Pellegrini se setkal s Putinem, pozval ho na oslavy SNP

Slovenský premiér Peter Pellegrini se dnes v Petrohradu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého pozval na srpnové oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání (SNP). Informovala o tom agentura TASS. Pellegrini ruskému vůdci řekl, že Slovensko nepřepisuje dějiny a nezpochybňuje roli Rudé armády v boji proti fašismu.

Slováci si podle Pellegriniho pamatují společný boj proti nacistům, nepřepisují dějiny a ctí a nezpochybňují roli Rudé armády při osvobozování své země.

"Vážíme si hrdinství a obětí, které sovětští vojáci přinesli," citovala předsedu slovenské vlády agentura TASS.

Na dnešnom stretnutí s prezidentom Ruska Vladimirom V. Putinom sme vyhodnotili širokú škálu bilaterálnych vzťahov vrátane obchodu, energetiky, cestovného ruchu a školstva. @KremlinRussia_E pic.twitter.com/7DMpZp3bbP

— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) 6. června 2019

Pellegrini, který do Petrohradu přijel k účasti na mezinárodní ekonomické konferenci, poukázal na úspěšný rozvoj "dobré a otevřené" spolupráce s Ruskem v obchodu, energetice a vzdělávání. Slovensko je podle Putina pro Rusko jedním z významných partnerů, s nímž Moskva udržuje "tradičně spolehlivé a přátelské" vztahy.

Slovenský premiér před odletem do Moskvy prohlásil, že jedním z témat jeho rozhovorů bude novela ruského zákona o veteránech, která měla přiznat status válečného veterána účastníkům sovětské invaze do Československa v roce 1968. Návrh komunistů ruská Státní duma loni v prvním čtení zamítla, v parlamentu se ale hovoří o jeho novém předložení. Invaze byla podle Pellegriniho dřívějšího prohlášení hrubým porušením mezinárodního práva.

Zda dnes slovenský premiér o okupaci Československa s Putinem mluvil, ruská média neuvádějí. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, který Pellegriniho v Rusku doprovází, o problému dnes hovořil se svým ruským partnerem Sergejem Lavrovem. Šéf ruské diplomacie mu řekl, že návrh ruského zákona, který by uznal účastníky invaze za válečné veterány, je individuální iniciativou jednoho poslance. Rusko podle Lavrova svůj postoj k vojenské okupaci někdejšího Československa z roku 1968 nemění.

Související

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

Více souvisejících

Peter Pellegrini Vladimír Putin Rusko Slovensko Slovenské národní povstání (SNP) Rusko Petrohrad

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 3 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy