Hudeček v Kyjevě: Majdan je jako sametová revoluce 1989, chybí ale Havel

Kyjev - Ukrajinské protesty z nedávných týdnů a sametová revoluce v Československu v roce 1989 mají určité podobnosti. Ukrajinci by se ale určitě měli vyvarovat některých chyb, kterých se Čechoslováci a později Češi během následného procesu dopustili. Na Kyjevském bezpečnostním fóru to dnes uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček. Hovořil rovněž o roli Václava Havla a zmínil, že žádná podobná osobnost bohužel na Ukrajině není.

"I když se nám nakonec podařilo dostat se tam, kam jsme mířili, byla to cesta dlouhá, komplikovaná a řada očekávání nebyla naplněna," prohlásil Hudeček o vývoji v České republice a o začleňování země do evropských a euroatlantických struktur. 

"Snad mi odpustíte mou upřímnost, že vaše startovací pozice je výrazně horší, než byla ta naše. Komunisté na Ukrajině nevládli čtyřicet let jako u nás, ale sedmdesát. Žádná osobnost typu Václava Havla, která by alespoň po určitou dobu mohla být tmelem a symbolem, k dispozici není," vypočítával během svého příspěvku primátor. Jak dále dodal, společnost na Ukrajině je radikalizovaná a i v místní ekonomice působí aktéři s krajně problematickou minulostí. "Tak vlastně jedinou výhodou, kterou na vaší straně v tento okamžik vidím, je momentálně příznivé mezinárodní klima. Ale otázkou je: jak dlouho ještě?" shrnul Hudeček.

Pozitivním východiskem z této situace je podle něj činnost občanské společnosti. A právě velká města jako Praha v České republice a Kyjev na Ukrajině mají nejlepší podmínky k tomu, aby zde občanská společnost nejen vznikla, ale aby se i rozvíjela, organizovala a veřejně projevovala. 

Ukrajina je podle něj jedinečnou zemí v postsovětském prostoru, která může díky své historii, rozloze i počtu obyvatel ukázat sousednímu Rusku, že i v této části Evropy "lze vybudovat přitažlivou alternativu putinovského modelu". 

Majdan jede dál

Od protestů, které vedly ke svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, uplynuly již téměř dva měsíce, ale na kyjevském náměstí Nezávislosti (takzvaném Majdanu) stále zůstává stanové městečko, ve kterém žijí někteří demonstranti.

Svým setrváním na Majdanu si podle svých slov lidé chtějí pohlídat, že se věci na Ukrajině budou vyvíjet správným směrem a že se Kyjev neodchýlí od cesty, která byla nastavena během protivládních protestů. Domobranu tvoří z velké většiny lidé hlásící se k radikálnímu Pravému sektoru. U jednoho ze stánku probíhá nábor mužů, kteří by chtěli vstoupit do řad domobrany.

Její členové mimo jiné hlídají budovu, ve které sídlilo vedení metropole a která se během demonstrací stala útočištěm pro mnohé protestující. Uvnitř mohli přespat, ale třeba i navštívit lékaře či psychologa.

"Tady se to upravuje, byla tady revoluce," vysvětluje jeden ze členů bezpečnostních složek hned u vchodu do radnice s tím, že právě kvůli opravám vevnitř nikdo ze zastupitelů není. Pověřený starosta Volodymyr Bondarenko i se svým týmem nyní úřaduje o pár desítek metrů dál v jedné z vedlejších ulic.

EU není jednotná

"Je potřeba obnovit důvěru v policii, která byla těžce poškozena. Bude to dlouhodobý proces," řekl dnes vysoce postavený unijní diplomat. Plán, o kterém se už hovořilo při nedávném neformálním jednání ministrů zahraničí EU v Aténách, počítá s vysláním mise v rámci unijní společné bezpečnostní a obranné politiky, informuje web CT24.

S rozmísťováním odborníků by se mělo začít co nejdříve po souhlasu členských zemí, tak aby mise mohla být spuštěna v červnu. Její činnost by se zřejmě nemusela týkat jen policistů a jejich práce. Mohla by pomáhat s reformou prokuratury, soudního systému či při práci nově vzniklých národních gard. S reformou ukrajinské armády podala Kyjevu pomocnou ruku Severoatlantická aliance.

Podle diplomatů však mají například Španělsko, Itálie a některé další země obavy z kroků, které by mohly dál poškodit vztahy s Ruskem. Mise v rámci společné obranné politiky, byť civilní a policejní, by podle nich mohla takový důsledek mít.

Ministři zahraničí ale budou řešit i otázku další hospodářské a politické podpory nynější kyjevské vlády. Podle eurokomisaře pro rozšiřování Štefana Füleho je podpora Ukrajiny pro Evropskou komisi prioritou. Unie hodlá poskytnout Kyjevu výhody plynoucí z asociační dohody – například odstranění cel. Tento krok by mohl Ukrajině za letošek ušetřit asi půl miliardy eur.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Tomáš Hudeček EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 4 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

České královské korunovace. Jak probíhaly a jaký měly význam?

Královské korunovace patřily k vůbec nejdůležitějším ceremoniálům, který v sobě spojoval státnický i duchovní charakter. Jak tento akt probíhal a jaký měl význam? Kdy se konala první česká královská korunovace a kdy poslední?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy