Federalizace Ukrajiny? Ať se starají o sebe, vzkázal Kyjev do Kremlu

Kyjev/Moskva - Ukrajina je unitární stát a předpoklady pro federální uspořádání nemá. V projevu při cestě po centrální Ukrajině to dnes prohlásil předseda ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Odmítl tak návrhy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který v neděli v Paříži označil status "neutrální federace" za jediný vhodný pro Ukrajinu.

O budoucím správním uspořádání země rozhodnou sami Ukrajinci, řekl Turčynov. "Pánové Lavrov, (prezident Vladimir) Putin a (premiér Dmitrij) Medveděv mohou navrhovat jakékoli scénáře, ale jen pro Ruskou federaci. Rusko ať se zabývá svými problémy, nikoli problémy Ukrajiny," poznamenal Turčynov.

Ukrajina podle něj žádné předpoklady pro federalizaci nemá. "Prosazujeme politiku zaměřenou na posílení samostatnosti a odpovědnosti našich regionů, zejména v hospodářské sféře. Naše regiony musejí být silné a musejí samostatně rozhodovat o své budoucnosti, jak se to děje v mnoha civilizovaných zemích Evropy. Touto cestou se vydáme," řekl Turčynov.

Úřadující ukrajinský prezident se zároveň vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda Kyjev hodlá prosazovat status neutrality. Problém příslušnosti ukrajinské armády k některému z vojenských bloků podle něj nové ukrajinské vedení projednává.

Rusko se údajně stahujeInformace o rozmístění ruských vojáků při ukrajinských hranicích se výrazně liší a nelze je hodnověrně ověřit. Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij minulý čtvrtek prohlásil, že Rusko už stáhlo k hranicím s Ukrajinou na 100.000 vojáků. Podle západních expertů je ale tento údaj výrazně nadsazený. Spojené státy odhadují stav ruských vojsk na 20.000, západoevropské bezpečnostní agentury uváděly počátkem minulého týdne počet 30.000.

Rusko začalo soustřeďovat své jednotky při ukrajinských hranicích souběžně se záborem Krymského poloostrova. Ruští vojáci a neoznačení příslušníci ruských speciálních jednotek jsou rozmístěni hlavně při hranicích s Charkovskou, Doněckou a Luhanskou oblastí osídlených silnou ruskojazyčnou menšinou. Jejich přítomnost na dostřel od ukrajinské hranice zdůvodňuje Moskva obavou z protiruských nacionalistických nálad na Ukrajině.

Podle ukrajinských vojenských zdrojů se pravděpodobnost ruské invaze na východě Ukrajiny snižuje.

Rusové jsou dotčeni

Agresivní postup Ruska vůči Ukrajině představuje vážné ohrožení pro teritoriální integritu a politickou suverenitu této země. Současně podrývá pozici nové vlády, která nahradila Janukovyčův režim, a provokuje k oddělení Krymu. Ruské kroky navíc přinášejí významné riziko pro uspořádání mezinárodního systému po studené válce. Euroatlantické společenství nemůže nic z toho akceptovat.

Nejlepší vodítko pro porozumění celého kontextu současné situace představuje mezi dostupnými historickými analogiemi remilitarizace Porýní nacistickým Německem v roce 1936. Podobně jako Hitler před osmdesáti lety, i Putin záměrně testuje limity mezinárodního systému a snaží se využít vzniklý chaos a zmatení ve svůj prospěch. To z něj nedělá totalitárního diktátora, ale umožňuje to označit Rusko jako revizionistickou velmoc.

Současná revizionistická pozice je přímým důsledkem nepodařené socializace postsovětského Ruska. Stejně jako v Německu po první světové válce živí neúplné vítězství Západu nespokojenost s výsledkem studené války. S touto nespokojeností Putinův režim obratně manipuluje.

Ruska se patrně dotklo, že nebylo dostatečně jasně přizváno, aby se připojilo k evropskému uspořádání jako rovnocenný hráč, jako se to podařilo s Francií v roce 1815 a Západním Německem po roce 1949. Aniž bychom se snažili klást na někoho vinu, je jasné, že částečně vstřícný přístup NATO a dalších euroatlantických institucí nebyl dostatečný, aby neodvolatelně integroval Rusko do nového systému, uvedl pro EurActiv.cz hlavní analytik Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Karásek.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ruská armáda Oleksandr Turčynov (šéf ukrajinského parlamentu)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy