Moskva - Výkonný ředitel mezinárodní ekologické organizace Greenpeace Kumi Naidoo požádal o schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Chce tak dosáhnout toho, aby úřady propustily všech 28 aktivistů organizace a oba fotoreportéry. Ruské úřady je zadržely minulý měsíc kvůli protestu proti těžbě ropy v Arktidě a obvinily je z pirátství. Za to v Rusku hrozí až 15 let vězení.
"Vážený pane prezidente, žádám o naléhavou schůzku," napsal Naidoo v dopise, předaném ruskému velvyslanectví v Haagu. V listu se šéf Greenpeace nabídl, že přicestuje do Ruska, aby posloužil jako osobní záruka, že se aktivisté v případě propuštění z vyšetřovací vazby na kauci zachovají správně.
Greenpeace zveřejnila dopis ruskému prezidentovi poté, co soud v Murmansku zamítl první tři odvolání proti uvalení vazby. Tu vyšetřovatelé odůvodnili tím, že aktivisté by v případě, že zůstanou na svobodě, mohli odcestovat z Ruska dřív, než skončí vyšetřování.
"Miliony lidí po celém světě, včetně mnoha Rusů, touží po tom, aby skončilo věznění 30 odvážných a mírumilovných mužů a žen, kteří jsou zadržováni v Murmansku. Vy víte, že obvinění z pirátství, vznesená proti našim aktivistům, se týkají zločinu, který se nikdy nestal," připomněl Naidoo Putinovi a podle agentury AFP jej vyzval k okamžitému osvobození zadržovaných aktivistů, a to i proto, že na protahování případu nikdo nevydělá, ani Rusko.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov se zdržel vyjádření; do Kremlu prý dopis od Greenpeace ještě nedorazil.
Právní kroky proti Rusku v pátek zahájilo Nizozemsko, pod jehož vlajkou se loď Greenpeace plavila. Ruské úřady dnes na adresu Nizozemska zkritizovaly údajné závady v "neuspokojivé" kvalitě dovážených nizozemských sýrů.
Rusko chce Arktidu stůj co stůj Rusko vidí ve využití dosud nedotčeného přírodního bohatství Arktidy strategický směr dalšího rozvoje země, zatímco Greenpeace se obává dopadů, jaké může mít chystaná těžba ropy a plynu na životní prostředí.
Extrémní klimatické podmínky spolu s nedostatkem údržby vedou k pomalému, ale nepřetržitému úniku ropy z prasklin v ropovodech. Navíc stále dochází k ilegálnímu spalování přidružených plynů, z nichž 60% tvoří metan, silný skleníkový plyn. V Rusku se ročně spálí kolem 40 miliard metrů krychlových těchto plynů.
Podle představitele ruského Ministerstva přírodních zdrojů je „rozvoj ruského kontinentálního šelfu charakteristický nejobtížnějšími pracovními podmínkami a vyžaduje použití nových a unikátních technologií. K hlavním omezením patří extrémně náročné přírodní, klimatické a inženýrsko-geologické podmínky, nedostatečná infrastruktura, odlehlost ropných polí od základen na pobřeží a absence vyzkoušených technologií pro rozvoj podmořských vrtů v Arktidě."
Dříve utajené státní dokumenty konstatují, že odstranění ropné skvrny v mrznoucí vodě je „téměř nemožné" a nevyhnutelné chyby by poškodily citlivý arktický ekosystém. Při těžbě v Arktidě musí ropné společnosti odtahovat plovoucí kry z cesty ropných plošin a rozpouštět je teplou vodou pomocí ohromných hadic. Za těchto podmínek je katastrofální ropná havárie pouze otázkou času, napsal server greenpeace.org.
Související
Greenpeace zakryli dům Rishiho Sunaka. Vadí rozšiřování těžby ropy a plynu
Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě