Náckové ženou německého prezidenta k soudu: Ať nás přestane urážet

Berlín - Krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD) podala u ústavního soudu žalobu na prezidenta Joachima Gaucka. Ten minulý měsíc označil za "šílence" účastníky protiazylantských demonstrací, jež iniciovala NPD. Extremisté nyní podle magazínu Der Spiegel po ústavním soudu požadují, aby hlavě státu takové výroky napříště zakázal.

"Potřebujeme občany, kteří půjdou do ulic a tyto šílence vykážou tam, kam patří," prohlásil Gauck v reakci na protesty pravicových radikálů proti nové ubytovně pro azylanty ve východoberlínské čtvrti Hellersdorf a demonstrace odpůrců extremismu, které se konaly na přelomu srpna a září.

NPD následně podle Spiegelu prezidenta vyzvala, aby objasnil, zda tím podporoval tyto protidemonstrace a zda "výraz 'šílenci' vztahoval na členy, případně aktivisty NPD". Gauck na to reagoval poznámkou, že po přečtení zpráv v médiích o událostech v Hellersdorfu se "její otázka zodpoví sama od sebe".

Strana poté podala na hlavu státu žalobu k ústavnímu soudu spojenou s návrhem, aby soud prezidentovi takové výroky zatrhl. Ten si vyžádal i stanovisko Gaucka, který popřel, že by vyzýval k protestům proti NPD. A výrazem "šílenci" prý nemyslel žádnou konkrétní osobu. O návrhu NPD by měl soud v Karlsruhe podle Spiegelu rozhodnout ještě do nedělních parlamentních voleb.

Krajní pravice působí ve Spolkové republice Německo od jejího sjednocení, tedy od 90. let. Její činnost se na začátku poslední dekády dvacátého století projevovala především trestnou činností jejích příslušníků. Podle statistik bylo nejvíce trestných činů (vražd) s extremistickým podtextem spácháno do roku 1996.

V Německu existuje několik extrémně pravicových politických stran, ta nejznámější se jmenuje NPD – Národnědemokratická strana Německa. Oficiálně se označuje za nedemokratickou a usiluje o zvýhodnění určitých etnik. Historie NPD sahá do roku 1964, kdy byla založena spojením různých pravicových skupin a přebrala strukturu své předchůdkyně DRP (Německá říšská strana). NPD se postupně radikalizovala (jeden z jejích představitelů Günter Deckert byl dokonce postaven před soud), až došlo v roce 2001 k prvnímu pokusu ji zakázat.

Tato iniciativa byla neúspěšná a v roce 2004 NPD poprvé přičichla k moci – v Sasku přesvědčila 9,2 % voličů a získala 12 křesel v zemském parlamentu. Před dvěma lety došlo ke změně ve vedení NPD a strana oznámila, že se chce odklonit od extrémně pravicové image a oslovit tak více voličů. Během vyšetřování zločineckého tria NSU vyšlo najevo, že teroristé měli vazby na představitele NPD. Na základě tohoto zjištění začala německá vláda uvažovat o dalším pokusu tuto stranu zakázat. Díky liberálům z FDP však návrh nebyl podán.

Němci s extremismem bojují jak na zemské, tak na celostátní úrovni. Významnou roli v tomto úsilí hraje Úřad pro ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungschutz). Jeho úkolem je sbírat informace o protiústavní činnosti a předávat je povolaným orgánům. Jinými slovy, tento úřad se snaží „špehovat" a své výsledky pravidelně publikuje, píše web pohledzvenku.cz.

Související

Více souvisejících

Německo Joachim Gauck

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy