Ukrajina se sype: Užhorod už neváhá, přešel k opozici

Užhorod - Po ostatních západoukrajinských regionech se po delším váhání i Zakarpatská oblast s centrem v Užhorodu připojila k opozici. Na rozdíl od Lvovské, Ternopilské či Ivano-Frankivské oblasti má v nejzápadnější části Ukrajiny prezident Viktor Janukovyč a jeho Strana regionů poměrně silné pozice. Vedení oblasti i užhorodskou radnici vytrvale ovládali stoupenci Janukovyče, ale opozici se dnes podařilo zřejmě definitivně situaci zvrátit.

Oblast osídlená Rusíny a silnou maďarskou menšinou, která v meziválečném období patřila Československu, dnes podle místních médií vypověděla poslušnost ústřední vládě a zakázala činnost Strany regionů a komunistů.

Tábor prezidenta přitom ještě počátkem týdne Zakarpatskou oblast pevně ovládal, ke Straně regionů se hlásil gubernátor Oleksandr Ledyda, starosta Užhorodu Viktor Pohorelov i pětice poslanců zastupujících oblast v centrálním parlamentu.

Psali jsme:
Strach z Ukrajiny i v Česku: Hrozí destabilizace střední Evropy?
Drsná diplomacie: Dohoda nebo smrt, dupl si ministr na "Majdan" +VIDEO  

Všichni s výjimkou Ledydy ale ve čtvrtek a v pátek přešli na stranu opozice, vládní tábor nakonec opustil i šéf oblastní policie Vasyl Varcaba. Ledyda se uchýlil do Kyjeva, oblast ale řídit nemůže, protože jeho užhorodské sídlo obsadili povstalci.

Převzetí moci opozicí bylo v Zakarpatské oblasti pokojné, k žádným násilnostem podle místních novinářů nedošlo.

Zdroj: YouTube

Skutečným politickým oříškem je Zakarpatí, tedy bývalé území Československa známé jako Podkarpatská Rus. Přestože jde o nejzápadnější výspu země, opozice zde má složité postavení. V parlamentních volbách v roce 2012 v některých okresech zvítězila vládní Strana regionů, jinde opoziční Vlast. Zdejší Rusíni nesdílejí nacionalistické cítění se sousedními Haličany a volají po autonomii. Navíc v kraji žije silná maďarská menšina. „Maďaři všichni ve volbách jednoznačně hlasovali za Janukovyče nebo Stranu regionů," řekl nedávno v rozhlase poslanec Viktor Baloha z místní vlivné rodiny. Podle něj však zároveň všichni obyvatelé oblasti chtějí do Evropské unie. Uvedl to server e15.cz.

Zažitou představu jasně rozdělené země nabourávají i úspěšné „puče" v Sumách a Poltavě, i když leží na levém břehu Dněpru. Mezi vládě nejloajálnější regiony naopak patří autonomní republika Krym, která se dostala pod Ukrajinu až v roce 1954 darem od Nikity Chruščova. Traduje se, že byl tehdy opilý.

Ruský prezident Vladimir Putin se pokouší udělat z právě probíhajících zimních olympijských her v Soči jakousi výkladní skříň vlastní osobnosti. Fotí se se sportovci i návštěvníky ze Spojených států a dalších západních zemí, aby ukázal svoji přátelskou, lidskou stránku, což ruská média využívají k prezentování Putinovy srdečnosti.

Dramatické scény z Kyjeva, dokumentující krvavé násilí při střetech pořádkové policie a protivládních demonstrantů v ukrajinské metropoli však silně narušují iluzi mezinárodního přátelství, kterou se snaží Putin navodit, míní Wall Street Journal.

Ukrajina je po Ruské federaci největší a strategicky nejdůležitější zemí z bývalých republik Sovětského svazu. Nyní se ocitla na pokraji krvavého povstání, ke kterému nedošlo od rozpadu Sovětského svazu před necelými 25 lety. Tehdy neměla Moskva chuť ani finanční prostředky na zpochybnění, nebo dokonce napadení politiky západních zemí.

Současná situace je jiná. Konflikt na Ukrajině je zatím nejdramatičtějším sporem mezi Spojenými státy a Evropou na jedné straně a Putinovým Kremlem na straně druhé.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy