Nová cenzura začíná! Soud zastavil vydání knihy o Gorile

Bratislava - Okresní soud vyhověl žádosti finanční skupiny Penta a vydal předběžné opatření, které zastavuje vydání nebo jakékoli jiný způsob šíření knihy o spisu Gorila. Tento dokument Slovenské informační služby (SIS) popisuje propojení politických stran s Pentou, informuje v pátek deník Sme.

Autorem dlouho připravované knihy je kanadsko-slovenský novinář Tom Nicholson. Zákaz, o kterém soud v Bratislavě rozhodl ve čtvrtek, platí pro něj i pro vydavatelství Petit Press, které mělo knihu ještě tento měsíc vydat.Předběžné opatření se týká nejen vydání knihy nebo jiné publikace v písemné formě, ale i ve zvukové a obrazové podobě. Rozhodnutí zatím nebylo doručeno účastníkům jednání. Zdůvodnění známo není. Soudce by ho měl napsat v pondělí."Myslím, že to je absurdní," komentoval to Nicholson, který se o rozhodnutí soudu dozvěděl v pátek těsně po poledni. "Nevím, co by se mohlo ještě psát horšího než to, co už bylo v Gorile. Nevím, čemu to slouží. Kniha byla už téměř připravená, do tisku měla jít za dva nebo tři týdny," dodal.O dalším postupu se bude novinář radit s vydavatelem a právníkem.Soud svým rozhodnutím vyhověl návrhu spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka a jeho právním zástupcům. Penta se ale odmítla k případu vyjádřit."Nebudeme se vyjadřovat k právním krokům, které jsme v této věci podnikli," řekl mluvčí Martin Danko. "Obecně ale v právním státě platí, že každý jednotlivec nebo firma mají nárok podniknout kroky na ochranu svých práv soudní cestou," dodal.Nicholson chtěl vydat svou knihu ještě před březnovými předčasnými volbami. "Chci do toho celého přinést kontext a vysvětlení vzniku Gorily, protože to, co je na internetu, není původní spis. První část, která se označuje jako vývoj, prvních pět stran, je něco, co někdo vymyslel. To není součást Gorily," řekl v lednu pro deník Pravda."V knize jsou jisté korekce a vysvětlení a chci také poukázat na to, že téměř všichni politici jsou součástí problému, který na Slovensku máme," dodal.Spis SIS s krycím názvem Gorila popisuje propojení politických stran s finanční skupinou Penta během druhé vlády premiéra Mikuláše Dzurindy (Slovenská demokratická a křesťanská unie - SDKÚ) v letech 2005 a 2006.Gorila se na veřejnost dostala loni v prosinci. Podle spisu měla Penta, která působí i v Česku, uplácet slovenské politiky a státní úředníky. SIS sledovala Haščáka kvůli podezření, že se v konspiračním bytě v Bratislavě setkával se zástupci stran a uzavírá s nimi dohody o privatizacích za mnohamilionové provize.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Penta soudy

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy