WikiLeaks: Slovensko i Česko v hledáčku USA. O co šlo?

Bratislava - Americké velvyslanectví v Bratislavě se znepokojením sledovalo záměr Slovenska nakoupit od Běloruska součásti pro raketový systém S-300. Ambasáda proto v této věci požádala Washington o radu. Vyplývá to z amerických diplomatických depeší z let 2004 a 2005, které dnes zveřejnil portál WikiLeaks Slovensko.

Velvyslanectví v kabelogramu uvedlo, že chystaný nákup je nepřímý a že slovenské ministerstvo obrany v této věci uzavřelo kontrakt s exportní a importní společností Ralas. Také dodalo, že Slovensko nákup obhajuje jako prospěšný pro soukromé firmy a poukazuje na to, že pro takový obchod neexistuje embargo.

Ambasáda do Washingtonu odeslala také několik žádostí o názor k zamýšleným vojenským obchodům slovenské společnosti Petina International, která se specializuje na obchody se zbraněmi. Šéf této firmy Peter Peniaška u amerického diplomatického zastoupení zjišťoval postoj USA k prodeji 144 tanků T-72, 50 bojových vozidel pěchoty BVP-1, 25 minometů či několik tisícovek útočných pušek do rizikových zemí. Zmíněné kontrakty se měly týkat mimo jiné Libye, Demokratické republiky Kongo, Kamerunu, Afghánistánu či Jemenu.

"Peniaška se zjevně pokouší předem získat přehled o tom, jak vláda USA zareaguje, pokud se slovenská vláda rozhodne uskutečnit níže popsané prodeje zbraní," uvádí komentář velvyslanectví v diplomatické depeši.

Jeden z obchodů se týkal také České republiky. Slováci při zvažované dodávce náhradních dílů pro tanky T-72 do Libye chtěli spolupracovat s blíže neupřesněnou českou zbrojovkou. Obchod měl mít hodnotu 12 milionů dolarů (přes 230 milionů korun).

Vztahy Běloruska a EU v současnosti 

Jelikož EU odmítla ratifikovat dvoustrannou Dohodu o partnerství a spolupráci (PCA), řídí se vzájemné obchodní a hospodářské vztahy mezi EU a Běloruskem Dohodou o obchodu a spolupráci (Trade and Cooperation Agreement, TCA) podepsanou mezi tehdejšími EHS a SSSR ještě v roce 1989. Tato dohoda zakotvuje doložku nejvyšších výhod, ale nepředpokládá běloruskou regulatorní aproximaci k nejdůležitějším obchodním acquis Evropské unie, informuje server businessinfo.cz.

Evropská unie odňala Bělorusku v červnu 2007 výhody plynoucí z preferenčního systému GSP (General System of Preferences). Učinila tak v reakci na nerespektování Běloruskem závazků vůči Mezinárodní organizaci práce (ILO). Prokáže-li Bělorusko, že respektuje práva odborů, je EU připravena Bělorusku výhody GSP opět poskytnout.

Bělorusko se připojilo k iniciativě Východního partnerství, které má posílit bilaterální a multilaterální spolupráci EU. Účast Běloruska je však v projektu finančně limitovaná.

Po prezidentských volbách 2006 zavedla EU dne 24. března 2006 sankce vůči Bělorusku v podobě zákazu vstupu na území EU osobám odpovědným za manipulaci voleb a zmrazení účtů představujících zdroje pro běloruský režim. Šlo o rozšíření sankcí přijatých v roce 2004 proti osobám podílejícím se na zmizení čtyř běloruských občanů.

V roce 2009 byla aplikace vízových restrikcí pozastavena. Avšak v důsledku represí, které následovaly po presidentských volbách 19. prosince 2010, EU opětovně zavedla sankce v podobě vízových restrikcí a rozšířila je o zmrazení účtů společnostem, které se podílejí na podpoře Lukašenkova režimu.

Dne 15.10.2012 rozhodla Rada EU o prodloužení restriktivních opatření proti Bělorusku v současné podobě, a to o další rok. Propuštění všech politických vězňů je podmínkou EU k rozvoji vzájemných vztahů s Běloruskem.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko USA (Spojené státy americké) Wikileaks

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy