Země s největším zastoupením žen v parlamentu. Jak je na tom ČR?

Dvoje poslední volby v evropských státech byly ve znamení většího nárůstu žen v parlamentu, všiml si server Euronews. Finsko a Španělsko se po volbách dostali do čela žebříčku evropských zemí s největším zastoupením žen v parlamentu. Přesto však žádná evropská země nedosáhla ani nepřekročila více než 50% podíl žen v parlamentu.

Po nedělních volbách ve Španělsku do Kongresu poslanců usedlo 164 žen spolu s dalšími 186 muži. Poměr žen v parlamentu tak dosáhl 46,8%, největší v historii země.

Španělsko je tak na šestém místě v světovém žebříčku a na druhém v evropském žebříčku, co se týče počtu žen v parlamentu.

Přesto nedosáhlo na první místo. To patří Finsku, kde po volbách, které proběhly před dvěma týdny, je 47% zastoupení žen v parlamentu. Ženy drží 22 z 40 křesel Sociálně demokratické strany a jen tři z 20 křesel strany Zelených obsadili muži. Celkově je v 200členém finském parlamentu 92 žen.

Finsko se tak umístilo na pátém místě v světovém žebříčku a je první v evropském žebříčku, co se týče počtu žen v parlamentu.

Evropa má tři zástupce v top 10 zemí, kde je největší zastoupení žen v parlamentech (v nižší komoře či v jednokomorovém parlamentu). V prvních třech – Rwandě (61,3%), Kubě (53,2%) a Bolívii (53,1%) – počet překročil dokonce zastánci ženských kvót požadovaných 50%.

Před Finskem a Španělskem je ještě Mexiko s 48,2% podílem. Po Španělsku následuje Grenada (46,7%), Namibie (46,2%), Švédsko (46,1%) a Costa Rica (45,6%).

V evropské top desítce po uvedené vrchní trojici následuje Norsko (40,8%), Francie (38,8%), Severní Makedonie (38,3%), Island (38,1%), Belgie (38,0%), Srbsko (37,7%) a Dánsko (37,4%).

Podle agentury OSN pro genderovou rovnost v 49 parlamentech (v nižší komoře či v jednokomorovém parlamentu) je podíl žen 30% či více. Týká se to 21 zemí v Evropě, 13 v Subsaharské Africe, 11 v Latinské Americe a Karibiku, dvou v Pacifiku a jedné asijské a jedné arabské země.

Euronews upozorňují, že v polovina těchto zemí aplikovala nějakou formu kvót, které zajistily silnější participaci žen v národních parlamentech. Týká se to např. Španělska, které v roce 2007 schválilo zákon o rovnosti, který stanovuje, že ani jedno pohlaví nesmí v případě každých pěti uchazečů o křeslo v Kongresu poslanců překročit 60% a být pod 40%. Od jeho zavedení dle serveru Moncloa Španělsko zaznamenalo osminásobný nárůst počtu žen v Kongresu poslanců – před jeho zavedením v něm bylo pouze 21 žen (6 z celkové počtu).

Euronews podotýkají, že všichni lídři španělských stran byli muži. Podle statistik Světového ekonomického fóra z 149 zkoumaných zemí jen v 17 vládnou ženy, např. v Německu či na Novém Zélandu. Podle studie Evropské komise ku příležitosti Mezinárodního dne žen klíčové politické posty, včetně vedení ústředních ministerstev, jsou stále obsazeny primárně muži.

Údaje ze Světové banky ukazují, že zatímco počet žen v parlamentu za posledních 30 let prudce vzrostl, průměr ve všech zemích stále zůstává pod 24%. Např. ve Spojených státech pouze 23,5% volených zástupců jsou ženy. Čtyři země- Jemen, Mikronésie, Papua Nová Guinea a Vanuatu – nemají žádnou ženu ve svých parlamentech, dle statistik Inter-Parliamentary Union (IPU).

Zastoupení žen v Poslanecké sněmovně a Evropském parlamentu

Pod světovým průměrem je i ČR. Po volbách v roce 2017 do Poslanecké sněmovny usedlo 44 žen, stejně jako v roce 2010. Podíl žen v 200člené Poslanecké sněmovně tak tvoří 22%. Podle statistik Fóra 50% prosazujícího rovnocenné zastoupení žen v české politice byl počet nominovaných žen do Poslanecké sněmovny jen nemálo vyšší – 28, 6%.

Fórum 50% upozorňuje, že ačkoliv zastoupení žen na kandidátních listinách do Evropského parlamentu je vůbec nejnižší za celou dobu členství v ČR, přesto bude pravděpodobně za Českou republiku zvoleno nejvíce europoslankyň. V rámci české delegace v Evropském parlamentu mohou ženy tvořit až 38 %

V Evropském parlamentu po volbách v roce 2014 bylo 36,4% zastoupení žen. S 23,8% zastoupením žen byla ČR spolu s Řeckem na šestém místě od konce, co se týče podílu jeho poslankyň v Evropském parlamentu. Pouze Maďarsko, Litva, Bulharsko, Estonsko a Kypr byly na tom hůře. Největší podíl žen v Evropském parlamentu mělo po volbách Finsko, kde dosahoval více než 70%, po něm následovalo Irsko, kde dosahoval přes 50%.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy politika Poslanecká sněmovna Finsko Dita Charanzová (ANO)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

před 1 hodinou

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

před 4 hodinami

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

před 5 hodinami

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Polsko vzdoruje stupňující se hybridní válce. Na východní hranici vybuduje moderní opevnění

Polský premiér Donald Tusk uvedl, že jeho země vzdoruje stupňující se hybridní válce. Polsko rovněž pracuje na posílení svých východních hranic, uvedla agentura PAP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy