Co se stalo? Aktivisté Greenpeace můžou pryč z Ruska, naznačuje Moskva

Moskva - Rusko dnes poprvé naznačilo, že by mohlo aktivistům Greenpeace zadrženým při zářijovém protestu v Barentsově moři povolit cestu domů. Šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov v rozhovoru s novináři v severoruském Vyborgu řekl, že obžalovaní ekologové by mohli opustit ruské území, jakmile tato otázka bude "právně vyřízena".

Třicetičlennou posádku lodi Greenpeace zadrželo ruské ozbrojené komando 19. září kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři. Úřady pak ekology vzaly do dvouměsíční vazby. V pátek soud ukončil projednávání žádostí o propuštění aktivistů na kauci. Z 30 žádostí zadržených členů Greenpeace vyhověli soudci 29. Jako jediný zůstane ve vězení australský radista Colin Russell.

Podle ruských advokátů by nemělo nic bránit tomu, aby se ekologové, z nichž většina jsou cizinci, po propuštění z věznice vrátili z Ruska domů. Jedinou podmínkou údajně podle ruských zákonů je příslib, že se k datu zahájení procesu do Ruska vrátí. Ruské úřady ale aktivistům Greenpeace odebraly pasy a vycestování ze země jim znemožnily.

Kancléř Ivanov dnes podle agentury ITAR-TASS řekl, že tento problém má právní řešení. "Jakmile bude vyřešena otázka, jakým způsobem mohou ruské území opustit, myslím, že odjedou," konstatoval. "Vše se řeší v právní rovině, v politické rovině jsme problém neřešili a řešit nebudeme," dodal Ivanov.

Mezinárodní soud pro námořní právo v Hamburku v pátek nařídil Rusku, aby na kauci 3,6 milionu eur (98 milionů Kč) loď Greenpeace a celou její posádku propustilo. Moskva ale verdikt odmítla.

Zatímco v roce 1975 mělo Greenpeace necelých deset tisíc přispěvatelů, o patnáct let později to bylo téměř pět miliónů. Greenpeace se stalo jednou z nejlépe organizovaných, nejrazantnějších a nejpůsobivějších ochranářských organizací na světě.

V Greenpeace jsou profesionálové shromažďující nejnovější poznatky na nejlepší světové úrovni. Špičkoví fotografové, publicisté, vědci i politici se spojili s bývalými dobrodruhy v jednu velmi silnou organizaci. Ačkoli se Greenpeace neangažuje v žádné politické straně a samo se neztotožňuje s žádnými politickými směry, jeho činnost, jakožto nátlakové skupiny usilující mimo jiné o vytvoření národních a mezinárodních zákonů vedoucích k účinné ochraně životního prostředí, se nutně politiky dotýká do značné míry.

Ústředí Greenpeace má základnu v Amsterodamu a zaměstnance v Dánsku, Španělsku, Itálii, Spojených státech, Spolkové republice německo a jinde. Ústředí není ideologické centrum Greenpeace, ale pouze „pod jednou střechou" sjednocuje a řídí rozmanitou činnost různých kampaní vedených mimo jiné na politické úrovni, píše czech-press.cz.

Organizace Greenpeace se nyní účastní na více než 25 mezinárodních konvencích a jiných světových fórech zabývajících se regionálními nebo globálními problémy spojenými s ohrožením životního prostředí. Organizace má postavení „pozorovatele" u většiny těchto konvencí, což jí umožňuje zúčastnit se otevřených jednání, rozdávat informační dokumenty účastníkům a oslovit jejich shromáždění při relevantních příležitostech.

Související

Ilustrační foto

Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

Více souvisejících

Greenpeace Rusko

Aktuálně se děje

před 35 minutami

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy