Vznik bosenské vlády komplikuje spor o vstupu do NATO

Vůdci tří hlavních bosenských politických stran se šest měsíců po volbách dohodli na rozdělení ministerstev, vytvoření vlády je ale stále v nedohlednu. V cestě tomu podle médií stojí spory kolem NATO, konkrétně rozdílné názory na aktivaci takzvaného Akčního plánu členství (MAP), který je krokem na cestě k budoucímu vstupu do aliance.

Čerstvá dohoda je, že premiérem bude Srb a každá ze stran povede tři resorty. Chorvatské demokratické společenství (HDZ) finance, spravedlnost a občanské záležitosti, bosňácká Strana demokratické akce (SDA) zahraničí, bezpečnost a obranu a srbský Svaz nezávislých sociálních demokratů (SNSD) lidská práva a uprchlíky, zahraniční obchod a ekonomické vztahy a dopravu a komunikace.

Zásadní a stále nepřekonatelnou překážkou pro nástup nového kabinetu jsou rozdílné názory na to, zda aktivovat MAP. SDA a HDZ jsou pro, SNSD rozhodně proti. Nynější srbský zástupce ve tříčlenné kolektivní hlavě bosenského státu Milorad Dodik už dříve řekl, že jeho strana SNSD své stanovisko ohledně Severoatlantické aliance nezmění. Zároveň obvinil SDA, že kvůli problému kolem NATO "drží Bosnu jako rukojmí".

"Rozhodně nic není dohodnuto, dokud není dohodnuto vše. Nic není podepsáno," prohlásil dnes Dodik. "(Aktivaci) MAP nepodpoříme," dodal podle serveru Balkan Insight.

"Dohodli jsme se na rozdělení ministerstev, a to můžeme podepsat hned zítra (ve čtvrtek). Aktivace MAP je ale nepřijatelná. Pokud se někdo pokusí MAP aktivovat... riskuje v této zemi vyvolání krize," řekl prorusky orientovaný Dodik, který je rovněž známým stoupencem odtržení Republiky srbské (RS) od Bosny.

Od daytonské mírové dohody z roku 1995 tvoří Bosnu Republika srbská společně s bosňácko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny (FBaH) a malým federálním distriktem kolem města Brčko.

Odpor bosenských Srbů vůči NATO plyne z toho, že aliance v roce 1995 bombardovala jejich vojenské síly, když odmítly stáhnout dělostřelectvo z okolí Sarajeva, které Srbové drželi v obklíčení během celé občanské války (1992-1995). Důvodem jsou rovněž alianční nálety na Srbsko o čtyři roky později, které přiměly v roce 1999 Bělehrad ke stažení jednotek z Kosova.

Související

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.

Více souvisejících

bosna a hercegovina NATO Milorad Dodik

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 8 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy