Chaos na internetu: Anexe Krymu vyvolala válku map

New York/Moskva - Všudypřítomnému nadšení z nových územních zisků se dnes v Rusku nevyhnuly ani internetové služby, které zprostředkují uživatelům práci s mapami Ruské federace. Už dnes podle zprávy moskevského rozhlasu začaly intenzivní úpravy mapových podkladů, které by měly zachytit připojení Krymu k Rusku. Na změny prý dlouho nebudou čekat ani klasické atlasy.

Otázkou podle ruských médií zůstává podoba hojně užívaných map společností Google a Microsoft. Jejich moskevští zástupci odmítají na dotazy novinářů odpovídat. Vlnu nadšení zato v Rusku vyvolala informace agentury Bloomberg, že proslulá americká společnost National Geographic se rozhodla postoupit Krym Rusku.

Kartograf National Geographic Juan José Valdés americké agentuře řekl, že filozofií firmy je "zobrazovat svět de facto", tedy jakým skutečně je, nikoli jak by ho lidé chtěli vidět.

Krym se zatím na elektronických mapách National Geographic objevoval jako ukrajinské území, byť se šrafováním naznačujícím zvláštní status. Podobně americká společnost na mapách vyobrazuje pásmo Gazy nebo západní břeh Jordánu okupovaný Izraelem.

Vedení časopisu National Geographic na své úterní schůzi rozhodlo, že po schválení krymsko-ruské smlouvy v ruském parlamentu bude Krym na mapách vyobrazen jako součást Ruska. 

Velká bitva se očekává na serverech internetové encyklopedie Wikipedia, která editaci a aktualizaci svěřuje uživatelům. Anglická i ruská verze Wikipedie teď ukazuje Krym někdy jako ruské, jindy jako ukrajinské území.

Ukrajina ztrácí strategickou část země

Její až chladné přihlížení k dění ale napovídá, že bude ochotná se jí vzdát za co nejdražší náplast od mezinárodního společenství. Pokud nová vláda v Kyjevě udrží nervy na uzdě, a vyvrátí tak Putinem živený obraz fašistických fanatiků, může na invazi i vydělat. Ruský vpád na Krym ji vlastně legitimizoval. Západ už zapomněl, že nevznikla za standardních podmínek. Přílišná pasivita Kyjeva by však na druhé straně mohla Kreml ponoukat k dalším divokým eskapádám.

Pro ukrajinskou vládu nyní bude životně důležité udržet východní a jižní ruskojazyčné regiony, vývoj v nich je těžko předvídatelný. „Pokud ve východních oblastech Ukrajiny nastane chaos, Rusko si vyhrazuje právo využít všechny prostředky, které má k dispozici," varoval Putin. 

V analýze serveru e15.cz se uvádí: "Generální tajemník Severoatlantské aliance Anders Fogh Rasmussen dlouhodobě peskuje především evropské členy paktu, že škrtají v rozpočtech na obranu a poškozují tak obranyschopnost aliance. Ruská agrese na Ukrajině by mu mohla pomoci přesvědčit národní vlády, že modernizovat výzbroj je nutné. Vysoce aktuální nyní bude otázka členství Ukrajiny v NATO, o které země usilovala pod prezidentem Viktorem Juščenkem a kterému se Rusko vždy vzpíralo. Kdysi zvažovaná možnost spolupráce Moskvy a aliance v oblasti protiraketové obrany se vpádem na Krym stala zhola nemožnou." 

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize National Geographic Google

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy