Schyluje se ke konfliktu v Kosovu? Srbská armáda je v pohotovosti

Speciální jednotky kosovské policie dnes ráno zatkly 23 osob na severu země, který je zčásti pod kontrolou Bělehradu. Jeden kosovský policista byl při akci postřelen a dva Srbové byli zraněni. Srbský prezident Aleksandar Vučić v reakci uvedl armádu do stavu bojové pohotovosti, informovala srbská i kosovská média. Většina zatčených jsou Srbové a Bosňáci ze severního Kosova, mezi zadrženými je ale údajně i ruský občan působící v misi OSN v Kosovu.

Podle tvrzení prištinských úřadů zatčení jsou příslušníci kosovské policie podezřelí ze zapojení do organizovaného zločinu, pašování, braní úplatků či zneužití pravomocí. Vučić na druhé straně akci označil za zjevnou snahu zastrašit Srby s cílem ovládnout sever Kosova, kde většinu populace tvoří Srbové.

"Cílem dnešního zatýkání Srbů na severu Kosova je nahnat jim velký strach, protože jediným cílem Prištiny je obsadit sever," prohlásil prezident. Smyslem je podle něj vyprovokovat Srbsko a znemožnit pokračování dialogu o normalizaci vztahů, který si vůdci kosovských Albánců nepřejí. Reakce Bělehradu bude "plánovaná, vážná a nijak slabá", dodal Vučić.

Zatýkání se odehrálo den poté, co Vučić v srbském parlamentu zdůraznil, že jeho vláda dává přednost pokračování dialogu. Zároveň upozornil, že zmrazení stávajícího stavu k ničemu dobrému nepovede a mohlo by už velmi brzy skončit napadením Srbů.

"Tato operace je proti organizovanému zločinu a jejím cílem jsou policisté a celníci," tvrdil předtím kosovský premiér Ramush Haradinaj. Srbské obyvatelstvo Kosova přitom vyzval ke klidu. Počet zatčených kosovská strana neupřesnila.

Výroky Haradinaje nepřímo potvrdil mluvčí mezinárodních mírových sil KFOR Vicenzo Grasso, podle nějž akce nebyla namířená proti Srbům, nýbrž proti zločincům a korupčníkům. Dodal, že se neuskutečňuje pouze na severu země. Zatím však nejsou k dispozici informace, že by se podobné zásahy prováděly v jiných částech Kosova.

Podle zatím posledních informací Vučiče bylo zadrženo 28 lidí, včetně 19 policistů, z nichž je 11 Srbů, sedm Albánců a jeden Bosňák. Mezi zadrženými byl i ruský pracovník mise OSN UNMIK Michail Krasnoščenko, kterého Albánci později po intervenci Moskvy propustili. Srbský prezident řekl, že zasahující policisté tohoto Rusa zbili.

Mise OSN podle agentury Reuters potvrdila, že byli zadrženi dva její pracovníci, z nichž jeden byl Rus. Uvedla přitom, že oba už byli propuštěni a že jsou jim ošetřována zranění.

Vučić v reakci na zadržení kosovských Srbů nařídil uvést všechny složky armády a speciálních jednotek policie do stavu bojové pohotovosti. Podle státní televize RTS byl zaznamenán pohyb vojsk na srbském území směrem k hranici s Kosovem. Kvůli eskalaci napětí se rovněž má sejít bezpečnostní rada státu.

Rozsáhlé zatýkání se uskutečnilo na několika místech severního Kosova, policie při něm údajně zabavila množství důkazního materiálu. Podle kosovského listu Koha Ditore se v obci Zubin Potok strhla přestřelka, v níž byl lehce zraněn kosovský policista. V etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici zněly sirény a na hlavním náměstí v srbské části města se shromáždilo množství obyvatel.

Bělehrad ztratil kontrolu nad svou jižní provincií v roce 1999, částečný vliv si udržuje pouze v několika severokosovských okresech, kde převládá srbské obyvatelstvo. Působení kosovskoalbánských policejních jednotek v severním Kosovu je tudíž pro Srbsko velmi citlivé. V roce 2011 se vláda v Prištině pokusila obsadit hraniční přechody Jarinje a Brnjak, aby zajistila přísnější kontrolu a plnění tehdejšího obchodního embarga na srbské zboží. To místní Srby rozhořčilo, postavili barikády k přechodům a jeden z nich vypálili. Při incidentech byl zabit jeden kosovský policista. Kontrolu přechodů pak převzali vojáci mezinárodních sil KFOR.

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.

Více souvisejících

kosovo Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy