Bilance hospodářské krize: 13 tisíc sebevražd

Londýn - Hospodářská krize v Evropě a Severní Americe dovedla k sebevraždě více téměř 13 tisíc lidí. Tvrdí to nejnovější výzkum britských vědců. Informuje server BBC.

Podle vědců se dalo sebevraždám zabránit. V některých zemích totiž k nárůstu dobrovolného odchodu ze života nedošlo. Jde především o státy, které mají dobře fungující systém psychiatrické péče.

Výzkumný tým složený z expertů z Oxfordské univerzity a Londýnské školy hygieny a tropické medicíny analyzoval data z 24 zemí Evropské unie, Spojených států a Kanady.

Zjistil, že do roku 2007, tedy před vypuknutím globální hospodářské krize, počet sebevražd v Evropě klesal. Mezi lety 2009 a 2011 však došlo k jejich prudkému nárůstu a to o 6,5%. To v praxi znamená 7950 mrtvých.

Také v Kanadě před krizí sebevražd ubývalo. Jejich nárůst v průběhu recese však nebyl tak dramatický. Na život si sáhlo "jen" o 240 lidí více. Naproti tomu ve Spojených státech sebevrahů přibývalo i před rokem 2008. Krize tento trend pouze mírně akcelerovala. K ukončení života dohnala 4750 Američanů.

Za hlavní faktory, které k sebevraždám vedly, označili vědci ztrátu zaměstnání, zabavení domu či dluhy. Nárůst dobrovolného ukončení života kvůli špatné finanční situaci nepostihl například Švédsko, Finsko a Rakousko, tedy země s velmi rozvinutým systémem sociálního zabezpečení a veřejnou zdravotní péčí.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Policistu z ochranné služby našli mrtvého. Pátrání běželo od neděle

Nejhorší možný konec má neobvyklé pátrání, během kterého policisté od neděle pátrali po svém kolegovi. Ten se přestal hlásit během služby. Strážci zákona v pondělí dopoledne muže našli bez známek života u Bělohorské ulice v Praze 6. Hledaný policista měl střelné poranění, zřejmě spáchal sebevraždu. 

Více souvisejících

sebevražda krize

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy