Chaos na internetu: Anexe Krymu vyvolala válku map

New York/Moskva - Všudypřítomnému nadšení z nových územních zisků se dnes v Rusku nevyhnuly ani internetové služby, které zprostředkují uživatelům práci s mapami Ruské federace. Už dnes podle zprávy moskevského rozhlasu začaly intenzivní úpravy mapových podkladů, které by měly zachytit připojení Krymu k Rusku. Na změny prý dlouho nebudou čekat ani klasické atlasy.

Otázkou podle ruských médií zůstává podoba hojně užívaných map společností Google a Microsoft. Jejich moskevští zástupci odmítají na dotazy novinářů odpovídat. Vlnu nadšení zato v Rusku vyvolala informace agentury Bloomberg, že proslulá americká společnost National Geographic se rozhodla postoupit Krym Rusku.

Kartograf National Geographic Juan José Valdés americké agentuře řekl, že filozofií firmy je "zobrazovat svět de facto", tedy jakým skutečně je, nikoli jak by ho lidé chtěli vidět.

Krym se zatím na elektronických mapách National Geographic objevoval jako ukrajinské území, byť se šrafováním naznačujícím zvláštní status. Podobně americká společnost na mapách vyobrazuje pásmo Gazy nebo západní břeh Jordánu okupovaný Izraelem.

Vedení časopisu National Geographic na své úterní schůzi rozhodlo, že po schválení krymsko-ruské smlouvy v ruském parlamentu bude Krym na mapách vyobrazen jako součást Ruska. 

Velká bitva se očekává na serverech internetové encyklopedie Wikipedia, která editaci a aktualizaci svěřuje uživatelům. Anglická i ruská verze Wikipedie teď ukazuje Krym někdy jako ruské, jindy jako ukrajinské území.

Ukrajina ztrácí strategickou část země

Její až chladné přihlížení k dění ale napovídá, že bude ochotná se jí vzdát za co nejdražší náplast od mezinárodního společenství. Pokud nová vláda v Kyjevě udrží nervy na uzdě, a vyvrátí tak Putinem živený obraz fašistických fanatiků, může na invazi i vydělat. Ruský vpád na Krym ji vlastně legitimizoval. Západ už zapomněl, že nevznikla za standardních podmínek. Přílišná pasivita Kyjeva by však na druhé straně mohla Kreml ponoukat k dalším divokým eskapádám.

Pro ukrajinskou vládu nyní bude životně důležité udržet východní a jižní ruskojazyčné regiony, vývoj v nich je těžko předvídatelný. „Pokud ve východních oblastech Ukrajiny nastane chaos, Rusko si vyhrazuje právo využít všechny prostředky, které má k dispozici," varoval Putin. 

V analýze serveru e15.cz se uvádí: "Generální tajemník Severoatlantské aliance Anders Fogh Rasmussen dlouhodobě peskuje především evropské členy paktu, že škrtají v rozpočtech na obranu a poškozují tak obranyschopnost aliance. Ruská agrese na Ukrajině by mu mohla pomoci přesvědčit národní vlády, že modernizovat výzbroj je nutné. Vysoce aktuální nyní bude otázka členství Ukrajiny v NATO, o které země usilovala pod prezidentem Viktorem Juščenkem a kterému se Rusko vždy vzpíralo. Kdysi zvažovaná možnost spolupráce Moskvy a aliance v oblasti protiraketové obrany se vpádem na Krym stala zhola nemožnou." 

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize National Geographic Google

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 20 minutami

před 53 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy