Němčina přišla o nejdelší slovo. Vyslovili byste ho?

Berlín - Němčina přišla o své nejdelší slovo. Zákonodárci spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko totiž minulý týden rozhodli o tom, že skončí platnost zákona o označování hovězího dobytka a masa, jehož název měl přesně 63 písmen. Slovo, které pro bezchybné vyslovení vyžadovalo trénink i od rodilého mluvčího, se tak přestane používat.

Slovo Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz zná němčina od roku 1999. Právě tehdy přijalo ministerstvo zemědělství ve spolkové zemi na severu Německa zákon, který měl spotřebitele ochránit před zdravotními riziky nemoci šílených krav známé pod zkratkou BSE. Volně by se dal název přeložit jako zákon o přenosu povinností při kontrole označování hovězího masa.

Název zákona byl podle jazykovědců až do nynějška premiantem mezi dlouhými německými slovy, kterých ale existuje bezpočet, protože v němčině je obvyklé tvoření složenin. Lingvisté nicméně sledují pouze ta slova, která se skutečně používají v psané podobě - což je podmínka, kterou zákon s krkolomným názvem splňoval.

Do velkého slovníku němčiny nakladatelství Duden se ale zákon se složitou zkratkou RkReÜAÜG nedostal. Podle Nicole Weiffenové totiž nakladatelství dlouze zkoumá, zda se daný termín dostatečně vžil a pravidelně se používá. Zákon o označování dobytka však platil poměrně krátkou dobu a jeho dlouhý název byl natolik nepohodlný, že jej Němci raději nevyslovovali. Oficiálně nejdelším německým slovem, které ve slovníku Duden figuruje, je tak slovo o 36 písmenech: Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung (povinné ručení motorových vozidel).

Pravidla české slovotvorby umožňují pomocí předpon, přípon a vhodně zvolené koncovky vytvářet velmi dlouhá slova. Některá z nich mohou přesáhnout i délku 30 písmen. Většinou se však jedná o pouhé umělé jazykové konstrukty, které jsou prakticky nesrozumitelné, v běžné komunikaci se nevyskytují a zpravidla slouží jen jako předmět recese a slovních hrátek. Jedním z velmi známých případů je slovo „nejneobhospodařovávatelnější(mi)".

Ústav pro jazyk český AV ČR v této souvislosti upozorňuje, že v databázi Českého národního korpusu lze nalézt výskyty slova „obhospodařovávat", ovšem už nikoliv jeho záporný tvar „neobhospodařovávat" ani odvozené přídavné jméno „nejobhospodařovávatelnější".

Mezi další podobně uměle vytvořená slova patří:

nejnezapamatovávatelnější(ho) – 25 (27) písmennejneobhospodařovávatelnější(mi) – 28 (30) písmennejneosamostatňovávatelnější(mi) – 28 (30) písmennejnevykrystalizovávatelnější(ho) – 29 (31) písmennejnerestrukturalizovávatelnější(mi) – 32 (34) písmennejnezpravděpodobnostňovávatelnější(mi) – 35 (37) písmennejzdevětadevadesáteronásobitelnější(mi) – 36 (38) písmen.

Některá dlouhá slova s doloženou existencí:

nerestrukturalizovatelný – 24 písmennerestrukturalizovatelnému – 26 písmen

Jelikož české názvy chemických látek jsou řazeny mezi slova, nejdelší česká slova by měly být právě tyto názvy. Sice názvy jako je 1,1,1-trichlor 2,2 (bis 4-chlorbenzen) ethan (DDT) nemůžeme počítat jako slovo, ale obecnější název trichlor(bischlorbenzen)ethan už teoreticky můžeme. Vezmeme-li velké molekuly, jako například vitamín B12 či glukagon, jejich chemické názvy jsou rozhodně delší než kterékoliv jiné české slovo.

Související

René Andrejs Rozhovor

Bez znalosti ruštiny nemůžeme efektivně pomáhat potřebným, ale také čelit hrozbám dezinformací, říká rusista Andrejs

Válka studium rusistiky výrazně proměnila. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to potvrdil zástupce vedoucího katedry slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého René Andrejs, který vede zdejší sekci rusistiky. „Válka studium razantně proměnila. V prvních měsících invaze jsme společně se studujícími primárně pomáhali uprchlicím a uprchlíkům z Ukrajiny,“ vzpomíná.

Více souvisejících

jazyky Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy