To nebyl boj, ale vraždění a řezničina, popisoval dění na Ukrajině senátor

Praha – Bývalý novinář a senátor Jaromír Štětina byl na kyjevském hlavním náměstí v době, kdy se na něm odehrávaly nejtěžší boje. O situaci informoval prostřednictvím sociálních sítí. Teprve tam jsem pochopil, co to znamená pojem tratoliště krve, přiznal Štětina.

Bývalý válečný reportér z oblastí Sovětského svazu a senátor Jaromír Štětina se právě vrátil z Ukrajiny. Divákům pořadu Hyde Park popisoval, jaké to v Kyjevě bylo. „První zastřelený, kterého jsem viděl, byl příslušník policie a trefil ho tajemný ostřelovač mluvící rusky. Byl to profesionál," vzpomínal senátor na počátek nepokojů.

„Nebyl to boj, ale vraždění a řezničina. Byly tam provokace, jaké dělají tajné služby," uvedl Štětina s tím, že existují dvě teorie o ostřelovačích. Podle první jednali na pokyn ukrajinského prezidenta Janukovyče. Vzhledem k tomu, že ale stříleli i na policisty, má tahle teorie trhliny. „Nebo šlo o to zdiskreditovat prezidenta," nastínil možnou variantu bývalý reportér.

Diváky také zajímalo, jestli obraz, který přináší o celé situaci média, je pravdivý. „Těžko říct, jinak informovala ukrajinská televize a jinak ruská. České zpravodajství jsem neviděl. Ale na internetu je věc podaná z obou úhlů, člověk si tam může udělat dobrý obrázek," myslí si Štětina.

Senátor se také domnívá, že hlavním důvodem vypuknutí nepokojů nebylo nepodepsání asociační dohody, ale prostý strach. „Ukrajinci měli strach, že se opět stanou přidruženým územím Ruska. Dobře ví, že Rusko vše řeší tanky. Považovali to za zradu Janukovyče," prezentoval obavy Ukrajinců politik.

Štětina zároveň popřel, že by na Ukrajině jednal s extremisty. „Nepodporuju fašisty. Na Majdanu byli lidi všeho druhu, šlo o obrovské národní vzepětí, takže se zapojili různí lidé, možná i fašisti. Ale s těmi já jsem nejednal, ani jsem se s nimi nesetkal," vysvětloval senátor.

Někteří diváci ale považovali Štětinův pohled za příliš jednostranný. „Jak je možné, že nikdo nemluví o mrtvých policistech? Nemluví se o tom, že je demonstranti mučili a upalovali. Na internetu se objevovaly různé obrázky a videa. Ale veřejnoprávní televize o tom úplně mlčí. Jak je možné, že něco takového podporujete? Co se to děje se světem?" komentoval výstup senátora rozhořčeně divák z Brna.

Související

Více souvisejících

Jaromír Štětina Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy