Cameron se pustil do nového papeže! Proč ten povyk?

Brusel - Britský premiér David Cameron se dnes ohradil proti názorům nového papeže Františka, který se v minulých letech ztotožnil s oficiálním stanoviskem argentinské vlády, že Británie se zmocnila Falkland neprávem a že tyto ostrovy v jižním Atlantiku patří Argentině.

"Při vší úctě s ním nesouhlasím. Na Falklandských ostrovech bylo mimořádně jasné referendum. To je zpráva pro každého na světě, že lidé z těchto ostrovů si velmi jasně zvolili budoucnost, kterou chtějí. Tuto volbu by měli všichni respektovat," reagoval dnes Cameron na dotaz novinářů na summitu Evropské unie v Bruselu.

Argentinské sdělovací prostředky připomněly v těchto dnech staré výroky Jorgeho Bergoglia, který do středečního zvolení papežem byl arcibiskupem v Buenos Aires. Na loňské mši u příležitosti 30. výročí konce prohrané války o Falklandy Argentinou označil Británii za jejich uchvatitele. V roce 2010 o ostrovech hovořil jako o "našich".

Cameron si dnes na účet Vatikánu v tomto směru trochu zažertoval. "Bílý kouř nad Falklandami byl dost jasný," podotkl s odkazem na způsob volby papeže, jejíž úspěšné zavržení hlásí právě bílý kouř vycházející z improvizovaného komína na Sixtinské kapli, kde kardinálové volili.

Obyvatelé Falklandských ostrovů v referendu drtivou většinou hlasů rozhodli, že chtějí zůstat zámořským územím Velké Británie. Pro se vyslovilo 98,8 procenta voličů. Argentina, která si na ostrovy činí nárok, referendum neuznává.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová podle britské zpravodajské stanice BBC prohlásila, že vůle obyvatel nemá patřičnou váhu, když jde o řešení mezistátního teritoriálního sporu. Argentinská velvyslankyně Alicia Castrová minulý týden v Londýně označila britské referendum o statusu sporných Falklandských ostrovů za nelegální. Podle Argentiny lidové hlasování nemá právní základ a mezinárodní společenství ho neuzná.

Argentina se s Británií o strategicky umístěné Falklandy pře už od 19. století a na začátku 80. let 20. století se obě země ocitly dokonce v krátké válce, již nepřežilo 255 Britů a 649 Argentinců. Za nynějším sporem stojí spíše naleziště ropy objevené u ostrovů v 90. letech minulého století. Britské těžařské firmy by chtěly v oblasti těžit v roce 2017, informuje idnes.cz.

Související

Více souvisejících

David Cameron Papež František Falklandy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy