Vězeň z Osvětimi zemřel v den 67. výročí osvobození koncentračního tábora

Varšava - Polák Kazimierz Smoleń, který přežil věznění v koncentračním táboře Osvětim, zemřel v pátek, v den 67. výročí osvobození Osvětimi. Jeho památku a osvobození tábora si na místě připomněli polští a izraelští politici spolu s pamětníky, informuje agentura AFP.

"Toto místo zůstává ranou na duši Evropy a světa," řekl polský prezident Bronisław Komorowski v Osvětimi.Památku Kazimierza Smoleńkého uctili účastníci minutou ticha. Smoleń po druhé světové válce pomohl založit státní památník a muzeum, které řídil od roku 1955 do roku 1990."Zemřel dnes v nemocnici. Dozvěděli jsme se tuto smutnou zprávu ve chvíli, kdy začala ceremonie k výročí osvobození tábora," uvedl mluvčí muzea Pawel Sawicki.Muzeum v pátek také poprvé vystavilo dveře, které byly v Osvětimi používány v plynových komorách.Koncentrační tábor v Osvětimi postavili nacisté v roce 1940. Byl určen především k vyvražďování Židů. V osvětimských plynových komorách bylo možné denně zavraždit až šest tisíc lidí. Celkem v Osvětimi zahynulo na 1,1 milionu lidí. Osvobození se dočkalo jen 7650 vězňů.Den příchodu ruských vojsk do tábora 27. ledna 1945 se stal Mezinárodním den památky obětí holocaustu.

Související

Více souvisejících

Osvětim úmrtí

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy