Diplomatický chaos: Jednání EU s Janukovyčem zrušeno není

Kyjev - Schůzka ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče s ministry zahraničí Francie, Německa a Polska nakonec zrušena nebyla, ale z bezpečnostních důvodů byla jen odložena. Agentuře AFP to sdělilo francouzské ministerstvo zahraničí. Podle původních zpráv bylo jednání s ohledem na výbušnou situaci v Kyjevě zrušeno a ministři Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski odletěli z Kyjeva.

Podle zpráv ukrajinských médií ochranka Janukovyčova úřadu nejprve vyvezla tři vysoké evropské diplomaty z ohroženého sídla prezidentské kanceláře, na které útočil agresivní dav opozičních radikálů.

V té chvíli se mezi novináři rozšířily zprávy, že jednání evropská delegace zrušila a odcestovala z Kyjeva. Později se ale ukázalo, že trojice evropských ministrů se v doprovodu policejního komanda do sídla prezidenta vrátila, aby zahájila dramaticky odkládané jednání.

Fabius ještě před příjezdem na Ukrajinu prohlásil, že hodlá Janukovyče přesvědčit o nutnosti zastavit nepřijatelné násilí. Měl rovněž prezidenta informovat o tom, že Brusel nejspíš vyhlásí adresné sankce proti ukrajinským činitelům odpovědným za krveprolití.

Jen od dnešního rána zemřelo při obnovených střetech v centru Kyjeva podle očitých svědků nejméně deset lidí. Opozici se podařilo znovu obsadit celé náměstí Nezávislosti, kde se shromáždilo na 30 000 lidí. "Dochází zde k pouličním bojům. U hotelu Ukrajina se ozývá střelba ostrými náboji. Lidé nás varují, že ze střech domů i hotelu Ukrajina střílejí snipeři. Další a další lidé jsou odnášeni na nosítkách," hlásí zpravodaj ČT Josef Pazderka.

Ministerstvo vnitra vydalo prohlášení, které z odpovědnosti za zmařené příměří obvinilo pravicové radikály. Jejich maskovaní bojovníci prý na policii zaútočili palbou ostrými náboji a používají dokonce otravné látky. Radikální organizace Pravý sektor dnes ráno označila příměří za "falešné" a odmítla se jím řídit.

Po vyhlášeném míru přitom měly následovat rozhovory prezidenta Janukovyče s opozicí. Cílem bylo vyhnout se neopakování podobné tragédie, jaká se stala včera, kdy zahynulo nejméně 26 lidí. Demonstranti ale dál trvají na Janukovyčově rezignaci a předčasných volbách. Prezident to odmítá, uvedl web CT24.

Může za vše Putin?

Německý prezident Joachim Gauck uvedl, že o budoucnosti Ukrajiny mluvil i s tamním prezidentem Viktorem Janukovyčem. "Zeptal jsem se ho, jak by podle něj měla země v budoucnosti vypadat. Ptal jsem se, jestli jako vzorový model pro svou zemi, co se týká právního státu, politiky a hospodářství, vidí Rusko," řekl Gauck a podotkl, že podle mnoha pozorovatelů ruská společnost nepředstavuje ideální vzor právního státu.

Podle Gaucka v nynější situaci na Ukrajině nejde o to, že by se Evropa snažila oslabit vliv Ruska. "Nejde o nějaké rozšiřování sfér vlivu. Jde o to, zda obyvatelstvo velké země dostane právo samo si určit směr budoucího vývoje nebo ne," řekl německý prezident.

Gauck rovněž kritizoval obě ukrajinské strany za násilnosti, které vypukly v souvislosti s protivládními protesty a při nichž zemřely desítky lidí. "Sám jsem jako aktivista zažil protesty v roce 1989 (v Německé demokratické republice). Stáli jsme na ulicích, chtěli jsme změnu a ptali jsme se, zda proti nám vyjedou tanky nebo ne," řekl Gauck. "Tenkrát jsme si uvědomili, že když zvládneme udržet protest v ulicích bez násilí, bude mít policie velký problém použít proti nám zbraně," zdůraznil.

Těsně před posledním summitem EU na konci loňského listopadu ve Vilniusu, před nímž Viktor Janukovyč vytrvale hovořil o „evropské orientaci Ukrajiny", došlo ke dvěma schůzkám Putina a Janukovyče s přísně utajeným obsahem – v Moskvě a v Soči. Kdo si myslí, že se na nich nejednalo o nepodepsání evropsko-ukrajinské asociační smlouvy, ten se určitě mýlí.

Těžko říct, zda ruský prezident, když předkládal panu Janukovyčovi své argumenty, počítal s tím, co se kvůli jeho nepochybně brutálnímu tlaku na něj může na Ukrajině stát. Možnosti jsou v zásadě dvě: Buď ruští diplomaté na Ukrajině špatně vyhodnotili situaci a gosudarovi špatně poradili, anebo je gosudar jednoduše zvyklý rozhodovat tak, jak sám uzná za vhodné.

Horší eventualitou je ta druhá. Chyba se totiž obvykle dá napravit. V případě klasického ruského samodurství je to daleko horší, uvedl komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina EU (Evropská unie) Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy