Země s největším zastoupením žen v parlamentu. Jak je na tom ČR?

Dvoje poslední volby v evropských státech byly ve znamení většího nárůstu žen v parlamentu, všiml si server Euronews. Finsko a Španělsko se po volbách dostali do čela žebříčku evropských zemí s největším zastoupením žen v parlamentu. Přesto však žádná evropská země nedosáhla ani nepřekročila více než 50% podíl žen v parlamentu.

Po nedělních volbách ve Španělsku do Kongresu poslanců usedlo 164 žen spolu s dalšími 186 muži. Poměr žen v parlamentu tak dosáhl 46,8%, největší v historii země.

Španělsko je tak na šestém místě v světovém žebříčku a na druhém v evropském žebříčku, co se týče počtu žen v parlamentu.

Přesto nedosáhlo na první místo. To patří Finsku, kde po volbách, které proběhly před dvěma týdny, je 47% zastoupení žen v parlamentu. Ženy drží 22 z 40 křesel Sociálně demokratické strany a jen tři z 20 křesel strany Zelených obsadili muži. Celkově je v 200členém finském parlamentu 92 žen.

Finsko se tak umístilo na pátém místě v světovém žebříčku a je první v evropském žebříčku, co se týče počtu žen v parlamentu.

Evropa má tři zástupce v top 10 zemí, kde je největší zastoupení žen v parlamentech (v nižší komoře či v jednokomorovém parlamentu). V prvních třech – Rwandě (61,3%), Kubě (53,2%) a Bolívii (53,1%) – počet překročil dokonce zastánci ženských kvót požadovaných 50%.

Před Finskem a Španělskem je ještě Mexiko s 48,2% podílem. Po Španělsku následuje Grenada (46,7%), Namibie (46,2%), Švédsko (46,1%) a Costa Rica (45,6%).

V evropské top desítce po uvedené vrchní trojici následuje Norsko (40,8%), Francie (38,8%), Severní Makedonie (38,3%), Island (38,1%), Belgie (38,0%), Srbsko (37,7%) a Dánsko (37,4%).

Podle agentury OSN pro genderovou rovnost v 49 parlamentech (v nižší komoře či v jednokomorovém parlamentu) je podíl žen 30% či více. Týká se to 21 zemí v Evropě, 13 v Subsaharské Africe, 11 v Latinské Americe a Karibiku, dvou v Pacifiku a jedné asijské a jedné arabské země.

Euronews upozorňují, že v polovina těchto zemí aplikovala nějakou formu kvót, které zajistily silnější participaci žen v národních parlamentech. Týká se to např. Španělska, které v roce 2007 schválilo zákon o rovnosti, který stanovuje, že ani jedno pohlaví nesmí v případě každých pěti uchazečů o křeslo v Kongresu poslanců překročit 60% a být pod 40%. Od jeho zavedení dle serveru Moncloa Španělsko zaznamenalo osminásobný nárůst počtu žen v Kongresu poslanců – před jeho zavedením v něm bylo pouze 21 žen (6 z celkové počtu).

Euronews podotýkají, že všichni lídři španělských stran byli muži. Podle statistik Světového ekonomického fóra z 149 zkoumaných zemí jen v 17 vládnou ženy, např. v Německu či na Novém Zélandu. Podle studie Evropské komise ku příležitosti Mezinárodního dne žen klíčové politické posty, včetně vedení ústředních ministerstev, jsou stále obsazeny primárně muži.

Údaje ze Světové banky ukazují, že zatímco počet žen v parlamentu za posledních 30 let prudce vzrostl, průměr ve všech zemích stále zůstává pod 24%. Např. ve Spojených státech pouze 23,5% volených zástupců jsou ženy. Čtyři země- Jemen, Mikronésie, Papua Nová Guinea a Vanuatu – nemají žádnou ženu ve svých parlamentech, dle statistik Inter-Parliamentary Union (IPU).

Zastoupení žen v Poslanecké sněmovně a Evropském parlamentu

Pod světovým průměrem je i ČR. Po volbách v roce 2017 do Poslanecké sněmovny usedlo 44 žen, stejně jako v roce 2010. Podíl žen v 200člené Poslanecké sněmovně tak tvoří 22%. Podle statistik Fóra 50% prosazujícího rovnocenné zastoupení žen v české politice byl počet nominovaných žen do Poslanecké sněmovny jen nemálo vyšší – 28, 6%.

Fórum 50% upozorňuje, že ačkoliv zastoupení žen na kandidátních listinách do Evropského parlamentu je vůbec nejnižší za celou dobu členství v ČR, přesto bude pravděpodobně za Českou republiku zvoleno nejvíce europoslankyň. V rámci české delegace v Evropském parlamentu mohou ženy tvořit až 38 %

V Evropském parlamentu po volbách v roce 2014 bylo 36,4% zastoupení žen. S 23,8% zastoupením žen byla ČR spolu s Řeckem na šestém místě od konce, co se týče podílu jeho poslankyň v Evropském parlamentu. Pouze Maďarsko, Litva, Bulharsko, Estonsko a Kypr byly na tom hůře. Největší podíl žen v Evropském parlamentu mělo po volbách Finsko, kde dosahoval více než 70%, po něm následovalo Irsko, kde dosahoval přes 50%.

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?

Více souvisejících

ženy politika Poslanecká sněmovna Finsko Dita Charanzová (ANO)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 36 minutami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 58 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 2 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

Další problém pro Feriho. Policie ho po zásahu Ústavního soudu znovu obvinila

Odsouzený exposlanec Dominik Feri, který si ve vězení odpykává tříletý trest, čelí dalšímu obvinění. Policie jej od března stíhá pro podezření ze znásilnění nezletilé dívky, které bylo v tu chvíli jen 17 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy