Na Krymu došlo i na zvířata, bojoví delfíni už plavou za Rusko

Sevastopol - Ruské ozbrojené síly na Krymu prý převzaly i speciální oddíl bojových delfínů, které donedávna cvičilo ukrajinské námořnictvo, než je prý nedostatek financí přiměl výcvik s mořskými savci přerušit. Informovala o tom dnes ruská a po nich vzápětí i ukrajinská média.

"Inženýři (sevastopolského) oceanária vyvíjejí nové přístroje pro nové programy, které mají vést k mnohem efektivnějšímu využití delfínů," pochlubil se v agentuře RIA Novosti jeden z místních expertů, hovořící pod podmínkou anonymity. "Naši odborníci vyvíjeli přístroje, které by předávaly signál delfínů o odhalení cíle pod vodou na monitor operátora. Ale ukrajinskému námořnictvu chyběly peníze na takové know-how a některé projekty jsme museli ukončit," postěžoval si.

Celý program měl skončit k 1. březnu, ale připojení Krymu k Rusku přineslo naděje, že Moskva bude štědřejší než Kyjev. Pod ruskou vlajkou by tak mohli sloužit delfíni vycvičení k vyhledávání potopených předmětů, vojenské techniky a dokonce i ke zneškodňování potápěčů-diverzantů. Výcvik jsou prý s to podstoupit i tuleni.

V Sevastopolu se cvičili bojoví delfíni pro sovětské námořnictvo již od roku 1973. Vojenský program se Ukrajinci pokusili v tajnosti oživit, ale vše loni na jaře "prasklo" kvůli "dezerci" několika delfínů, kteří své cvičitele opustili v plné zbroji - v nezvladatelné touze po sblížení s volně žijícími samicemi. 

Začátky programu využívajícího mořské savce (U. S. Navy Marine Mammal Program) pro vojenské využití sahají v USA do roku 1960. Původně šlo o zkoumání hydrodynamiky tvarů těla delfínů, pro zlepšení konstrukce torpéd. Výzkumníci ale záhy zjistili, že inteligentní delfíní mohou být vyškoleni k provádění jednoduchých úkolů vojenského charakteru.

Ve válce ve Vietnamu byli dokonce delfíni používáni pro přímý boj s nepřátelskými potápěči. Prameny uvádí, že delfíni měli strhnout nepřátelským potápěčům masky nebo přerušit přívod kyslíku. Delfíni měli být vybavení dokonce i noži nebo injekčními stříkačky s oxidem uhličitým, který zasaženého potápěče spolehlivě zabil, píšou Armádní noviny.

Miroslav Špička pro Český rozhlas v roce 2003 komentoval výcvik bojových delfínů: "Dokáže se naučit věci, které potom mechanicky plní. Pokud ho cvičitel naučí jednak na vyhledávání určitých věcí, jednak k tomu, že se jich nemá dotýkat, tam už jsou určitě i fyzické tresty, ví, že to nesmí udělat, ale tak abstraktní myšlení, že by si uvědomoval nebezpečí výbuchu (podvodní miny – pozn. redakce), určitě nemá."

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Delfíni Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 43 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy