Další Krym? Situace v Moldavsku je výbušná, ozvali se Gaugazové

Kišiněv - Sluncem zalité vinice kam až oko dohlédne dávají Gagauzské republice idylický ráz. Tato autonomní oblast Moldavska, v níž je stále silná nostalgie po Sovětském svazu, se ale nyní podle agentury AFP bojí, že by jí mohla otřást krize podobná té, jež sužuje sousední Ukrajinu, píše agentura AFP.

"Situace je výbušná, nebezpečí je velké, ale naštěstí jsou v Gagauzské republice umírnění politici, kteří vědí, že pokud se ukrajinský scénář bude opakovat, bude velmi těžké ho zastavit," tvrdí starosta hlavního města autonomní oblasti Komratu Nikolaj Dudoglu.

Gagauzové jsou jistě jedním nejmenších národů v Evropě. Jejich největší část žije na jihu Moldávie, v kraji nezývaném Budžak nebo také Budžacká step.

Etnicky tvoří Gagauzové jednu z nejzápadnějších výsep tradičního osídlení turkického světa v Evropě. Nepočítáme-li emigrantské komunity v západní Evropě, potom západněji žijí pouze polští Tataři a litevští Karaimové. Přes nesporný turkický původ Gagauzů není dodnes zcela jasné, s jakou skupinou turkických kmenů je můžeme spojovat. Existuje několik základních teorií, které vysvětlují jejich původ. V první z nich se poukazuje na kmeny Oghuzzů – Kumánů (známějších pod názvem Polovci), kteří v polovině 11. století obsadili jižní Ukrajinu, informuje server slavomirhorak.euweb.cz.

V první polovině 13. století se předchůdci Gagauzů usadili v oblasti dnešní Dobrudže v Rumunsku. Pod tlakem osmansko-ruských válek byli Gagauzové v 18. století nuceni opustit svá sídla v Dobrudži a v Bulharsku a usídlili se v oblasti Besarábie. Z roku 1770 máme zprávy o usídlení Gagauzů ve vesnicích Orak nebo Čadir v Besarábii. V roce 1812 se jejich centrem stal Budžak.

Chruščovské uvolnění v 50. a 60. letech otevřelo dveře procesu určitého obrození malých sovětských národů. V Gagauzsku se načas opět obnovil zájem o jazyk, historii a kulturu. Na konci 50. let zde začal boj s vymýcením negramotnosti. Gagauzština začala být v omezeném rozsahu používána i při výuce ve školách. Gagauzové se vzdali svých separatistických ambicí v roce 1994 výměnou za autonomii.

V nedávném referendu, které Moldavsko neuznalo, se 160.000 pravoslavných rusky mluvících obyvatel Gagauzské republiky jasně vyjádřilo pro vstup jejich oblasti do celní unie Rusko-Bělorusko-Kazachstán a proti integraci do Evropské unie.

"Je zřejmé, že situace na Ukrajině změnila dynamiku a atmosféru v celém regionu," komentuje situaci představitel EU v Moldavsku Pirkka Tapiola. V Gagauzské oblasti se podle něj nyní nevytváří nějaké separatistické hnutí, ale sílí obavy ze ztráty identity v důsledku očekávaného podpisu asociační dohody mezi Moldavskem a EU.

Gagauzský guvernér Michail Formuzal zdůrazňuje, že Moldavsko nesmí vstoupit do žádného politického bloku, pokud nechce, aby Gagauzská republika následovala příkladu Krymu.

Související

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Rusko se kvůli stíhačkám F-16 hádá s Moldavskem

V úterý si ruské ministerstvo zahraničních věcí předvolalo moldavského chargé d'affaires Alexandra Chetrara a vyjádřilo mu „vážné znepokojení“ nad zprávami o možném umístění amerických stíhaček F-16 v Moldavsku, určených pro Ukrajinu. Moldavsko tyto zprávy popřelo, uvedl server Indian Express.

Více souvisejících

Moldavsko Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 51 minutami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň dvakrát v zápase s Frankfurtem prohrávala. V závěru dvěma brankami šokovala soupeře

Zdálo se, že po delší době budou čeští fotbaloví fanoušci po zápasu nějakého českého zástupce v pohárové Evropě zklamaní. Ovšem i když to s fotbalisty Plzně na zaplněném stadionu ve Frankfurtu vypadalo bledě, nakonec i oni ve svém úvodním zápase v rámci hlavní fáze Evropské ligy přispěli do českého koeficientu. Ještě v 85. minutě sice Západočeši prohrávali 1:3, v závěru se jim ale dvěma slepenými brankami, o které se postupně postarali Adu a Jemelka, podařilo duel zremizovat na konečných 3:3 a připsat si tak za tento zápas bod.

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh je mrtev, oznámil Izrael

Izraelská armáda (IDF) v sobotu oznámila, že během pátečních náletů na libanonské hlavní město Bejrút zlikvidovala Hasana Nasralláha, šéfa militantního hnutí Hizballáh. Představitelé Hizballáhu zatím úmrtí nejvyššího vůdce nepotvrdili. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy