Nejhorší finanční krize světa. Kdy bylo lidem v novodobé historii nejhůř?

MAGAZÍN - Svět se už potýkal s celou řadou ekonomických a finančních krizí. Nejvíc v celé historii jich však zažily současné generace. Podívejte se na 8 zlomových okamžiků, kdy se svět financí otřásal v základech.

1929 - 1932: Černé úterýNejvětší a nejznámější krize, jaká se kdy odehrála. V roce 1929 vypukla kvůli přílišným spekulacím, akcie začaly padat tak, že něco podobného nikdy dřív ani později nezopakovaly. Prvním a památným dnem sestalo takzvané "černé úterý".Během dvou dnů přišel trh o čtvrtinu své hodnoty, nezaměstnanost rekordně stoupla z 3,2 procent na neuvěřitelných 25 procent. Patnáct milionů Američanů se rázem ocitlo na dlažbě. Růst nezaměstnanosti byl mezi lety 1929 a 1932 více než 678 procent.1937 - 1938: Velká depreseJeště než se lidé stačili vzpamatovat z velké krize na Wall Street, přišla další recese. Byla tak významná, že se tomuto období začalo říkat Velká deprese. Nezaměstannost zůstávala na 19 procentech, HDP na obyvatele klesl z 7 971 dolaru na 7 638 USD. Pokles indexu Dow Jones (DJIA) činil 52 procent.1939 - 1942: VálkaZa konec vleklé krize bývá považován rok 1939. Jenže tehdy začala druhá světová válka. Těsně před jejím vypuknutím se lidé dali do zběsilého nakupování a DJIA tak vyskočil o celých 20 procent. Jenže brzy začaly trhy opět zpomalovat, kurzy padaly. Nezaměstnanost byla v roce 1939 v Americe 17,2 procenta.1968 - 1970: Další pádyPo poměrně prosperujícím dvacetiletí se vrátily špatné časy. Hodnota indexu Dow Jones spadla o třetinu, nezaměstnanost během těchto dvou let vzrostla o necelá 3 procenta na 6,1 %.1973 - 1974: Pády měnPo krátkém vylepšení začaly další pády. Roztříštil se Brettonwoodský měnový systém a akcie tak během tohoto období ztratily až polovinu své hodnoty. Navíc začala ropná krize.Spojené státy se dostaly do značných problémů, kdy v zemi vládla vysoká inflace, ekonomika stagnovala a rostla nezaměstnanost. Ta v roce 1975 dosáhla 8,5 procenta. Inflace se během tohoto období zdvojnásobila, až byla 9 procent. A rostla až do začátku 80. let.

1976 - 1978: Ropná krizePády se nezastavily. Dow Jones dál ztrácel na hodnotě, přišel o 27 procent. Nezaměstnanost mírně poklesla na 7,7 procenta. Rostl HDP, ale společně s ním i spotřebitelské ceny a hlavně ceny ropy. Nejdražší byla kolem roku 1980. Až tehdy se Spojené státy začaly opět vzpamatovávat.2000 - 2002: Apokalypsa technologiíPo poměrně dlouhém obdob, kdy se světovým ekonomikám dařilo, přišel rok 2000. V devadesátých letech uměle vzrostly ceny akcií a "nafoukly" se tak, že posléze spadly o 34 procent. Kladnému vývoji nenapomohly ani teroristické útoky ze září 2001.Nejtěžší dopad měl pokles cen akcií na technologické firmy. Ztratily většinu své hodnoty, některé musely skončit úplně. V září 2002 se Dow Jones dostal na čtyřleté minimum.2007 - 2009: Lehman BrothersV roce 2007 začala poslední krize, s jejímiž následky se potýkáme dodnes. Spustil ji nafouknutý a nedostatečně regulovaný trh s nemovitostmi v USA. Řada amerických bank, které byly závislé na hypotékách, zkrachovala - jako například Lehman Brothers, některé musela zachraňovat vláda.Nezaměstnanost v té době stoupla na dvojnásobek, na 9,3 procenta. DJIA ztratil polovinu své hodnoty. Hrubý domácí produkt poklesl o 4,4 procenta. A aby toho nebylo málo, raketově vzrostly ceny ropy.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Více souvisejících

finance historie Země

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika

Druhým dnem ve středu pokračuje zásah hasičů u požáru bývalých kasáren v Bruntále. Počet zasahujících jednotek byl výrazně zredukován z původních 28 na 5 jednotek. Hasiči rozebírají zřícenou konstrukci a likvidují skrytá ohniska. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy