Do Soči dorazila olympijská inspekce, Rusko nařídilo "čistit" město

Moskva - Ruské úřady na stavbě olympijských objektů v černomořském Soči internovaly stovky nelegálních přistěhovalců a drží je v nelidských podmínkách. Oznámila to dnes v Moskvě mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Cizinci, kteří do Soči přijeli za prací, tráví v provizorních táborech dny a týdny bez právní pomoci, často i bez řádné stravy a lékařské péče.

Soči bude příští rok v únoru hostit zimní olympijské hry a na významnou událost se pečlivě připravuje. Moskva investovala desítky miliard rublů do budování sportovních objektů, dopravní infrastruktury a ubytovacích kapacit. Z černomořského letoviska na úpatí Kavkazu se stalo obrovské staveniště, které láká tisíce nelegálních přistěhovalců.

Ruská policie se snaží nelegální imigranty ze Soči vytlačit a pravidelně na budovaných objektech pořádá razie. Podle HRW policisté zadržené osoby převážejí do provizorních táborů, kde se o ně fakticky nikdo nestará.

Zátahy na přistěhovalce jsou četnější od počátku září, kdy se v Soči očekávala inspekce Mezinárodního olympijského výboru (MOV), uvedla HRW. "Násilné razie probíhaly doslova před nosem inspektorů MOV, ale olympijský výbor o nich mlčí," komentovala situaci šéfka HRW pro Evropu a Střední Asii Jane Buchananová.

Situaci kolem přistěhovalců z Kavkazu a Střední Asie nedávno komentoval ruský prezident Vladimir Putin. Připustil, že Rusko pracovní síly z těchto regionů potřebuje, zejména právě ve stavebnictví a službách. 

V neděli do Ruska dorazí olympijská pochodeň, informovala Česká televize. Podle Amnesty International má vrhnout světlo na porušování lidských práv, kterého se dopouští tamní administrativa. "Je teď daleko těžší svolat demonstraci, jsou tady noví vězni svědomí, nevládní neziskové organizace se musí nazývat zahraničními zástupci, jinak se vystavují vysokým pokutám nebo vyšetřování. Je tu zákon otevřeně brojící proti homosexualitě. Rouhání je teď zločin," upozorňuje aktivista lidskoprávní organizace.

Ruská Federální bezpečnostní služba oznámila, že bezpečnostní opatření v Soči nebudou tak tvrdá jako při olympiádě v Londýně. "Zajištění bezpečnosti bude v zásadě neviditelné, nebude na očích a nebude obtěžovat ani návštěvníky ani účastníky olympijských her v Soči," řekl představitel Federální bezpečnostní služby Alexej Lavriščev. Opatření podle něj budou rovněž dost mírná. "Ve srovnání s posledními olympijskými hrami v Londýně nepodnikneme tak přísné kroky," uvedl. Poukázal přitom na to, že loni v létě v ulicích britské metropole hlídkovali vojáci. "My to neplánujeme," ujišťoval. Ruský ministr vnitra Vladimir Kolokolcev v červenci sdělil, že k zajištění bezpečnosti olympijských her bude nasazeno kolem 37 000 policistů.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

olympiáda Rusko Policie Rusko

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy