Bankomat dostal záchvat štědrosti, banka je vzteky bez sebe

Varšava - Záchvat štědrosti popadl bankomat polské spořitelny PKO v Gdaňsku na severu země. Přístroj pojednou začal vydávat dvojnásobek požadované sumy, ale z účtů odečítal jen polovic. Banka se snaží klienty přimět, aby rozdíl vrátili, právníci ji však nedávají velké šance.

"Lidi volali známým a ti přijížděli uprostřed noci auty pro peníze. Čekalo se v dlouhé frontě," citoval list Gazeta Wyborcza jednu z klientek, která byla ve správný čas na správném místě. Čili v noci ze soboty na neděli u štědrého bankomatu, před kterým se sešlo až několik stovek lidí.

"Bankomat měl poruchu a vyplácel dvakrát více peněz, než kolik stálo na obrazovce. Přeplatky neodečítal z účtů," konstatoval deník. Podle expertů šlo nejspíš o vadu v naprogramování. Banka tak mohla přijít až o několik set tisíc zlotých, PKO však ztrátu neupřesnila.

Spořitelna se o všem dozvěděla až v okamžiku, kdy k přepážce dorazil jeden z klientů, ve kterém se hnulo svědomí a rozhodl se vrátit neoprávněně přivlastněné peníze. A banka se rozhodla vymáhat "přeplatky" i od klientů, jejichž svědomí zůstalo v klidu. "U bankomatu jsou kamery monitorující dění. Každá transakce se nahrávala," varují zástupci PKO.

Podle známého gdaňského advokáta Romana Nowosielského však šance banky na vrácení peněz jsou "spíše iluzorní". Kamery prý sotva byly s to zachytit inkasovanou sumu a banka by musela každému jednotlivému klientovi dokázat, že úmyslně vybíral dvojnásobek sumy, kterou do přístroje zadal.

PKO stále zjišťuje, proč bankomat vydával víc peněz, než měl. Pravděpodobně prý šlo o lidskou chybu. Kolik hotovosti v zařízení před osudným večerem bylo, banka neoznámila. Podle listu Gazeta Wyborcza to mohlo být několik set tisíc zlotých. Deník také zveřejnil výsledky ankety, podle které by takto získané peníze vrátilo jen 26 procent lidí, 58 by to udělat odmítlo a zbývajících 16 procent nevědělo, jak by se zachovali, dodávají Novinky.cz.

První bankomat byl vyvinut a postaven americkým vynálezcem Lutherem Georgem Simjianem. Byl instalován v roce 1939 v New Yorku. První bankomat vydávající hotovost byl umístěn v bance Barclays v anglickém Enfieldu 27. června 1967. Systém DACS (De La Rue Automatic Cash System) přijímal jednorázové poukázky, které si automat ponechal a vydával za ně obálky s deseti librami. Prvním zákazníkem bankomatu byl herec Reg Varney.

První on-line bankomat na území Česka (Československa) byl nainstalován pro Komerční banku a to 19. února 1992 v Praze na náměstí Republiky (Na Příkopě 28, dnes Česká národní banka).

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Více souvisejících

bankomaty Polsko banky

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy