Slováci zahájili kampaň k prezidentským volbám, Gašparovič se oháněl zkušenostmi

Slovensko má za sebou začátek kampaně k prezidentským volbám, informuje v pátek agentura SITA. Jejich největšího favorita – obhájce Ivana Gašparoviče – podpořil na tiskové konferenci v Bratislavě premiér a šéf vládní strany Směr Robert Fico a předseda Slovenské národní strany Ján Slota.

"Mám skoro dvacetileté zkušenosti v nejvyšší politice,“ připomněl v krátkém projevu Gašparovič.

Nejvážnější soupeřka nynějšího prezidenta Iveta Radičová odstartovala kampaň autogramiádou v Senci.

Další z kandidátů František Mikloško, kterého podporují Konzervativní demokraté, otevřel v Košicích putovní výstavou fotografií spojenou s promítáním dokumentárního filmu Boj za svobodu o událostech z listopadu 1989.

Průzkumy ukazují, že o vítězi se rozhodne až v druhém kole, kam postoupí Gašparovič, jehož podporují vládní strany Směr a Slovenská národní strana a kandidátka opozice, poslankyně za Stranu demokratické a křesťanské unie Radičová.

O hlasy voličů se kromě Gašparoviče, Radičové a Mikloška budou ucházet šéfka strany Svobodné fórum Zuzana Martináková, bývalá poslankyně za komunisty Dagmara Bollová, kandidát komunistů Milan Sidor a Milan Melník, jehož podporuje Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara.

Kandidáti mají během kampaně nárok na bezplatné vystoupení ve Slovenské televizi a Slovenském rozhlase. Každý z nich má hodinu vysílacího času.

Celkově by každý z kandidátů neměl vynaložit na kampaň víc než 132.775,68 eur (necelé čtyři miliony korun). Tento strop stanoví zákon.

Slovenský deník Sme již dříve napsal, že v časech ekonomické krize žádný z kandidátů bombastické akce nechystá. Kampaň tak bude tentokrát bez piva, volebních klobásek a velkých mítinků. Kandidáti se soustředí na „komorní“ setkání s voliči a na rozhlasové a televizní debaty.

První kolo prezidentských voleb na Slovensku se uskuteční 21. března. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude 4. dubna druhé kolo. Postoupí do něj dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Bude to třetí přímá volba prezidenta na Slovensku.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Ivan Gašparovič Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy