolem NATO, konkrétně rozdílné názory na aktivaci takzvaného Akčního plánu členství (MAP), který je krokem na cestě k budoucímu vstupu do aliance.

Čerstvá dohoda je, že premiérem bude Srb a každá ze stran povede tři resorty. Chorvatské demokratické společenství (HDZ) finance, spravedlnost a občanské záležitosti, bosňácká Strana demokratické akce (SDA) zahraničí, bezpečnost a obranu a srbský Svaz nezávislých sociálních demokratů (SNSD) lidská práva a uprchlíky, zahraniční obchod a ekonomické vztahy a dopravu a komunikace.

Zásadní a stále nepřekonatelnou překážkou pro nástup nového kabinetu jsou rozdílné názory na to, zda aktivovat MAP. SDA a HDZ jsou pro, SNSD rozhodně proti. Nynější srbský zástupce ve tříčlenné kolektivní hlavě bosenského státu Milorad Dodik už dříve řekl, že jeho strana SNSD své stanovisko ohledně Severoatlantické aliance nezmění. Zároveň obvinil SDA, že kvůli problému kolem NATO "drží Bosnu jako rukojmí".

"Rozhodně nic není dohodnuto, dokud není dohodnuto vše. Nic není podepsáno," prohlásil dnes Dodik. "(Aktivaci) MAP nepodpoříme," dodal podle serveru Balkan Insight.

"Dohodli jsme se na rozdělení ministerstev, a to můžeme podepsat hned zítra (ve čtvrtek). Aktivace MAP je ale nepřijatelná. Pokud se někdo pokusí MAP aktivovat... riskuje v této zemi vyvolání krize," řekl prorusky orientovaný Dodik, který je rovněž známým stoupencem odtržení Republiky srbské (RS) od Bosny.

Od daytonské mírové dohody z roku 1995 tvoří Bosnu Republika srbská společně s bosňácko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny (FBaH) a malým federálním distriktem kolem města Brčko.

Odpor bosenských Srbů vůči NATO plyne z toho, že aliance v roce 1995 bombardovala jejich vojenské síly, když odmítly stáhnout dělostřelectvo z okolí Sarajeva, které Srbové drželi v obklíčení během celé občanské války (1992-1995). Důvodem jsou rovněž alianční nálety na Srbsko o čtyři roky později, které přiměly v roce 1999 Bělehrad ke stažení jednotek z Kosova.

Související

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.

Více souvisejících

bosna a hercegovina NATO Milorad Dodik

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 30 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 5 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy