Mediální teror v Rusku: Kdo je s ukrajinskou opozicí, fandí fašistům

Moskva - "Na čí straně jste byl za druhé světové války?" není zrovna obvyklá otázka v rozhlasových diskusích, ale volající Alexandr přesně takovou dostal v úterý přinejmenším třikrát, když vyjádřil podporu novým vedoucím činitelům Ukrajiny. Rozsudek byl rychlý. Dva ruští moderátoři rozhodli, že Alexandr musel být na straně fašistů, protože odmítl nové vedení Ukrajiny odsoudit, napsala agentura Reuters.

"Víte, kolik Rusů Bandera zavraždil?" zeptal se přímo moderátor ranního pořadu s telefonickými vstupy posluchačů Vladimir Solovjov s narážkou na Stepana Banderu, vůdce ukrajinského nacionalistického hnutí, které vzniklo na západě Ukrajiny a je Rusy obviňováno, že se přidalo k nacistům.

Tomu, že Kreml je otřesen svou prohrou boje se Západem o vliv v sousední zemi, nasvědčuje přechod ke slovníku "buď my, nebo oni" na pozadí sovětského vítězství nad Adolfem Hitlerem - zdroje národní hrdosti. Hlavní břímě těchto útoků nesou lidé ze západu Ukrajiny - kulturně i jazykově odlišní od rusky hovořícího východu země.

Právě jich se Alexandr snažil zastat. Solovjov ho uťal se slovy, že by mu volající posluchač měl dát svou adresu a telefonní číslo, aby ho policie mohla najít a zatknout za podporu fašismu.

Návratem ke slovníku ze sovětského scénáře, kdy válka byla využívána k získání široké podpory pokud ne pro věc komunismu, pak proti společnému nepříteli, se Kremlu podařilo odvrátit pozornost od ztráty vlastní tváře.

Psali jsme:
Kyjev zahájil hon na ruštinu, Kreml je zděšen Janukovyč obviněn z hromadné vraždy. Rusko zuří  

Ministerstvo zahraničí v Moskvě odsoudilo "barbarskou rusofobii", která podle něj přiměla některé Ukrajince strhnout v západoukrajinském Lvově sochu ruského maršála Michaila Kutuzova, jenž bojoval v napoleonských válkách.

Vůdce parlamentní frakce prokremelské strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov se ve Státní dumě nechal slyšet, že by Ukrajinci, kteří chtějí ruské občanství, měli co nejrychleji dostat pasy.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se dokonce uchýlil ke slovníku podobnému tomu, který použil jako prezident, když v roce 2008 poslal ruské jednotky proti jiné bývalé sovětské republice Gruzii na podporu separatistické Jižní Osetie. Řekl tehdy, že byly ohroženy "životy našich občanů".

Ale Rusko pravděpodobně zůstane, alespoň prozatím, u rétoriky a bude sledovat, zda se snaha Evropské unie a USA pomoci sjednotit rozbitou zemi obrátí proti nim.

Majdan čeká na novou vládu

Termín, kdy bude představena nová ukrajinská vláda, se v posledních hodinách a dnech několikrát měnil. Poslední dohoda zní, že kabinet, který by měl zemi vést do květnových prezidentských voleb, předstoupí před obyvatelstvo dnes večer. Ceremoniál by měl na náměstí Nezávislosti začít v 18:00 SEČ, informuje web CT24.

Zda se datum a čas podaří dodržet, ale není jasné. Jednání o vytvoření koalice pokračovala v kuloárech ukrajinského parlamentu dlouho do noci a podle pozorovatelů se sestavování vlády komplikuje. Strany Vlast, UDAR a Svoboda se snaží získat do svých řad nezařazené poslance. Těch je po rozpadu bývalé vládní Strany regionů ve sněmovně nezvykle mnoho – podle agentury ITAR-TASS až 225, tedy polovina celkového počtu.

Parlament údajně počítá s tím, že všichni členové nové vlády budou muset projít lustrací. Jak by mohly tyto prověrky vypadat, už demonstranti z Majdanu naznačili. Požadují například, aby se členem kabinetu nestal nikdo ze stovky nejbohatších Ukrajinců, nikdo z nejvýše postavených úředníků dosavadního režimu či spolupracovníků bývalého prezidenta Janukovyče. "To je maximální vyjádření nedůvěry vůči politické scéně, která zemi řídila," hodnotí podmínky redaktorka Lidových novin Petra Procházková.

Za důkaz této hluboké nedůvěry lze považovat i to, že demonstranti jsou připraveni tábořit na kyjevském centrálním náměstí až do léta. Oznámil to jejich zástupce Volodymyr Lanovoj. "Dokud nebude zvolen nový prezident, dokud nezasedne nový parlament a vláda, ti lidé tam budou stát," prohlásil. Mnozí z nich prý nedůvěřují ani nové politické garnituře, kterou zosobňují Vitalij Kličko a Julija Tymošenková.

Související

Saakašvili, Michail

Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a současný ukrajinský politik Michail Saakašvili byl zatčen na základě zprávy generálního prokurátora Ukrajiny Jurije Lucenka. Podle něj měl Saakašvili přijmout na svůj účet půl milionů dolarů od proruského oligarchy Serhije Kurčenka, který před časem utekl do Ruska. Generální prokuratura považuje přijetí peněz za vlastizradu. Jak na tuto zprávu reagovala média na Ukrajině?

Více souvisejících

Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 Rusko II. světová válka

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy