Muž válčí s "popelníkem Evropy": Poslal 18 tisíc udání, nadávají mu do nacistů

Vídeň - Třiašedesátiletý muž, který se vyléčil z rakoviny, vede osamělý boj proti kouření v barech a restauracích Rakouska, jedné z posledních bašt kuřáků v Evropě. Vystavil se tím mnoha urážkám a nadělal si spoustu nepřátel. Dietmar Erlacher, nazývaný "Rauchersheriff", tedy šerif přes cigarety, však nemá v úmyslu ustoupit. A to ani přes tyto nepříjemnosti a přes to, že se řady jeho stoupenců ztenčily.

Dokonce v restauraci rakouského ministerstva zdravotnictví mohou lidé kouřit, byť v oddělené místnosti. Ta ale podle rakouských zákonů nesmí být větší než polovina celkové plochy restaurace a kouř nesmí do nekuřáckých prostor pronikat.

Výjimky jsou však běžné. Prostorů o méně než 50 metrech čtverečních se zákaz netýká a podniky až do 80 metrů čtverečních mohou hostům kouření dovolit, pokud nejsou s to vyčlenit oddělenou místnost. Nakonec z toho vzniká zmatek, mnohé podniky se totiž snaží zákaz obcházet, nebo jej přímo porušují.

Podle Erlachera se tak z Rakouska stal "popelník Evropy". Podle studie jednoho zdravotnického sdružení z roku 2011 nerespektuje zákon 61 procent podniků.

Dietmar Erlacher tvrdí, že nikdo, ani policie, ani zdravotnické úřady, dodržování zákona nekontroluje. To přimělo řadové občany jako je on, aby jednali. Od vstupu zákona v platnost v roce 2009 podal Erlacher se svou organizací téměř 18.000 stížností. Kdo se chce podílet na činnosti organizace, musí poskytnout jméno a adresu. Majitel podniku pak tedy ví, kdo stížnost podal, a může mu zakázat vstup do baru.

"Mně například zakázali vstup do Donauzentra, největšího obchodního střediska ve Vídni," říká Dietmar Erlacher. V některých komentářích na internetu jej přirovnávají k "nacistickému udavači". Úředník rakouského ministerstva zdravotnictví Franz Pietsch připouští, že "někde jsou s aplikací zákona určité problémy", ale zdůrazňuje, že provinilcům byly vyměřeny pokuty a odebrána licence.

Majitelé restaurací se zase obávají poklesu počtu zákazníků. "Můj podnik má jen 35 metrů čtverečních, mohu tedy hostům kouření povolit," vysvětluje majitel řecké restaurace v centru Vídně. "Nemám kouř rád, ale když to tedy vyhlásím za nekuřáckou restauraci, nikdo mi sem nepřijde," dodává.

Kouření zabije každý rok zhruba 18 tisíc Češek a Čechů. Z 8000 úmrtí na rakovinu je 5000 na rakovinu plic, což je až 90 procent všech úmrtí na rakovinu plic. "Rakovina plic tak má největší podíl mezi nádory způsobenými tabákem," upřesnila lékařka s tím, že na rakovinu plic zemře ročně také 1500 lidí, kteří nikdy nekouřili.

Oproti obecnému povědomí není rakovina plic nejčastější příčinou úmrtí kuřáků, jsou to nemoci srdce a cév, které usmrtí ročně o 2000 lidí víc. "Víc lidí zemře na infarkty a mrtvice než na rakovinu plic kvůli kouření," podotkla odbornice, která v centru pomáhá lidem přestat kouřit.

Zakázat kouření v restauracích a zvýšit pokuty za prodej kuřiva dětem chce nyní ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Počty kuřáků se v Česku zatím nedaří snižovat. Každý sám ale může podle lékařky přispět k tomu, aby své riziko snížil - když přestane kouřit, sníží riziko infarktu už druhý den o třetinu. Některá poškození se odstranit nedají, dehtové látky zůstanou v plicích trvale.

Loňský průzkum Univerzity Karlovy mezi mladými od 18 do 22 let ukázal, že 30 procent těch, kteří začali kouřit před 18. rokem věku, by vůbec nezačalo, kdyby byl zákaz kouření v restauracích, barech a na diskotékách, píše iHned.cz.

Související

Kouření, ilustrační fotografie

Téměř čtvrtina Čechů je závislá na tabáku, alkohol často pije 16 procent lidí

V populaci České republiky bylo v roce 2022 celkem 24,4 % kuřáků různých druhů tabákových výrobků. Významně přibývá uživatelů elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Zejména mladí od 15 let častěji sahají po alternativách, aniž by před tím kouřili klasické cigarety. Co se týká alkoholu, v mezinárodním měřítku zůstává Česká republika mezi zeměmi s velmi vysokou spotřebou. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten vyhlašuje Světová zdravotnická organizace  již od roku 1987 a připadá na 31. května. Vyplývá to z tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu.

Více souvisejících

Kouření Rakousko

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy