SaS dostala od Penty miliony v igelitce na předvolební kampaň

Bratislava - Slovenský podnikatel Marián Kočner v úterý oznámil, že strana Svoboda a Solidarita (SaS) dostala před volbami v roce 2010 od finanční skupiny Penta pět milionů slovenských korun (4,1 milionu korun). Informuje o tom agentura SITA a server hnonline.sk.

Podnikatel se na tiskové konferenci vyjadřoval ke spisu Sasanka, který obsahuje přepis komunikace včetně videozáznamů setkání mezi ním a bývalým předsedou parlamentu a šéfem strany (SaS) Richardem Sulíkem o volbě generálního prokurátora, volbách a zákulisí slovenské politiky.Kočner má přitom podle slovenských médií pověst kontroverzního podnikatele. Jeho jméno se totiž nachází na tzv. mafiánských seznamech, jejichž únik loňský rok vyšetřovala slovenská policie.Marián Kočner uvedl, že se na jednom ze setkání se Sulíkem zeptal, zda SaS dostala od jednoho ze společníků Penty finanční příspěvek na kampaň, který není uveden na webu strany. Tyto peníze strana Richarda Sulíka nikde nepřiznala.Sulík údajně reagoval protiotázkou, odkud to ví. "Řekl, že on opravdu od Joža (Jozef) Špirka z Penty žádné peníze nedostal," řekl Kočner. To je podle něj pravda, protože peníze donesl pokladník SaS pan Kolárik, který je od Špirka dostal v bílé igelitce z Tesca.Podnikatel pro tato svá tvrzení důkazy nemá. Navrhuje, aby Sulík a Kolárik šli na detektor šli. "Všem jim to zaplatím, není to drahé," dodal.Marián Kočner se se Sulíkem seznámil před volbami. Sešli se více než desetkrát – zpočátku tajně v autě, později v Kočnerově domě. Sulík po něm chtěl, aby mu prověřil některé lidi z kandidátky SaS, protože na ní chtěl mít jen "čisté" lidi.Kočner mu údajně radil, kdo je kdo a na koho si má dávat pozor, že mu (Sulíkovi) bude šlapat na kuří oka. Podle něj zůstal na kandidátce člověk, na kterého by mohlo v budoucnu něco prasknout. Po volbách se Sulík a Kočner setkávali už jen v podnikatelově domě. "Je zajímavé, že tehdy mu vůbec nevadilo, že jsem závadná osoba," dodal Kočner.Podnikatel také tvrdí, že mu Sulík ukázal spis Gorila, který poukazuje na propojení špiček slovenské politiky s podnikatelským prostředím. Kočner o spisu nicméně už věděl. Sulík mu údajně řekl, že s lidmi, o nichž se v Gorile mluví, si do vlády nesedne.Kočner tvrdí, že "cílem některých poslanců ze SaS v čele s bývalým státním tajemníkem Martinem Chrenem byla privatizace SPP (slovenské plynárenská společnost)". To byl podle Kočnera jediný cíl, s nímž někteří lidé, kteří jsou v parlamentu za SaS, do politiky šli.Sasanka je mladší "sestřička" korupční kauzy Gorila, která Slovenskem cloumá od prosince. Kauza je pojmenovaná podle spisu slovenské kontrarozvědky, podle něhož se měli během druhé vlády premiéra Mikuláše Dzurindy (Slovenská demokratická a křesťanská unie - SDKÚ) v letech 2005 a 2006 tajně scházet politici s představiteli finanční skupiny Penta.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Penta Volby

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy