Pečorské moře — Mezinárodní tým aktivistů Greenpeace dnes v ranních hodinách obsadil arktickou ropnou plošinu Prirazlomnaja ruské společnosti Gazprom severovýchodně od ruského pobřeží Pečorského moře. Akce se přímo účastní i výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo.
Ve 4:00 místního času vyjeli aktivisté na třech rychlých člunech z lodi Greenpeace Arctic Sunrise a vylezli na ropnou plošinu přes její kotevní lana. Šest lezců zaujalo pozice na konstrukci plošiny a přerušili její provoz. Aktivisté jsou na bezpečném místě a mají dostatek zásob na několik dní. Je to již podruhé, kdy do nenásilné přímé akce proti vrtům v arktických vodách zapojil i výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo. Vloni v červnu se vydal na ropnou plošinu britské společnosti Cairn Energy u pobřeží Grónska. Počátkem tohoto týdne předpověděli vědci z amerického Národního centra pro sběr údajů o sněhu a ledu (NSDI) že rozsah arktického ledu brzy dosáhne dosud nejnižší zaznamenané hodnoty z roku 2007 a v září bude zaznamenán nový rekord. Ze závěsu pod ropnou plošinou Kumi Naidoo uvedl: „Vylezli jsme spolu s aktivisty na tuto rezavou ropnou plošinu s podporou od více jak milionu lidí, kteří se přidali k hnutí za ochranu Arktidy. Jsme tady jejich jménem. Také stojíme bok po boku s ruskými původními obyvateli Arktidy, kteří právě minulý týden podepsali společné stanovisko deklarující jejich odpor k těžbě v těchto vodách, které jsou blízko jejich tradičního území.“ „Stejně jako v případě bezohledných těžebních plánů Shellu na Aljašce, není otázkou, zda k ropné havárii v Arktidě dojde, ale kdy k ní dojde. Jediný způsob, jak katastrofálnímu úniku ropy v této unikátní oblasti zabránit, je trvalý zákaz veškeré těžby, a to s okamžitou platností,“ prohlásil Naidoo a dodal: „Tato hrozba se týká nás všech. V zemi, odkud pocházím, v Jižní Africe, nyní čelíme mnohem nepříznivějšímu klimatu, protože společnosti jako Gazprom a Shell pumpují peníze do politiky a blokují čisté alternativy. Jsme tu kvůli lidem a přírodě, jejichž život na této oblasti závisí – abychom do ledu nakreslili tlustou čáru a řekli „dál ani krok“.“Ruský energetický gigant Gazprom se dle všeho chystá zahájit plně komerční těžbu počátkem příštího roku. Stala by se tak vůbec první firmou, která začne komerčně těžit ropu v arktických vodách. Minulý týden Greenpeace zjistilo, že plošina Gazpromu nemá platný oficiální havarijní plán pro případ úniku ropy. Ten byl Gazpromu schválen v červenci 2007 na období pěti let, přičemž ruské ministerstvo pro mimořádné události ruské pobočce Greenpeace dopisem potvrdilo, že nový havarijní plán nebyl nikdy předložen ani schválen. V Arktidě jsou pro těžbu ropy jedny z nejextrémnějších a nejnepříznivějších podmínek na celé planetě. Místo, kde chce Gazprom těžit, je po téměř dvě třetiny roku pokryto tlustou vrstvou mořského ledu a teploty klesající až k -50°C zde nejsou výjimkou. Pečorské moře často bičují prudké bouře a během dlouhé arktické zimy se na několik měsíců ponoří do téměř úplné tmy. I přes tak extrémní rizika Gazprom zveřejnil pouze shrnutí svého havarijního plánu. Avšak i z tohoto dokumentu je jasné, že firma by daleko na severu vůbec nebyla připravena na havárii reagovat a musela by se spolehnout jen na jednoduché čisticí metody – např. lopaty a kbelíky – které v mrazivých podmínkách prostě nefungují. Minulé úterý zveřejnilo Greenpeace Rusko spolu s WWF Rusko nezávislou studii, kterou provedli experti z ruského centra Informatica Riska. Vědci vytvořili počítačový model rizika pro scénáře ropné havárie na plošině Prirazlomnaja, té samé plošině, kterou nyní aktivisté obsadili. Experti vyhodnotili desetitisíce možných scénářů a dospěli k závěru, že případnou kontaminací by bylo zasaženo 140 000 km2 volného moře a rovněž přes 3 000 km pobřeží. Greenpeace International spolu se sdruženími Zachraňme Pečoru a Ižvatas zorganizovalo minulý týden konferenci v ruském městě Usinsk, jejímž cílem bylo odhalit dopady těžby ropy v Arktidě na její původní obyvatele. Zasedání se zúčastnili zástupci z celé ruské Arktidy, z Grónska, ale také z africké delty Nigeru. Na závěr 30 představitelů sepsalo a podepsalo společné stanovisko deklarující odpor k těžbě v arktických vodách a požadující, aby s nimi vláda konzultovala udělování těžebního povolení na jejich tradičním území.
Související
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
Greenpeace zakryli dům Rishiho Sunaka. Vadí rozšiřování těžby ropy a plynu
Aktuálně se děje
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
včera
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
včera
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
včera
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
včera
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
včera
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
včera
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
včera
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
včera
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
včera
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
včera
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
včera
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
včera
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
včera
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
24. června 2026 22:00
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
Ruská armáda pokračuje v pomalém postupu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde soustředila většinu svých sil se záměrem obklíčit klíčová města Kosťantynivka a Lyman. Podle nezávislých odborníků oslovených webem CNN i samotných ukrajinských vojáků jsou však prohlášení Moskvy o zásadních úspěších přehnaná.
Zdroj: Libor Novák