Gašparovič narychlo mění program. Vrací se na Slovensko

Bratislava - Slovenský prezident Ivan Gašparovič zrušil zahraniční cestu na Filipíny a vrací se na Slovensko, informuje ve středu agentura SITA. Prezidenta k tomu přiměl pád slovenské vlády.

"Prezident republiky ruší svůj zahraniční program. Dojednáváme letecké koridory pro návrat do vlasti," řekl pro slovenskou agenturu mluvčí prezidenta Marek Trubač.

Gašparovič je od soboty na návštěvě jihovýchodní Asie. Ve středu měla slovenská delegace s prezidentem a místopředsedou vlády a zároveň ministrem hospodářství za Svobodu a Solidaritu (SaS) Jurajem Miškovem odcestovat z Indonésie na Filipíny. Vrátí se však na Slovensko.

Slovenští poslanci v noci na středu neschválili zvýšení slovenských záruk v eurovalu, s čímž vláda premiérky Ivety Radičové spojila hlasování o důvěře. Radičová pak vyzvala předsedu SaS Richarda Sulíka a ministry za jeho stranu, aby podali demisi.

Slovenský prezident v září prohlásil, že jeho země nesmí být brzdou při upevňování eura a řešení krize v eurozóně. "Jsem přesvědčený, že naše politické špičky si to dostatečně uvědomí," řekl Gašparovič 27. září po jednání s německým prezidentem Christianem Wulffem.

Ivan Gašparovič měl ve středu v 12:30 SELČ dorazit do filipínské Manily. Na Slovensko se měla delegace vrátit v sobotu 15. října ráno.

Pro zvýšení slovenských záruk v Evropský fond finanční stability, na Slovensku nazývaném euroval, hlasovalo v úterý 55 ze 124 přítomných poslanců, kteří tak i vyslovili důvěru vládě. Kabinet Radičové ale potřeboval nejméně 76 hlasů. Proti zvedlo ruku devět poslanců a 60 se hlasování zdrželo.

Slovensku vládne od loňského srpna čtveřice stran Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKÚ) premiérky Radičové, Křesťanskodemokratického hnutí (KDH), Mostu-Híd a Svobody a Solidarity (SaS). V Národní radě (slovenském parlamentu) má většinu 79 hlasů. SaS však pro euroval nehlasovala.

Po vyslovení nedůvěry podle slovenské ústavy prezident vládu odvolá. Současná vláda by měla vykonávat své funkce až do jmenování nového kabinetu. Toho, kdo se pokusí vládu sestavit, vybírá prezident.

Ve hře jsou i předčasné volby. Opoziční Směr-SD oznámil, že euroval podpoří právě výměnou za předčasné volby.

Pro rozšíření pravomocí fondu se už vyslovilo 16 ze 17 zemí eurozóny - Belgie, Kypr, Estonsko, Finsko, Francie, Malta, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko, Německo, Rakousko a Nizozemsko. Schváleno však musí být jednohlasně.

Nová pravidla fungování fondu, o nichž státy rozhodují, mají zvýšit výši finančních záruk a posílit pravomocí vedení fondu, aby mohlo samostatně rozhodovat o rekapitalizaci bank i nákupu dluhopisů zadlužených států. Cílem je zvýšit rychlost rozhodování fondu.

Nyní je záchranný fond závislý na jednomyslném rozhodnutí vlád nebo parlamentů.

Krátce po hlasování slovenského parlamentu o záchranném fondu eurozóny euro oslabilo. Na newyorské burze kleslo z úrovně 1,367 (dolaru za euro) na kurz 1,364.

Související

Více souvisejících

Slovensko Ivan Gašparovič

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy