Líheň extremismu. Džihádisté a jejich rodiny se musí vrátit do Evropy, apeluje expertka

Neústupnost západoevropských zemí, které brání svým občanům zadrženým v zahraničí kvůli podezření z příslušnosti k organizaci Islámský stát (IS) a jejich rodinným příslušníkům v návratu do vlasti, se nedávno dostala do pozornosti médií poté, co irácký soud odsoudil k smrti devět francouzských občanů, ačkoliv jejich proces vykazoval podezření z mučení, poukazuje Letta Taylerová v komentáři pro server Al-Džazíra. Odbornice na terorismus z lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) připomíná, že podle Francie, Británie a Nizozemska je z logistických problémů a bezpečnostních rizik nemožné pomoci jejich občanům obviněným z členství v IS.

Kde je vůle, existuje cesta

Naproti tomu Kosovo, Turecko, Rusko a především středoasijské země ukazují, že kde je vůle dostat občany domů, cesta existuje, konstatuje Taylerová. Dodává, že Kazachstán, Uzbekistán a Tádžikistán takto repatriovaly 756 osob, většinou žen a dětí, přičemž stejný postup zvažuje i Kyrgyzstán.  

Toto kontrastuje se západoevropskými státy, kde jsou repatriace ojedinělé, navzdory tomu, že tyto země mají mnohem větší zdroje a v mnoha případech i menší počet zadržených občanů napojených na IS, zdůrazňuje aktivistka. Podotýká, že pozornost těchto států se zatím soustředila na děti.

Příkladem je Norsko, které začátkem června repatriovalo pět sirotků ze severovýchodní  Sýrie, ale dalších 35 dětí odmítlo, uvádí expertka. Dodává, že Francie od března přijala 17 dětí ze stejného regionu a jedno z Iráku - opět šlo zpravidla o sirotky - a ačkoliv tamní vláda přiznává, že v Sýrii zůstává zdržováno přes 400 francouzských občanů, z nichž nejméně polovinu tvoří děti, neexistuje náznak, že by se Paříž angažovala v jejich návratu. Švédsko a Nizozemsko pak přijaly 7, resp. 2 děti ze Sýrie, Německo méně než 10 nezletilců z Iráku, upřesňuje Taylerová.

"Jistě, repatriace jsou složitý proces," připouští aktivistka. Konstatuje, že irácké úřady soudí stovky cizinců podezřelých z členství v IS, včetně žen a dětí, v silně problematických procesech, ale mají zájem posílat pryč ty děti, které nejsou z ničeho obviněny. Převážně kurdské instituce v severovýchodní Sýrii, které netvoří mezinárodně uznanou vládu, nesoudí žádné cizince vyjma Iráčanů, přičemž zadržují 2 tisíc mužů a 11 tisíc žen a dětí, poukazuje odbornice. Připomíná, že Kurdové naopak požadují, aby si je přebraly jejich domovské země.

Mnoho zadržovaný, především děti, nemají rodné listy či jiné dokumenty, které by potvrzovaly jejich státní příslušnost, navíc se mnoho dětí narodilo rodičům ze dvou různých zemí, což přináší otázku, jaké občanství si mohou právně nárokovat, nastiňuje Taylerová. Přiznává, že největší překážkou pro repatriaci členů IS a jejich rodinných příslušníků je veřejné mínění, jelikož západoevropští představitelé se bojí, že budou obviňováni za případné útoky spáchané těmito osobami, a tak preferují jejich věznění a v některých případech jim dokonce odebírají občanství.

Dva základní problémy

Západoevropské země tvrdí, že jejich občané mají povinnost dostavit se na konzulát a požádat o repatriaci, ale zadržení nemohou opustit tábory či věznice, aby tak učinili, uvádí pracovnice HRW. Vysvětluje, že středoasijské státy naopak vysílají letadla  v rámci humanitární operace a dokonce vypouštějí záběry šťastných dětí a žen, které vyměňují své černé nikáby za barevné šátky a po návratu líbají zemi.    

Středoasijské země by měly tyto zprávy doplnit větší transparentností ohledně toho, co se s repatriovanými děje po návratu, umožnit nezávislý dohled a sledování nápravných programů, které by zajistilo postup v souladu s mezinárodními lidskoprávními standardy, apeluje Taylerová. Dodává, že s ohledem na zkušenosti s neférovými soudy a mučením v regionu by příslušné země měly zaujmout stejný přístup i při perzekuci navrátilců.

Expertka OSN v oblasti lidských práv a terorismu Fionnuala Ní Aoláinová v květnu vyjádřila obavy, že protiteroristické zákony Kazachstánu mohou směšovat násilný extremismus s nenásilnými náboženskými názory a omezovat svobodu slova, shromažďování a přesvědčení, varuje aktivistka. Zmiňuje ale také názor Aoláinové, že repatriační úsilí Kazachstánu je třeba ocenit, jelikož země dělá mnohem více než Evropa.

"Všechny země, včetně těch západoevropských, jejichž občané jsou zadržováni v Iráku a severovýchodní Sýrii, musí řešit dva základní problémy: právo všech na návrat do domovské země, aniž by ji jejich domovský stát vytvářel přímé či nepřímé překážky, a povinnost zajistit spravedlnost ve férových procesech pro ty, kteří jsou odpovědní za nejhorší zločiny spáchané v Sýrii a Iráku," píše Taylerová. Připomíná, že podmínky v táborech a detenčních centrech v uvedených oblastech jsou katastrofální a děti v nich údajně umírají na léčitelné nemoci.

Tyto tábory se tak stávají ideální líhní násilného extremismu, varuje aktivistka. Konstatuje, že díky tomu musí západní Evropa urychleně přestat přešlapovat a zajistit repatriaci svých občanů.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Human Rights Watch Irák Sýrie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že má informace o přípravě možného ruského útoku na další ukrajinskou oblast. Je tak podle něj zřejmé, že Putin bude ignorovat současné mírové snahy Spojených států amerických, které navrhli příměří, s nímž je Kyjev připraven souhlasit. 

před 1 hodinou

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin

Americký prezident Donald Trump řekl, že nemínil vážně svá slova, když v předvolební kampani opakovaně říkal, že zvládne ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin. Spojené státy americké se aktuálně snaží o dojednání příměří, ale Rusové si stanovují vlastní podmínky pro zastavení bojů. 

před 5 hodinami

Rustem Umerov a Jana Černochová jednali v Praze. (15.3.2025)

Ukrajina má českou podporu i kvůli naší historické zkušenosti, řekla Černochová

Cenou za příměří nemůže být podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) to, že by Ukrajina musela ustupovat ze svých požadavků. Uvedla to v sobotu po jednání s ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. Setkání proběhlo v den 86. výročí obsazení Československa nacistickým Německem. "Ukrajinu budeme podporovat právě i z toho důvodu, že naše historická zkušenost, kdy jsme byli ponecháni svému osudu, je tak silná," zdůraznila na tiskové konferenci.

před 6 hodinami

Donald Trump

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky

Americký prezident Donald Trump opět naznačil možnost připojení dánského autonomního území k Spojeným státům, což vyvolalo bouřlivé reakce tamější politické reprezentace. Někteří odborníci spekulují, že jeho zájem o Grónsko může být součástí širší taktiky zaměřené na posílení bezpečnosti v Arktidě a na odvrácení vlivu Ruska a Číny v této oblasti.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Fialovi běží výpovědní lhůta, píše Schillerová. Nové dno politické kultury, reaguje premiér

Do vlasů si na začátku víkendu vjeli premiér Petr Fiala (ODS) a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podle Schillerové běží předsedovi vlády výpovědní lhůta. Fiala označil její poznámky za nové dno tuzemské politické kultury. Předmětem sporu je neúčast zástupců opozice na čtvrteční schůzce parlamentních stran k otázkám bezpečnosti Česka. 

před 8 hodinami

Martina Sáblíková

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili

Již sedmatřicetiletá česká rychlobruslařka Martina Sáblíková i v pokročilém věku konkurenci ukazuje, že to na bruslích stále umí. Nejinak tomu je i během mistrovství světa v norském Hamar, které je jejím posledním v kariéře. Ve čtvrtek se jí podařilo na tříkilometrové trati získat stříbro poté, co na vítěznou Nizozemku Joy Bauneovou ztratila pouhých osmnáct setin. Pro Sáblíkovou jde o 35. medaili z MS, první cenný kov získala už před 18 lety. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Policie pátrá po soudci Romanu Kafkovi.

Známý soudce se našel. Policie ho prověřuje kvůli možné zpronevěře

Policie ukončila pátrání po pohřešovaném soudci Romanu Kafkovi. Podle dostupných informací je naživu a čelí podezření ze zpronevěry peněz, které mu svěřili jeho známí. Strážci zákona se k okolnostem případu nevyjadřují, věcí se má zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). 

včera

Zelenskyj naznačil, jak bude Putin sabotovat mírové snahy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin o příměří na Ukrajině nestojí a bude sabotovat veškeré mírové snahy. Američané ale podle Zelenského disponují silou, aby Moskvu přinutili k souhlasu s mírem.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy