Svět si připomene 67. výročí osvobození Osvětimi

Praha - V pátek 27. ledna uplyne 67 let od osvobození největšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi sovětskou Rudou armádou. Svět si toto výročí připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Koncentrační tábor v Osvětimi (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) byl založen na rozkaz Heinricha Himmlera 27. dubna 1940. První vězni – většinou Poláci – tam přišli v červnu 1940. Vítal je nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) nad hlavní branou osvětimského tábora.

V březnu 1941 zde již bylo více než 10 tisíc vězňů.

Ve stejné době se na další Himmlerův rozkaz vedle tohoto tábora začal stavět druhý tábor, Osvětim II – Birkenau. O rok později, v březnu 1942, byl v blízkých Monovicích postaven tábor Osvětim III, nazývaný též Buna Monovice.

K Osvětimi náleželo celkem 45 dalších táborů, kde vězni museli pracovat v továrnách a zařízení německých firem. V táboře také působili nacističtí doktoři včetně neblaze proslulého Josefa Mengeleho, kteří na vězních prováděli pokusy a experimentovali i se sterilizací židovských žen. Pokusy prováděli i na dětech, především na dvojčatech.

Himmler dal v létě 1941 veliteli osvětimského tábora Rudolfu Hössovi příkaz vybudovat v Osvětimi zařízení na masové vyvražďování Židů. První plynová komora byla zřízena v Osvětimi I a v září 1941 poprvé vyzkoušena s jedem cyklon B.

Později byly v Osvětimi – Birkenau postaveny čtyři velké plynové komory, které byly maskovány jako sprchy, aby mezi vězni nedocházelo k panice. Denně v nich mohlo být zavražděno až šest tisíc lidí.

V osvětimském koncentračním táboře bylo také 50 tisíc československých občanů.

S blížícím se koncem války se nacisté obávali postupující Rudé armády, a proto na konci roku 1944 začali s likvidací a evakuací Osvětimi. Na Himmlerův rozkaz byly plynové komory a krematoria zničeny. V lednu 1945 nacisté poslali na pochody smrti 58 tisíc vězňů, 15 tisíc z nich zahynulo.

Osvobození se v Osvětimi nakonec 27. ledna 1945 dočkalo jen 7650 vězňů. Celkem zemřelo kolem 1,1 milionu lidí, většinou Židů.

Valné shromáždění Organizace spojených národů na svém 60. zasedání 1. listopadu 2005 jednomyslně přijalo rezoluci číslo 60/7, která 27. leden – den osvobození Osvětimi – stanovila jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Související

Více souvisejících

Osvětim

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy